„Oběti násilí věc zlehčují,“ míní odbornice. Pomoci jim má nová mobilní aplikace

1080p720p360p
16. 5. 2019
06:25

Obětem domácího násilí v Česku by už brzy měla pomáhat mobilní aplikace Bright Sky. Ta funguje v Británii, kde ji vymyslel policejní vyšetřovatel John Liversidge. Od té doby má na kontě použití ve více než 40 tisících případech. Česká verze vzniká za spolupráce s centrem pro ženy ROSA a představení ji čeká letos v září. 

Hlavní výhodu aplikace vidí spoluzakladatelka ROSY Zdena Prokopová v její komplexnosti a diskrétnosti. Oběť v ní najde všechny potřebné informace v kostce během chvilky. Ošetřena je i varianta, že násilník oběti kontroluje mobil: „Ta aplikace bude skrytá a bude velice dobře dostupná, aby si právě oběti našly pomoc,“ komentuje její bezpečnost s tím, že způsob skrytí se z praktických důvodů nebude prozrazovat.

Video Socioterapeutka: Násilí doma zažívá každá druhá, třetí žena. Málokterá to přizná. - Markéta Volfová, Lukáš Červený
1080p 720p 360p

V Bright Sky najde potřebné informace jak samotná oběť, tak lidé, kteří chtějí pomoci. Prokopová dodává, že i ti jsou totiž mnohdy bezradní a bojí se. Budou tam popsány formy domácího násilí, ale i krátký dotazník na vyhodnocení hrozícího nebezpečí.

„Řada lidí není schopná vyhodnotit, jak velké nebezpečí jim doopravdy hrozí a ročně pak několik žen zemře v důsledku domácího násilí,“ zmínila Prokopová. V návaznosti na tyto informace budou následovat kontakty, kam se může oběť obrátit s prosbou o pomoc. „V České republice máme v každém kraji intervenční centra pro ohrožené osoby, řadu neziskových organizací, jako je právě ROSA,“ říká.

Jako hlavní problém vnímá Zdena Prokopová skutečnosti, že oběti mají mnohdy posunutou hranici. Například kvůli tomu, že už vyrůstaly v rodině, kde bylo násilí běžné a podobně. Často se podle svých slov sekává s výpověďmi obětí, které se snaží svou situaci zlehčovat.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa