Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

V exekuci je přes 800 tisíc Čechů. Mírnější pravidla oddlužení zahltila soudy

Autor: ČTK, tva - 
2. července 2019
15:48

O oddlužení požádalo v červnu, kdy začala platit insolvenční novela s mírnějšími podmínkami, celkem 3460 lidí. Podali 3135 žádostí, a to jako jednotlivci i společně jako manželé. Ve srovnání s loňským červnem je počet o 87 procent vyšší. Informovala o tom Lucie Nemešová z Institutu prevence a řešení předlužení (IPŘP). Odborníci na dluhovou problematiku očekávali, že zájem bude po zmírnění kritérií ještě mnohem větší.

V roce 2017 mělo nějakou exekuci 9,7 procenta Čechů a Češek, tedy 863 000 lidí. Loni jich bylo podle údajů Exekutorské komory 822 000. Podle mapy osobních bankrotů, kterou IPŘP provozuje, bylo na konci loňska v oddlužení 114 000 dlužníků. Ve srovnání s počtem osob v exekuci tak oddlužením prochází asi 14 procent zadlužených.

S ohledem na to, že v exekucích se nachází víc než 800 000 lidí, potřebovali bychom v prvních letech alespoň 70 000 až 100 000 insolvenčních návrhů ročně, abychom zvrátili negativní dopady na ekonomiku a státní rozpočet. Střízlivé odhady po přijetí novely hovořily minimálně o 70 000 Čechů žádajících o oddlužení, ty optimistické až o 150 000,“ uvedl šéf institutu Radek Hábl.

Dluhy jsou v Česku výrazný společenský problém

Měsíčně by tak mělo dorazit aspoň kolem 6000 žádostí. V červnu jich byla zhruba polovina. Každou osmou podali manželé společně.

Odborníci na sociální problematiku označují velký počet exekucí za pandemii a zásadní překážku v zaměstnávání. Předlužení považují za jeden z nejvážnějších společenských a ekonomických problémů Česka.

Podle Pavly Aschermannové z organizace Rubikon by za nižším zájmem, než se očekával, mohly být peníze. Lidem v insolvenci totiž zůstává méně než lidem v exekuci. „Setkáváme se s tím, že dlužníci kvůli nižší nezabavitelné částce nechtějí do procesu oddlužení vstupovat a raději setrvávají v režimu exekuce,“ uvedla Aschermannová. Nemešová dodala, že jednání o případném navýšení nezabavitelné částky pokračují.

Hábl upřesnil, že téměř čtvrtina žádostí uspěla a „byl potvrzen úpadek dlužníka“. Neúspěšných bylo osm procent návrhů. U zbytku se čeká na vyjádření soudu.

Nejvíce žádostí bylo z Moravskoslezského kraje a Ústecka

Nejvíc žádostí o osobní bankrot přibylo proti loňskému červnu v Moravskoslezském, Ústeckém a Libereckém kraji. Nejvíc odmítnutých návrhů institut napočítal v Jihomoravském kraji.

Při oddlužení by měli lidé buď splatit věřitelům za tři roky nejméně 60 procent dluhu, nebo by měli za pět let dorovnat aspoň 30 procent dlužné částky. Pokud by to bylo méně než 30 procent, rozhodovat bude soud. Posoudí, jak se dlužník snažil. Senioři mají pravidla oddlužení mírnější, bez dluhů by mohli být do tří let.

Odborníci i někteří soudci varují před „oddlužovacími šmejdy“. Upozorňují na to, že některé společnosti postupují nepoctivě a snaží se na dlužnících vydělat. Poradenství podmiňují zvláštní platbou, členstvím ve spolku či ve facebookové skupině. Akreditované subjekty musí přitom poradenství poskytovat zdarma. Na webu www.jakprezitdluhy.cz je mapa ověřených poraden s bezplatnou pomocí. U advokáta, exekutora či insolvenčního správce se pak za poradenství platí 4000 korun. Manžele to stojí 6000 korun.

violina ( 2. července 2019 17:26 )

Hezky vecer napisi svuj maly pribeh-v roce 2004 me bohuzel umrel otec a ja jela z bulovky zaridit pohreb ,byla jsem na dne psychicky ,tak ze me chytli smejdi a ja nemela cvakly listek i kdyz jsem ho drzela v ruce ,no u sebe ani penize na pokutu,tak jsem dala obcanku a pak odjela domu metrem ten den me chytli jeste jednou v metru ,vim ze to byla moje chyba ,ale opravdu jsem zalem byla mimo rikala jsem jm to mela jsem v ocich slzy ,ale byli jeste drzejsi nez ty prvni .Dobre kdyz bylo po pohrbu,tak jsem stehovala mamku,ke me domu ,aby nebyla smutna a na pokutu jsem zapomela ,pak onemocnela tezce mamka a ja jsem zapomela pozdeji uhradit pokutu,no nic,za par let me prislo zaplatit asi 60 tisic za dve jizdenky ,do ted jsem zaplatila uz 40 tisic a ver te me ,ze tem zlodejskym smejdum uz nezaplatim ani korunu ,i kdyby me prachy lezly usima -vzit me nic nemohou v cr nic nemam hezky vecer

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud