Petr pokousaný žralokem i opilý Roman. Za hranicemi loni zemřelo 579 Čechů

Autor: ČTK, Mii - 
3. června 2019
13:48

Skok na skálu, plavání v moři, lyžování nebo zřícení do rokle. To je příklad činností, při kterých v loňském roce umírali Češi v zahraničí. Celkem jich zemřelo 579, přičemž nejvíce, 42, jich řešil konzulát v Düsseldorfu. Počet úmrtí v letní turistické sezoně se ale v porovnání s předchozím rokem mírně snížil, uvedlo v pondělí ministerstvo zahraničí k zahájení letošní turistické sezony. Snížily se také počty případů dopravních nehod, hospitalizací nebo zadržení.

„Chtěl bych občany vyzvat k obezřetnosti, k tomu, aby krizovým situacím předcházeli, aby nepřeceňovali své síly,“ uvedl v souvislosti s úmrtími a zraněními Čechů v cizině ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Doporučil, aby lidé více využívali projekt Dobrovolné registrace občanů při cestách do zahraničí (DROZD), která turistům poskytne informace o případných nebezpečích a umožní účinně zorganizovat pomoc v případě potíží. Aplikace letos nově umožní sdílet polohu turistů, aby příbuzní či blízcí věděli, kde se nacházejí, řekl ministr.

Ministrův náměstek Martin Smolek v souvislosti s prvním místem Düsseldorfu v počtu úmrtí Čechů uvedl, že do působnosti tamního konzulátu spadá řada velkých měst, kde žije několik tisíc Čechů. Na rozdíl od Berlína či Bavorska se nemohou tak snadno a rychle v případě potíží vrátit do ČR, uvedl náměstek.

Zemřel i pokousaný Čech Petr

Blesk.cz v uplynulém roce o řadě úmrtí Čechů v zahraničí informoval. Pozornost vyvolal například případ svářeče Michala, u nějž okolnosti jeho smrti v Argentině dodnes vzbuzují pochybnosti. Nešťastný osud potkal také českého turistu Libora U., jenž se v Chile zřítil do rokliny. Smetl ho vítr. 

Ke smrti Čecha došlo rovněž v srpnu při havárii minibusu v Turecku. 41letý muž tehdy podlehl zraněním. Největšímu zájmu se však dostalo útoku žraloka v turistickém letovisku v Egyptě, který smrtelně pokousal automechanika a otce dvou dětí Petra. 

Video  Starosta egyptské Marsá Alam: Český turista zemřel po prvním kousnutí žraloka  - David Budai, Aleš Brunclík

Úmrtí v turistických rájích ale bylo více. 27letý Roman zemřel v květnu na Filipínách, když opilý skočil do moře. Stejně tak si český turista v srpnu smrtelně ublížil při skoku na skálu na španělském ostrově Mallorca. 

Pozor na sňatkuchtivé Afričany, varuje náměstek

Celkem bylo podle konzulárních statistik loni ve vazbě nebo ve vězení 944 Čechů. Nejvíce případů, 306, řešilo velvyslanectví v Londýně, dále ve Vídni (84) a ve Washingtonu (53). Z celkového počtu 212 případů zranění jich nejvíce řešilo velvyslanectví v Římě, kde jich bylo 48.

Náhradních cestovních dokladů kvůli jejich ztrátě musely zastupitelské úřady loni vydat 1378, což je obdobné jako v předchozích dvou letech. Celkově bylo vydáno 3223 náhradních dokladů, z toho nejvíce v Londýně, a to 1149.

Smolek také varoval před účelovými sňatky zejména Češek s cizinci, především z Alžíru, Egypta a Tuniska. „Velmi často se stává, že cizinec není veden úplně čestnými úmysly a že ten sňatek zejména z jeho strany je chápán jako účelový, jak se jednoduše dostat do Evropské unie,“ uvedl. Sňatkuchtiví cizinci, jimž žádost o vízum byla zamítnuta, podle ministerstva často udržují s Češkami více podobných vztahů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud