Kalousek šil do „užitečného idiota“, Babiš hájil „poctivého kluka“. Hniličkův úřad prošel

Autor: ČTK, tva - 
18. 6. 2019
22:33

Sněmovna v úterý přes veto Senátu prosadila vznik Národní sportovní agentury, která má převzít od ministerstva školství sportovní agendu včetně dotací. Dolní komora o tom rozhodla téměř nejtěsnější většinou po skoro tříhodinové debatě. Vznik nového úřadu bude podle kritiků znamenat nárůst byrokracie a financování sportovních organizací nezlepší.

Vznik agentury, o níž nyní bude svým podpisem rozhodovat prezident Miloš Zeman, v závěrečném hlasování podpořilo 102 ze 171 přítomných poslanců. Pro přehlasování horní komory bylo třeba 101 hlasů. Vytvoření agentury schválili poslanci ANO, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL spolu s Lubomírem Volným a Ivanou Nevludovou (oba dříve SPD). 

Agentura má vzniknout na základě poslanecké novely o podpoře sportu, jejímž iniciátorem je bývalý hokejový brankář a poslanec vládního hnutí ANO Milan Hnilička. O vedení agentury se bude ucházet. Podle odpůrců si zákon napsal sám pro sebe a bude mít rozsáhlé a nekontrolované pravomoci. Hnilička tuto kritiku označil za „marginální“.

Kalousek: Peníze mají jít malým klukům v trenýrkách

Senátor vládní ČSSD Pavel Štohl se proti tomu ohradil. Předseda agentury podle něj bude mít téměř neomezené pravomoci, bude prakticky neodvolatelný a bude rozhodovat o šesti miliardách korun ročně. Šéf agentury si bude moci sám jmenovat dva místopředsedy a 15 členů Národní rady pro sport jako svého poradního orgánu. 

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek označil Hniličku za „užitečného idiota“, který má posloužit legalizaci korupce ve sportovní sféře. a bude stát v čele zcela zbytečného úřadu. „Bude to nefér, bude to netransparentní, bude to autoritativní. Peníze by měly jít malým klukům v trenýrkách, ne velkým klukům s velkými břichy,“ bouřil Kalousek, jehož projev přerušovalo poslanecké bušení do lavic.

„Pojďme odmítnout návrh na monopolní uchvácení šesti miliard z veřejných rozpočtů, které si úzká zájmová skupina bude rozdělovat podle svých politických a lobbistických zájmů,“ hřímal dál Kalousek. Podle Hniličky však změnu Kalousek vůbec nepochopil a užitečné idioty dělal z ostatních v době, kdy vedl ministerstvo financí.

„Hnilička je poctivý kluk, co nekrade,“ řekl Babiš

„Nenecháme podporu sportu krčit se někde na ministerstvu školství,“ sliboval bývalý hokejový brankář. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je Hnilička „poctivej kluk“, který „určitě nekrade a nebude krást“. Cílem podpory sportu je sjednocení národa jako při olympiádě v Naganu, dodal Babiš.

Předseda agentury má být podle předlohy jmenován vládou na návrh premiéra a bude muset mít nejméně pětileté zkušenosti v řídící funkci ve sportu. Má pobírat stejný plat jako ministr, na rozdíl od požadavků na jiné představitele centrálních úřadů by mohl být členem Parlamentu. Podle kritiků by to mohlo být v rozporu se zákonem o střetu zájmů a služebním zákonem.

Hlavním úkolem agentury, která má mít 80 zaměstnanců, z nichž 30 převezme z ministerstva školství, je podle návrhu vytvoření nového systému státní podpory sportu. Podle průzkumu České unie sportu nemá většina z téměř 7500 klubů a jednot peníze na činnost, na nábor dětí a na kvalifikované trenéry. Kvůli složitosti dotačních programů mají kluby navíc potíže s žádostmi o peníze. Velkým problémem jsou i sportoviště. Letos je v kapitole ministerstva školství na sport vyčleněno sedm miliard korun, což je o 1,5 miliardy korun víc než loni.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Jan Brandis ( 20. června 2019 08:23 )

A ty se starej jenom o sebe. Ty hovvno.

tulipan ( 20. června 2019 08:06 )

Kalousek!!!! a je vyjádřeno všechno udavač­,kři­vák,tu­nelář­,opi­lec,TO­P!!

anonym01 ( 19. června 2019 15:55 )

http­://nr1­a.co­m/pri­vati­zace­.htm VIM URCITE ZE NEJSME MEZI NIMI! TO VY JSTE OKRADLI NAS!BYLI JSME V PLENKACH, KAKONOSI!

satanas ( 19. června 2019 15:37 )

Vy, kdybyste meli vracet vse co jste rozkradli, tak si NATO budete muset Brusel pozadat o dotacE!!A ty rozkradete taky! Taci vy jste "vlastenci"!!

anonym01 ( 19. června 2019 12:15 )

no ti chlivaci jak ty rikaš ze to jsou, posilaji penize evropských danovych poplatniku do česke republiky . TEN JE ZPRONEVERIL a prisvojil podvodama ktere KOMISE /odbornici/ našli . Ted ty penize budeme vracet my lidi za Babise! Svymi zlodejinami ktere tu verejne podporuješ zasluhujes stihat a ty! A moc dobře víš, že nejen za to! ono to nabyva a pak se ti to secte, satanasi. !

Zobrazit celou diskusi
Další videa