Obchody zůstanou o sedmi svátcích zavřené. Ústavní soud: Mít někdy volno je normální

Autor: ČTK, Mii - 
13. března 2019
15:05

Velké obchody nadále zůstanou o některých svátcích zavřené. Ústavní soud (ÚS) ve středu zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Porušení zákazu ve vymezené dny může Česká obchodní inspekce pokutovat jako správní delikt až pěti miliony korun.

Zákon se týká prodejen s plochou nad 200 metrů čtverečních a výslovně zakazuje prodej 1. ledna, na Velikonoční pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smí velké obchody prodávat jen do 12:00.

Podle středečního nálezu se zákon neprotiví ústavnímu pořádku a sleduje některé legitimní cíle, i když pro dosažení stejného účinku mohli zákonodárci zvolit jiné prostředky, třeba dílčí změny v pracovněprávních předpisech. Přesto zákon před soudem obstál.

Regulace prodejní doby podle soudu může posilovat sociální a rodinnou soudržnost tím, že pevně vymezuje alespoň některé dny jako volné. Umožňuje zaměstnancům v pracovním poměru připomenout si některé svátky, které jsou pevnou součástí české kulturní a duchovní tradice. Ostatním připomíná, že je vhodné se v některé dny vyhnout nákupnímu shonu a věnovat se jiným činnostem. Po tisíciletí platí v našem civilizačním okruhu zásada, že je nezbytné, aby lidé nepracovali bez odpočinku každý den, připomněli ústavní soudci.

Omezení provozní doby se nevztahuje na malé prodejny, čerpací stanice, lékárny, prodejny na nádražích, letištích a ve zdravotnických zařízeních. Zákon se také neuplatní v dobách války, stavu nouze nebo ohrožení státu.

Zákon se nebude vztahovat na velkoobchody

Podle senátorů je zákon v přímém rozporu se základními, hospodářskými i sociálními právy, když znevýhodňuje některé obchodníky a znemožňuje jim zorganizovat si podnikání podle svého uvážení. Podle senátorů dopadá zákon také na zaměstnance, kteří přicházejí o možnost výdělku v uvedené dny.

Norma je opakovaně terčem kritiky podnikatelských svazů, naopak odboráři usilovali o rozšíření regulace na všech 13 svátků. V parlamentu vzniklo v posledních dvou letech několik poslaneckých návrhů na omezení či zrušení normy.

Naposledy Sněmovna 8. března podpořila návrh ANO a ODS na vynětí velkoobchodu ze zákona o prodejní době. Regulace by tak nadále platila jen pro maloobchod. Změnu ale musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Sněmovna ovšem odmítla zrušit celý zákon, jak navrhovala TOP 09. Odmítla i návrhy KDU-ČSL a KSČM na rozšíření počtu svátků, o nichž mají být obchody zavřené.

Video Zavřené obchody ve svátek? Jsou dny, kdy nakupování nemusí být na prvním místě, říká Mihola 

zkratik ( 13. března 2019 22:47 )

to si myslím já vo tobě,svátky nikdy netrvaj tejden

Monikay ( 13. března 2019 18:53 )

tak tak

zkratik ( 13. března 2019 17:40 )

nějakej chytrej,ne?Myslíš,že prodavačky,co maj odpolední si s rodinou něco užijou?A někdy dvanáctku To,že nezaměstnaj brigádníky má taky svý pravidla.A že Řepka nejezdí ještěrkou?Ten nemá ani řidičák,natož oprávnění na VZV

dobraduse ( 13. března 2019 16:49 )

Soud rozhodl dobře, protože nejde jen a jen o peníze, ale o to, být třeba s celou rodinou na návštěvě u babičky, třeba na celé velikonoce! To dětem dá víc než nějaká ta stovka nebo příplatek za víkend.

panda82 ( 13. března 2019 16:45 )

No krátíte tržby tím jsou menší prémie, svátkové příplatky, to není jak u poslanců , není na sesli přítomný a plat mu jde i bez omluvy, no jo realitě jsou vzdáleni, všude nemůže být b.o.r.d.e.l jak ve sněmovně a úředníků

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud