Že ptačí sourozenci přijdou o rodiče tak brutálním způsobem, nikdo nečekal. „Byl tady lov na uměle odchované kachny. Labutí pár uklidil mladé do rákosí a vyplaval na vodu chránit teritorium. Když ale střelci vjeli loděmi do kachen, aby je zvedli, první vzlétly labutě,“ popsal starosta František Balíček s tím, že rány jednoho ze střelců labutě zasáhly.

„Prostě se to hýbalo, letělo to, tak si střelil. Z titulu starosty obce jsem požadoval vydání labutí a totožnost střelce, aby se to nezametlo pod koberec,“ dodal smutně starosta.

„Přijali jsme podnět o usmrcení dvou labutí velkých, případ dále šetříme ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí,“ řekla policejní mluvčí Dana Ladmanová. Volně žijící ptáky je totiž zakázáno úmyslně usmrcovat či odchytávat.

Labutí sirotci

Místní se strachují, co bude s osiřelými ptáčaty. „Informoval jsem se u odborníků, jestli je odchytit nebo co dělat. Už jsou prý ale natolik velká, že by to mohla zvládnout. Zbývá tak měsíc, než se přepeří, pak bude vyhráno. Pokud nastane jakýkoli problém, hned zavoláme ochranáře,“ řekl Balíček. Labutě se do Smrkovce vrátily a vyvedly mladé po více než třech desítkách let.

Brutální lov

„Byl to podle mě masakr živých terčů. Na rybník se vypustí uměle odchované divoké kachny březňačky. Ty se pak musí uměle dokrmovat, aby narostly. Když nastane čas, kdy už se podle legislativy mohou střílet, sjedou se poplatkoví lovci, kteří je zmasakrují. Ty kachny neumí ani pořádně létat, musí je zvednout loděmi,“ popsal brutální podívanou starosta Balíček.

VIDEO: Labutě u Vltavy.

Video
délka: 00:37.10

Labutě u Vltavy Blesk TV