Češku Lenku (†36) zabili v Egyptě, policie případ odložila. Unikne útočník trestu?

Autor: ČTK - 
10. 9. 2019
10:17

Česká policie nebude řešit případ české turistky Lenky, kterou v Hurgadě ubodal egyptský útočník. Případ odložila, protože se nepodařilo zjistit dostatek informací, jež by v Česku umožňovaly zahájit trestní stíhání. Na dotaz ČTK to dnes sdělil Marek Bodlák z pražského vrchního státního zastupitelství.

Šestatřicetiletá Češka zemřela v červenci 2017 poté, co na ni a na další turisty zaútočil Egypťan na hotelové pláži. Muž přímo na místě zabil dvě ženy z Německa a pobodal další čtyři cizinky. Češka těžkým zraněním podlehla o několik dní později v nemocnici.

Případ prověřovala česká Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) a věc dlouhodobě nekomentovala. Nyní si poskytování informací vyhradilo pražské vrchní státní zastupitelství, které uvedlo, že policisté věc odložili minulý měsíc. Trestní řád v těchto případech stanoví, že policie trestní stíhání zahájí tehdy, jestliže pominou důvody, pro které věc odložila.

Egyptští vyšetřovatelé krátce po útoku informovali, že pachatel byl ve styku s teroristickým hnutím Islámský stát. Později ale tamní úřady uvedly, že muž trpí mozkovou dysfunkcí, takže za čin zřejmě není odpovědný. Stejné informace v minulosti obdrželo i české ministerstvo zahraničí. 

Tehdejší velvyslankyně ČR v Egyptě Veronika Kuchyňová-Šmigolová řekla měsíc po útoku, že egyptská strana je sice vstřícná, ale že závěr vyšetřování oddaluje. Potvrzení o tom, že šlo o teroristický čin islamisty, by podle diplomatky mohlo způsobit úbytek turistů.

V souvislosti s prověřováním případu odcestovali kriminalisté z NCOZ v listopadu 2017 na místo činu. K výsledku cesty ale centrála nic bližšího nesdělila. Při dvouletém výročí události řekl ČTK mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej, že se k postupu egyptských orgánů nemůže vyjadřovat. Odpověděl tak na dotaz, v jakém stadiu je věc ze strany egyptských úřadů a zda má ČR vůbec nějaké reálné procesní možnosti, jak vyšetřování v Egyptě ovlivnit.

Německá agentura DPA v červenci napsala, že egyptský útočník možná ve své domovině vůbec nebude souzen. Pachatel stále pobývá na psychiatrické klinice a podle egyptských úřadů dosud není jasné, zda je svéprávný.

Video Lenka (†36) zemřela. Pobodaná česká turistka v Egyptě podlehla svým zraněním. - Markéta Reinischová, Jan Jedlička

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Jan Brandis ( 11. září 2019 19:14 )

Potvrzení terorismu by ohrozilo návštěvy turistů. Tak z teroristy udělali blázna ??? To jako vážně ??? Takže oni lžou aby nepřestali jezdit turisti. No opičáci smradlavý 🙊

Administrator ( 10. září 2019 16:22 )

To je samej nesvéprávnej a psychicky narušenej. O poctivého vraha a násilníka dneska člověk nezavadí.

hasickajana ( 10. září 2019 12:43 )

čekal někdo něco jiného...?
jen tam jezděte dál

Zobrazit celou diskusi
Další videa