Rostou, hlásí houbaři. Plné koše májovek i první hřiby, mykolog slibuje žně

Autor: tva - 
18. 5. 2019
05:25

I přesto, že je teprve polovina května, houbaři již hlásí první úlovky. Na lesních cestách i mimo ně se v současné době dají najít typicky jarní májovky nebo vzácné druhy pravého hřibu. Oteplení, které má podle meteorologů v příštích dnech nastat, slibuje bohatou úrodu, řekl Blesk Zprávám mykolog Stanislav Tutka z Českého svazu ochránců přírody.

V současnosti lze často narazit na čirůvku májovku, která roste spíše na okrajích lesů nebo podél křovin. Jde o typickou jarní houbu, která roste v květnu,“ uvedl Tutka. Výjimečně se může vyskytovat už v dubnu, převážně na travnatých místech s dostatečnou vlhkostí. V souvislosti s očekávaným oteplením a deštivým počasím se může její výskyt ještě zvýšit. Ideální počasí na jarní výlet za úlovky v podobě hub by mohlo nastat už během příštího týdne.

Mezi první hřibovité houby, které můžeme potkat, patří například hřib kovář nebo hřib borový, což je vzácnější druh pravého hřibu. V dubových lesích se také dá potkat hřib dubový, který se taktéž řadí mezi praváky – akorát bývá dost často poměrně červavý,“ upozorňuje mykolog a přidává i radu houbařům.

„Jedovatější houby se sice začnou objevovat až v červnu, i přesto je doporučuji důkladně prohlížet – zejména hlíva ústřičná se na daném místě může vyskytovat až měsíc, proto by se měla vždy očichat, zda již nezapáchá a je ještě čerstvá.“

Poměrně kuriózní bývají v těchto dnech také nálezy jiných druhů hub. „Mezi jarní houby, které se teď dají najít, patří i smrže. Těm ale neprospívá sucho, z toho důvodu se objevují spíše vzácněji. Dají se ale v hojném počtu najít například na místech s výskytem mulčovací kůry. To znamená, že na ně můžeme narazit i ve městech, často v okolí obchodních center,“ dodává mykolog Stanislav Tutka.

Loni počasí houbařům příliš nepřálo, na úrodě se negativně odrazilo sucho. Žně měli houbaři jen několik týdnů a jen někde – například na Šumavě nebo v některých částech Vysočiny.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Escaperoom ( 18. května 2019 15:37 )

Ty vypatlanéj imbecile pedofilní zoofile aby ti na rakovinu vychcipala v bolestech celá familie i s tebou kreaturo!

Zobrazit celou diskusi
Další videa