Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Agrofert může mít i pečivo od Odkolku, schválil úřad. Ale musí něco prodat

Autor: ČTK, kal - 
29. května 2019
11:25

Holding Agrofert může prostřednictvím své firmy Penam koupit pekárny United Bakeries, které vyrábějí například pečivo pod značkou Odkolek. Musí ale prodat několik svých závodů, aby nebyla narušena hospodářská soutěž. Tuto podmínku stanovil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), jehož povolení transakce podléhá. Řekl to mluvčí úřadu Martin Švanda. Penam si od odkupu United Bakeries slibuje mimo jiné úsporu nákladů. Agrofert nesdělil, které závody chce prodat.

„Spojení soutěžitelů vzbuzovalo obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže plynoucí z rozšíření aktivit společnosti Agrofert na trzích velkoobchodního prodeje čerstvého chleba a chlebových výrobků, toustového chleba, čerstvých rohlíků a ostatního čerstvého běžného pečiva,“ uvedl Švanda.

Podle dřívějších vyjádření agrárního analytika Petra Havla Penam ovládá zhruba 30 procent českého trhu, v některých segmentech ještě víc, United Bakeries kolem 15 procent. Jde tak podle něj o jedničku a dvojku na českém trhu. Agrofert by nákupem United Bakeries získal tak velký podíl na trhu, že by za ním konkurenti zaostávali a nemohli by vytvářet dostatečný konkurenční tlak. Prodej některých závodů tržní podíl vznikajícího pekárenského gigantu sníží.

„Odprodej bude mít za následek také vytvoření nového soutěžitele či posílení jednoho ze stávajících se konkurentů, který bude moci vytvářet reálný konkurenční tlak na spojením vzniklého soutěžitele, čímž dojde k zachování efektivní hospodářské soutěže,“ dodal Švanda.

Penam chce po akvizici hledat úsporu nákladů. „Například v oblasti nákupu, služeb nebo vytížení linek a logistiky. Cílem je dosažení pozitivních změn pro koncové zákazníky a obchodní partnery,“ uvedl generální ředitel pekáren Penam a člen představenstva Agrofertu Jaroslav Kurčík. Oceňuje zejména značku Odkolek, kterou chce rozvíjet.

Agrofert kupuje United Bakeries prostřednictvím jejího jediného akcionáře UB Holding. Ten ovládá lucemburská rodinná firma Moulins de Kleinbettingen. Agrofert se o nákup pekárny už jednou snažil, z fúze však sešlo a neuskutečněná transakce měla soudní dohru.

Penam má v Česku 11 pekáren a čtyři mlýny

Penam v ČR provozuje 11 pekáren a čtyři mlýny, převážně na Moravě. V roce 2017 měl tržby 3,6 miliardy korun. United Bakeries, která vyrábí pečivo například pod značkami Delta, Odkolek nebo Cerea, má přes 1000 zaměstnanců ve 13 pekárnách v ČR, většina výrobních kapacit je v Čechách. Za rok 2017 firma vykázala tržby 2,2 miliardy korun.

Agrofert je největším subjektem v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným hráčem v lesnictví a médiích. V roce 2017 zaměstnával zhruba 33 tisíc lidí, z toho 22 tisíc v ČR. Do začátku roku 2017 koncern vlastnil tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO), poté vložil své akcie do svěřenských fondů.

junkiexl ( 29. května 2019 13:54 )

Fujtajxl. Koblihy!

prasatkopepicek ( 29. května 2019 12:22 )

Na fotce je momentka z demonstrace na podporu Babise? Vsichni pekne serazeni a v hlave misto mozku marmeladu...

lisakjirka ( 29. května 2019 12:09 )

Pozor ať ti nepraskne cévka tvl

PPP150W ( 29. května 2019 11:56 )

Jedno z mála vtipných ilustračních fot-koblihy

vihor ( 29. května 2019 11:55 )

Ještě bude muset Babiš zaúkolovat ministryni financí Schillerovou, aby mu na to pečivo snížila DPH, jak to udělala u jeho dalšího byznysu s řezanými květinami. Nějaké mediální zdůvodnění už Babišův mediální mág Prchal vymyslí. Třeba aby si každý mohl dovolit manželce k řezané květině koupit i plný talíř koblih. To těm jeho voličům bude jako dostatečné vysvětlení stačit. Po eurovolbách klesl Babišův respekt z těch jeho voličských ovcí na naprosté dno, jak je vidět z těch jeho vysmátých fotografií. Babiš jako okouzlující psychopat může těm svým poskokům klidně kálet na hlavu a ti budou ještě blaženě mlaskat, jak je ten jeho trus příjemný a budou se předhánět, kdo se v něm víc vyválí, aby se zavděčil panu Babišovi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud