Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Kauza H-System: Správce Monsport chce 22 milionů po bytovém družstvu, žalobu stáhne?

Autor: ČTK - 
5. října 2019
21:31

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport připouští, že by mohl stáhnout žalobu na bytové družstvo Svatopluk, uvedla dnes Česká televize. Žalobou se domáhá zaplacení 22 milionů za nájem za byty v Horoměřicích u Prahy za poslední tři roky. Monsport zároveň ČT řekl, že je připraven s jednotlivými členy družstva Svatopluk o případném prodeji domů jednat.

Ústavní soud (ÚS) tento týden odmítl stížnost družstva Svatopluk proti verdiktu Nejvyššího soudu, podle kterého mají někdejší klienti H-Systemu domy v Horoměřicích vyklidit.

Mám jisté obavy, jestli a v jakých časových horizontech vůbec, i pokud bychom vyhráli, budeme schopni z toho družstva nějaké peníze dostat a kolik, uvedl Monsport k případnému stažení žaloby.

O osudu lidí z Horoměřic by mělo být podle ČT jasno do dvou týdnů, kdy by se měl podle konkurzního správce sejít věřitelský výbor. Výbor může definitivně rozhodnout o formě prodeje domů.

Členové družstva Svatopluk tvoří část poškozených z kauzy zkrachovalé stavební firmy H-System. Domky si dostavěli, ale bez souhlasu konkurzního soudu. Podle verdiktu Nejvyššího soudu má konkurzní správce právo zpeněžit nemovitosti spadající do konkurzní podstaty ve prospěch všech věřitelů.

Video  Zklamaní klienti H-Systemu, kteří se mají vystěhovat: V Horoměřicích postavili závoru  - Martin Přibyl, Blesk
Video se připravuje ...

 

Koupí majitelé své domy potřetí?

Předseda SBD Svatopluk Martin Junek ČT řekl, že členové družstva začali uvažovat o tom, že by si své domy koupili za vysokou cenu potřetí.

Když přijde někdo s rozumným nápadem a bude to mít uchopitelnou podobu, tak já jsem pro a jednejme třeba i s ním i s panem Junkem, uvedl k tomu Monsport. Konkurzní správce může zorganizovat přímý prodej nebo prodej prostřednictvím dražby.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v týdnu řekl, že by bylo nejlepší, kdyby o nemovitosti nikdo neprojevil zájem a kdyby jedinými zájemci byli lidé, kteří domy postavili z vlastních peněz. Bytové družstvo Svatopluk také chce na odkup domů získat úvěr. Družstvo již Babiše požádalo, aby stát u banky za úvěr ručil. Kvůli věku obyvatel totiž bude obtížné úvěr získat.

Stát také uvažuje o takzvaném mimořádném opatření, kterým by podvedené klienty alespoň částečně odškodnil. Monsport po nálezu Ústavního soudu podle ČT uvedl, že by rád prodal domy jako celek jednomu majiteli, který by je současným obyvatelům dál pronajímal.

Video  Tragédie, nespravedlnost, hrůza, říkají klienti H-Systemu. Domy si dostavěli svépomocí  - Martin Pekárek, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

jasnovidec01 ( 6. října 2019 11:25 )

haha ty trubko ...tak ono se říká bydlení pod mostem Švýcarsko ???? tak jo a blesk čteš před spaním než si z něj uděláš postel co ty gumo

mortyl ( 6. října 2019 04:44 )

Stavěli na pozemku co nebyl jejich,nechtěli se vyrovnat s lidmi co o vše v h systemu přišli.Nic jim neodpouštět a stát je dotovat snad nebude.Vše bych jim naúčtoval za to jak se celou dobu chovali arogantně k ostatním věřitelům.

fotrpjotr ( 6. října 2019 03:14 )

Já ne,dlouhá léta bydlím ve Švýcarsku,ale blbci jako ty to budou platit blbečku.

jasnovidec01 ( 5. října 2019 23:16 )

ty daňový poplatníku o co ti jde ?ty určitě ty socko nic platít nebudeš jelikož jsi určitě zadluženej jak kostelní myš,ale ty lidi si to už 2x zaplatili ze svého ty hlavo .

fotrpjotr ( 5. října 2019 22:30 )

Stát uvažuje o mimořádném opatření na které se hned ozvou další poškození občané a všechno nakonec zaplatí daňový poplatník.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa