Poslanci odklepli národní úřad pro sport. Miliardy má přerozdělovat Hnilička

Autor: ČTK, kal - 
31. 10. 2018
19:45

Sněmovna v prvním kole projednávání podpořila vznik Národní sportovní agentury. Nový úřad by měl převzít od ministerstva školství rozdělování peněz pro sport. Poslanci o tom rozhodli ve středu po tříhodinové debatě, v níž zejména zástupci ODS a Pirátů vytýkali návrhu vládních poslanců nepřipravenost. A žádali jeho přepracování. Agenturu by měl řídit poslanec ANO a bývalý hokejový brankář Milan Hnilička.

Řadu připomínek k předloze měla i vláda. Ministr školství Robert Plaga (ANO) uvedl, že má připravenu sérii změn, kterou by bylo třeba do návrhu novely zákona o podpoře sportu zapracovat. Příležitost k tomu bude ve výborech školském a pro veřejnou správu, které se nyní budou návrhem zabývat.

Bývalý gólman bude mít pod sebou 80 lidí

„Hlavním úkolem agentury bude vytvoření nového systému státní podpory sportu, který ve spolupráci s krajskými a obecnými samosprávami zajistí systematickou, cílenou a účelně vedenou pomoc a podporu sportu na všech úrovních,“ uvedl poslanec a vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička (ANO), který by měl agenturu v budoucnu řídit.

Agentura má mít podle Hniličky částečně parametry samostatného ministerstva. Měla by mít 80 zaměstnanců, z nichž 30 převezme z ministerstva školství.

Na potřebě vzniku agentury se dříve shodli zástupci sportovních svazů s Hniličkou, premiérem Andrejem Babišem (ANO) i Plagou, který počítal s přípravou zákona o agentuře v příštích dvou letech. Hnilička chce, aby byl příslušný zákon účinný nejpozději od roku 2020.

Video Milan Hnilička na sněmu ANO: Děti neumí udělat kotoul. - ANO

Drtivé většině sportovních klubů chybí peníze

Novela by měla vést k efektivnějšímu systému financování sportu. Podle průzkumu České unie sportu nemá většina z téměř 7500 klubů a jednot peníze na činnost, na nábor dětí a na kvalifikované trenéry. Kvůli složitosti dotačních programů mají kluby navíc problém s žádostmi o finance.

Velkým problémem jsou i sportoviště. Letos je v kapitole ministerstva školství na sport vyčleněno 5,5 miliardy korun, slibovaných bylo sedm. Babiš už loni ještě jako ministr financí zástupcům svazů říkal, že si sport zaslouží okolo 12 miliard.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Sněmovna na popud opozice jedná o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše

tomik007 ( 31. října 2018 23:34 )

"Majitelům aut se stočeným tachometrem hrozí, že přijdou o technickou" - takze vsichni bez technicky

gabreta ( 31. října 2018 22:31 )

Doufám, že Hniliča s prachama pro sport, nenaloží jako s vlastním majetkem!!!

bibijana ( 31. října 2018 20:29 )

Tyhle miliardy nalité do sportu je haj.z.lo.,vi.na nejvyššího kalibru. U nás je jeden chátrající domov důchodců, bývalý starý,ponurý klášter a čekací doba na umístění je deset let!!! Jak to máte jinde?

Zobrazit celou diskusi
Další videa