Smrtelně nebezpečná pochutina? Inspekce varuje alergiky před sladkými trubičkami z Polska!

Česká inspekce odhalila nebezpečné pochutiny.  (Autor: Státní zemědělská a potravinářská inspekce.)
Autor: yks - 
6. dubna 2019
14:39

Množství alergenu má být jen stopové, jenomže není. Sladké trubičky proto Česká zemědělská a potravinářská inspekce označila za nebezpečné. Potenciálně smrtícího arašídového alergenu totiž obsahují až 300x více. Arašídy jsou přitom jedny z nejsilnějších potravinových alergenů. Smrtelné anafylaktické reakce mohou vyvolat i dávky v řádech miligramů.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla v Jednotě v Uherském Ostrohu,  nevyhovující potravinu.

Podle úřadu jde o „trubičky plněné krémem s kakaovou příchutí, s datem minimální trvanlivosti do 30. 9. 2019, výrobce neuveden, země původu: Polsko“.

Výrobce na obalu sice podle inspekce uvedl, že může obsahovat pouze stopy sezamu, arašídů a jiných skořápkových plodů, jenže analýza inspekce u odebraného vzorku prokázala přítomnost alergenu v množství podstatně vyšším. 

Arašídy se v něm nacházely v koncentraci téměř 8 gramů na kilogram, což podle inspekce více než 300x překračuje množství, jaké lze označit za „stopy“.

„Jedná se o potravinu, která může představovat významné zdravotní riziko pro osoby s alergií nebo intolerancí na arašídy,“ píše inspekce.

V rámci ochrany spotřebitele nařídila inspekce zmíněné jednotě, aby zajistila celorepublikové stažení uvedené šarže ze všech provozoven.

„Inspekce s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení pokuty a v kontrolách tohoto segmentu bude i nadále pokračovat,“ dodal Radoslav Pospíchal, mluvčí uvedeného úřadu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

wilda ( 7. dubna 2019 12:52 )

Národe, přestaň ty SRA.ČKY z Polska kupovat! Přenechte je vládě ! Apropo- Němka patří do postele, češka do kuchyně a polka do CHLÍVA!

petr12 ( 7. dubna 2019 10:45 )

polská špína! pokud chceš spáchat sebevraždu žer polskou špínu,sajrat!!

nemok ( 7. dubna 2019 08:17 )

Chtěli jste do EU tak teď držte huby žerte to co vám dovezou Z EU.

jardavozembouchak ( 7. dubna 2019 05:17 )

Jen blázen koupi něco, co má označení "PL"...

majojo ( 6. dubna 2019 19:37 )

Možná, že je má někdo tam nahoře v Bruseli raději než nás.No, zase budou geneticky upravenější.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud