Migranti, zlá Evropská unie, ale i případ českého seniora Jaromíra Baldy – to jsou témata, která v poslední době zahýbala světem falešných zpráv, fake news. Je to zvláštní svět, ve kterém se z turistů stávají migranti a z kostelů mešity. Blesk Zprávy ve spolupráci s Petrem Nutilem z webu Manipulátoři.cz, Kateřinou Křivánkovou z projektu Zvol si info a učitelem mediální výchovy Michalem Kaderkou připravily přehled těch nejčastějších dezinformací v Česku.
Hojně šířené fake news mají většinou za cíl vyvolat strach a pocit ohrožení. „Čtenáři by se měli bát o rodiny, tradice, způsob našeho života. Zároveň se často opakuje svalování viny na pořád stejné jednotlivce nebo skupiny. V zásadě se dá říct, že čím pokornější a přemýšlivější čtenář, tím odolnější je vůči fake news. A naopak,“ upozornila Kateřina Křivánková z projektu Zvol si info, který školáky a studenty vzdělává v oblasti mediální gramotnosti.
„Pokud si někdo myslí, že třeba o tématu zahraniční politiky nebo ekonomiky ví víc než expert, který téma po letech bádání komentuje do médií, je něco hodně špatně,“ řekla Křivánková a dodává, že svou roli hraje také frustrace jednotlivců s celkovou životní situací. „Tito lidé často hledají viníka svého neštěstí všude jinde než u sebe a fake news mu je pravidelně a efektivně servírují,“ zmínila.