Velkoobchody můžou otevřít i ve svátek, změnu podpořil Zeman

Prezident Zeman podepsal vynětí velkoobchodu ze zákazu prodejů o svátcích (ilustrační foto)
Autor: ČTK, tva - 
23. října 2019
14:45

Velkoobchod bude smět mít otevřeno i o těch svátcích, kdy prodej v maloobchodě zakazuje zákon. Poslaneckou novelu zákona o prodejní době, která velkoobchod vyjímá, ve středu podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Jde o novelu, v níž Senát navrhoval celý zákon zrušit, Sněmovna na to ale nepřistoupila.

Účinnost vynětí velkoobchodu má nastat 15. dnem po vyhlášení novely zákona ve sbírce. Prvním dnem s omezením prodejů, který se velkoobchodu nebude týkat, by tak měl být letošní 24. prosinec, kdy zákon nařizuje zavřít větší obchody od 12:00. Zavřené musí zůstat i 25. a 26. prosince.

Video  Zástupce obchodníků: Zákon o otevírací době je paskvil 

Velkoobchody zajišťují zásobování

Předkladatelé z řad poslanců ANO a ODS argumentují hlavně tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování těch obchodů, které mohou mít o stanovených svátcích otevřeno. Poukazují například na stravovací provozy, které každodenně potřebují z velkoobchodů především čerstvé nebo rychle se kazící potraviny.

Vládní nařízení definuje velkoobchod jako činnosti spojené s nákupem a prodejem zboží za účelem jeho dalšího prodeje k další podnikatelské činnosti.

Nynější platná zákonná regulace prodejní doby se týká obchodů s plochou nad 200 metrů čtverečních. Prodejny musí mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít otevřeno do 12:00.

Velkoobchod potravin a dalšího zboží MakroVelkoobchod potravin a dalšího zboží Makro | Profimedia, Archiv CNC

V Maďarsku zákon zrušili zhruba po roce

Na dodržování zákazu dohlíží Česká obchodní inspekce. Zákaz se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zákaz se naproti tomu týká i bazarů, zastaváren a výkupen odpadu.

Maďarský parlament v roce 2016 obdobný zákon zrušil zhruba po roce jeho fungování. Tamní zákaz prodeje se nelíbil podnikatelským svazům ani odborům, které poukazovaly na ztráty tisíců pracovních míst.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud