Zákon o otevírací době je paskvil, stěžují si Prouza i šéfka unie zaměstnanců

Autor: Bohuslav Štěpánek - 
18. října 2019
05:35

Zákon o otevírací době obchodů v současné podobě je paskvil a měl by se změnit. Ve čtvrtek v Epicentru Blesku se na tom shodli prezidentka Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb Renáta Burianová a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Každý ale nabídl jiné řešení.

Šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu by zákonnou regulaci klidně zrušil, i když její existenci připustil. Avšak v jiné podobě. „Pokud by měl platit nějaký zákon, tak by měl platit plošně. To, co vzniklo, je takový podivný paskvil, ve kterém se vůbec nikdo nevyzná,“ řekl Tomáš Prouza. Vidí diskriminaci hlavně v rozlišení prodejní plochy nad a pod 200 metrů čtverečných.

SupermarketSupermarket | iStock.com

Paskvil dělá zlou krev

„Často spíš dělá zlou krev. Pokud budete pracovat ve velkém obchodě s oblečením, do práce nemusíte. Pokud pracujete v menším knihkupectví, tak ano,“ srovnával Prouza. Buď by to nechal na dohodě zaměstnavatelů a zaměstnanců, anebo ať pravidla platí pro všechny.

Šéfka zaměstnaneckých obchodních odborů by naopak otevírací dobu o svátcích dál regulovala. „V Evropě je to normální věc. Zaměstnavatelé jsou rozumní lidé, ale sami se rozhodnout nemohou, protože pokud bude mít konkurence otevřeno, oni musí mít otevřeno také,“ vysvětlila Renáta Burianová.

Video  Epicentrum: Renáta Burianová a Tomáš Prouza 

Není svobodná volba

Sami se podle ní rozhodnout nemohou ani zaměstnanci, protože zaměstnavatel jim může podle legislativy nařídit ve svátek pracovat. Burianová je ale přístupná dohodě. „Klidně bychom vypustili těch 200 metrů čtverečních a šli bychom na tu úpravu, že bude 14 státních svátků,“ dodala Burianová.

Sněmovna v úterý odmítla zrušit zákon o otevírací době, který nařizuje obchodům s prodejní plochou nad 200 čtverečních metrů ve vybraných sedmi svátečních dnech a na Štědrý den odpoledne mít zavřeno. Poslanci pouze schválili úpravu, podle které se ze zákona vyjímá velkoobchod, tedy obchody pro podnikatele. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

oxygene.p ( 18. října 2019 07:36 )

Pokud někdo podniká , tak by mu stát do toho neměl kecat , kdy má mít otevřeno a kdy ne. Ale velký obhajitel tohoto paskvilu , černoanálník Mihola je sám se sebou spokojený , dostal 3x otčenáš a může zase páchat zlo na lidech.

MarkusHermann ( 18. října 2019 06:53 )

Stačilo by tak málo,na všechny svátky povinně zavřít a je po problémech.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud