Konec proplácení brýlí: „Ušetříme stovky milionů,“ hlásí Babišův ministr a má plán

Autor: Hana Langrová - 
11. května 2019
05:02

Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že k 1. srpnu ukončí plošné příspěvky na brýle. Blesk Zprávy zjišťovaly, kdo bude mít dále nárok na příspěvek a za jakých podmínek o něj bude moci zažádat. A zareagoval i sám ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), který vysvětluje, že se tímto krokem ušetří stovky milionů, které budou moci použít např. na pomoc vážně nemocným lidem. Co na to expertka na zdravotnictví z ČSSD Lenka Teska Arnoštová či exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09)?

Od srpna končí plošné příspěvky pojišťoven na skla a obruby brýlí u pacientů nad 14 let včetně. Do 31. července si ještě mohou krátkozrací i dalekozrací pacienti přijít do lékárny s předpisem na obruby či skla.

„Lidem se závažnými vadami nad deset dioptrií stále budou obruby i čočky pojišťovny hradit. Dále potom u konkrétních případů, kdy to indikuje ošetřující lékař,“ řekla Blesk Zprávám mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Chtěli jsme výjimku pro děti a seniory

Ministerstvo zdravotnictví a Společenstvo českých optiků a optometristů se prý dlouhodobě snaží přiblížit okolním státům, kde už toto pravidlo funguje delší dobu.

„Původně jsme chtěli, aby příspěvek dostávali ještě senioři, což se nám zatím nepodařilo s ministerstvem vyjednat,“ upřesnil ředitel společenstva českých optiků Václav Antonín, který působí jako optik v Příbrami.

Na sociálních sítích se k problematice vyjádřila i ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová. Ta z novinky příliš nadšená nebyla. A svůj komentář na sociální síti pojala značně ironicky. „Tak od srpna končí doplatek na brýle - asi proto, aby si 6 milionů lidí nepřečetlo, jaké je složení potravin,“ uvedla s narážkou na horké aktuální předvolební téma, jímž je dvojí kvalita potravin.

Jaký je přitom aktuální stav ohledně proplácení brýlí v Česku? Doposud musela každá optika mít základní brýle, které celé hradila pojišťovna. Podle Václava Antonína tuto možnost využívalo zhruba pět procent klientů, z nichž většina byli právě senioři. „Pro běžného občana, který je ekonomicky činný, není takto nízký příspěvek relevantní a obejde se bez něj,“ zhodnotil Václav Antonín.

S tím souhlasí i bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger. „Příplatky na brýle jsou velmi malé. Problém se dá řešit dvěma způsoby. Většina lidí si brýle koupí a jejich cena je mnohonásobně vyšší než příplatek. Pokud je malé procento lidí, kteří si je nemohou dovolit, pro ty bych navrhl nějaký sociální příspěvek,“ řekl. Podle něj je zbytečné vyplácet příspěvek celé populaci, když pro většinu je příspěvek nízký a obejde se bez něj.

Administrativa byla dražší než příspěvky

„Administrativa, která zaštiťovala předpisy, vyšla desetkrát, možná stokrát dráž, než byla cena předpisu, navýšení předpisu také nepřipadalo v úvahu,“ vysvětlil Antonín a dodává, že Společenstvo českých optiků a optometristů stále vyjednává s ministerstvem a bude se snažit ještě domluvit výjimku pro seniory.

Lidé si budou muset o speciální skla zažádat a bude záležet na individuálním posouzení očního lékaře. „Tento stav se mi nelíbí, protože může nepřímo zasáhnout sociálně slabší a zejména staré pacienty. Zazlívám ministrovi Vojtěchovi, že sliboval, když předkládal tento zákon, že nebude žádná spoluúčast pacientů, ale teď se ukazuje, že to není tak úplně pravda,“ řekla Lenka Teska Arnoštová, odborná mluvčí ČSSD pro zdravotnictví.

Proto začala jednat s pojišťovnou VZP, aby otevřeli klientský program pro klienty, kteří potřebují speciální skla ze zdravotních důvodů. Tento příspěvek by měli dostat ze strany zdravotní pojišťovny.

Pojišťovny loni přispěly na brýlové obruby dospělým více než 100 milionů korun, další desítky milionů platí za skla brýlí.

Nejde o rozhodnutí pojišťoven

„V roce 2017 činily náklady VZP ČR na úhradu všech typů brýlových čoček 102,4 milionu korun a na brýlové obruby 76 milionů korun, přičemž u pojištěnců starších 15 let to bylo cca 57 milionů korun,“ vyčíslil tiskový mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Brýle nosí v Česku zhruba šest milionů lidí. Pojišťovny by měly tímto opatřením ušetřit stovky milionů korun. „To, že brýlové obruby si lidé starší patnácti let budou nově muset hradit zcela sami, není rozhodnutí zdravotních pojišťoven. Rozhodli o tom poslanci, když to schválili jako součást novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. Na stránkách Sněmovny si každý může najít, jak o tom který poslanec hlasoval. Předkladatelem návrhu byla Vláda České republiky. Bylo by tedy krajně nefér vinit teď zdravotní pojišťovny, že na brýle přestanou přispívat. Ano, přestanou, ovšem ne z vlastního rozhodnutí, ale protože se musí řídit zákony, které tvoří někdo jiný,“ připomíná vedoucí tiskového oddělení VZP.

Adam Vojtěch: Přesuneme prostředky vážně nemocným

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na Dni zdraví (23.6.2018)Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na Dni zdraví (23.6.2018) | Foto Blesk - Alexandr Malachovský

Blesk Zprávy: Proč ministerstvo přistupuje ke kroku, že zruší celoplošné příspěvky na obruby a dioptrické čočky?

Adam Vojtěch: Je to součást zákona, který byl schválený parlamentem v minulém roce. Debatu jsme vedli společně se Společenstvem českých optiků a optometristů, zástupci zdravotních pojišťoven a dalšími odborníky. Protože se cena brýlí pohybuje v řádu tisíců korun, tak je příspěvek 150 Kč jednou za tři roky naprosto minimální. Pro člověka, který ho využije, nepřináší zásadní přidanou hodnotu.

Hlavním cílem je tedy úspora peněz? Chcete ubrat tam, kde dle vás nejsou příspěvky tolik potřeba, a přidat jinde?

Řada dalších zdravotních pomůcek dnes vůbec není hrazena, přitom jde o vážně nemocné pacienty jako diabetiky a lidi na invalidních vozících. Proto jsme se rozhodli zákon změnit. Peníze se přesunou k vážně nemocným, kteří k životu potřebují například invalidní vozík nebo inzulinovou pumpu. Tyto pomůcky jim v tuto chvíli pojišťovny nehradí. Nemocní byli zatím odkázáni jen na veřejné sbírky, což není správně. Například dětem s cystickou fibrózou budeme hradit inhalátor.

Co říkáte na reakce lidí, kteří mají pocit, že jim přesto něco berete, i když je to „malý příspěvek“?

Je to určitý přesun prostředků, kdy se někde ubere, aby se jinde mohlo přidat vážně nemocným. V úhrnu se bavíme o stovkách milionů korun, protože těch lidí, kteří využívají brýle, je odhadem šest milionů, pokud mám správné informace. Dohromady je částka z veřejného zdravotního pojištění vysoká. Pro jedince je malá. Dokonce mám informaci, že o ty nejlevnější brýle za 150 Kč, které byly zcela hrazené, nebyl zájem, protože byly nekvalitní.

Neobáváte se dopadu na sociálně slabší lidi, kteří příspěvek potřebovali a kupovali si ty nejlevnější brýle?

Z praxe víme, že těchto lidí je naprosté minimum. Například dětem do 15 let budou brýle hrazeny nadále. Tam ten dopad nebude. U dětí se zrak vyvíjí a brýle se často mění. Všichni se shodli na tom, že jim nebude příspěvek brát. Ani těm, co mají závažnější poruchy zraku, například nad deset dioptrií.

ov21 ( 14. května 2019 19:38 )

to nejde, to by politici pochcípali hlady, i když .., ony je uzivi uplatky ...

tomik007 ( 12. května 2019 17:31 )

A zdalipak sudruhovia kapitaliste uz patricne zmenili i USTAVU cezkej respubliky ???

flora ( 11. května 2019 17:37 )

Polovina lidí nosí brýle, ale nepíše se, kolik z nich je tedy těch dospělých, kterým bude příspěvek zrušen a zda si opravdu každé 3 roky pořizovali nové brýle. Nejde o 150 kč, ale o princip! Zruště tedy všechny příspěvečky na vše, stejně jsou minimální. A můžete se prsit , jak krásně hosppodaříte Hlavně se nebojte věty " zdravotnictví v ČR pojištěncům zásadně na nic nepřispívá".
Další, asi už 24 ministr zdravotnictví za posledních 30 let v řadě, který se neliší od těch předchoszích 22 . Sebrata nedat umí každý. To není hospodaření .
Prý bude na operace pro vážně nemocné hahaha

hejhej ( 11. května 2019 15:59 )

PPP150W:
Nejvíce by se ušetřilo, kdyby se zrušily pojišťovny - stačila by jedna . Peníze na pojištění nemají jít na nehorázné platy a odměny. Svého času sponzorovala VZP nějaký program v ČT.
Štří se především na pacientech, okrádá se, kde se dá, jenom aby darmožrouti měli plná konta.Pak se není čemi divit, že lidé stále vzpomínají na dobré časy za socialismu, bez banánu se klidně obejdeme.

bizon_pepa ( 11. května 2019 10:55 )

Presne tak. Ty stovky milionu me tez rozesmaly. No ale trubky na to skočí a Maláčová se svými vymysly to zneuzije samozrejme také.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud