Lovosice si pro stadion i kurty braly příliš vody. Pokutě za 126 tisíc se nebrání

Autor: ČTK, tva - 
10. 9. 2019
18:20

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Ústí nad Labem uložili Lovosicím pokutu 126 510 korun. Město nelegálně odebralo 8434 metrů krychlových podzemní vody. Město Lovosice se proti pokutě neodvolalo, sankce je pravomocná. V úterý to uvedla mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Lovosice odebíraly vodu z jednoho vrtu a dvou studen. U prvního vrtu, ze kterého byl zavlažován fotbalový stadion, město od května do října 2018 překračovalo povolené měsíční odběry vod.

„Povolený limit pro maximální měsíční odběr byl 120 metrů krychlových. Například v červnu město tuto hodnotu překročilo více než čtrnáctinásobně. Celkem z tohoto vrtu nelegálně odebralo 7280 metrů krychlových podzemní vody,“ uvedl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem Pavel Grund.

Město už zažádalo o zvýšení limitů odběru

Z jedné vrtané studny, z níž město zavlažovalo antukové hřiště a tenisové kurty, odebralo loni od května do srpna 1001 metrů krychlových vody nad limit. Z další studny, kterou používalo k zavlažování zeleně, bylo v srpnu odebráno 53 metrů krychlových nad limit.

Teploty na jaře a v létě 2018 byly vysoké a zároveň málo pršelo. Podle radnice bylo nutné zajistit bezproblémový chod všech sportovišť a zabezpečit neporušenost travnatých ploch a veškeré parkové zeleně, která slouží k odpočinku obyvatel Lovosic. „Po ukončení sezony, kdy byla provedena kontrola odběrů a bylo zjištěno nedodržení stanovených limitů pro odběr podzemních vod, byly zahájeny kroky k nápravě,“ uvedl ve vyjádření zaslaném ČTK starosta Milan Dian (ANO).

Na základě hydrogeologického posudku připravilo město žádost o zvýšení limitů pro jednotlivá odběrná místa. Radnice také podle starosty proškolila pracovníky provozu ohledně dodržování stanovených hodnot čerpání podzemních vod podle platného povolení.

Inspekce uložila nejnižší možnou pokutu

Inspektoři přihlédli k tomu, že nadlimitní odběry vznikly kvůli zajištění sportovních aktivit. ČIŽP uložila nejnižší možnou pokutu 15 korun za metr krychlový. „Je ale třeba zdůraznit, že povolením stanovené limity je potřeba dodržovat, protože chrání zdroje vody před jejich přečerpáním. To je hlavně v této době, kdy řadu míst v Česku trápí hydrologické sucho, velmi důležité,“ uvedl Grund. Město začalo ihned činit kroky k získání nových vodoprávních povolení, uvedla v tiskové zprávě inspekce životního prostředí.

ČIŽP jako orgán, který dohlíží na respektování právních předpisů souvisejících s životním prostředím, funguje od roku 1991.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

agfor ( 10. září 2019 19:10 )

A je jasno, proč nemohly plavat lodě se smontovaným zbožím do koloniální mocnosti zvané IV. Reich.

Zobrazit celou diskusi
Další videa