Při praní prádla na 40 °C riskujete zdraví, varují experti. Bakterie to přežijí

Autor: Mii - 
21. prosince 2018
21:00

Moderní ekologické programy praní prádla, které se pohybují kolem 30-40 stupňů Celsia, mohou představovat zdravotní riziko. Nízká teplota totiž nezvládne zahubit viry a bakterie, které se v prádle můžou vyskytovat. A lidé pak při nošení oblečení mohou riskovat zdraví. Teplota při praní by proto nikdy neměla klesnout pod 60 stupňů Celsia. Uvádí to zpráva Mezinárodního vědeckého fóra o domácí hygieně.

Podle expertů, kteří se na tvorbě zprávy podíleli, používá ekologické programy praní prádla čím dál více lidí. Problém ale je, že si tím zadělávají na zdravotní problémy, jelikož nízká teplota vody nedokáže zahubit všechny možné viry a bakterie. Svou touhou po ekologickém chování tak mohou šířit nemoci, včetně těch nebezpečných, jako je například E.coli.

„Nejasnosti kolem tohoto tématu podkopávájí veřejnou důvěru v hygienu a snahy o její zlepšení,“ myslí si profesor Anthony Hilton z britské Univerzity Aston, spoluautor zprávy. Podle něj lidé určitou skupinu mikrobů k životu potřebují, je ale důležité chránit se před těmi nebezpečnými.

„Praní prádla na nízké teploty sice šetří energii, ale máme tím sníženou hygienu. Lidé takto mohou chytnout například chřipku. Nazýváme to nejasností, která je potenciálně životu nebezpečná,“ dodal Hilton.

Lidem chybí informace, tvrdí profesor

Mnoho bakterií a virů dokáže přežít i teploty kolem 60 stupňů. Zemřou ale, jakmile se v této teplotě dostanou do kontaktu s pracím práškem. Když je teplota nižší, samotný prášek nestačí. Vystačí jen ve chvíli, kdy je založen na bázi bělidla. S usmrcením bakterií ještě pomáhá žehlení a sušení v sušičce.

Podle Hiltona je třeba o tomto faktu veřejnost informovat. Tvrdí také, že by se mělo přestat říkat, že přílišná hygiena a čistota vede k alergiím, protože to není pravda. „V národním i globálním hledisku nám zoufale chybí nějaká autorita, která by se věnovala hygieně jako prevenci zdravotním rizikům,“ uzavřel profesor.

Poison ( 22. prosince 2018 13:47 )

No to uz jsem dlouho na zadnem stitku nevidela, aby se pralo na vic nez na 40. Mozna tak na monterkach, nebo povleceni. V cem ti lide chodi, ve lnenych hadrech? Takze pozor, konec svetru, jemnych materialu, bund a kabatu, potisku, aplikaci, krajek a prakticky veskereho nositelneho obleceni. Nejjistejsi bude to po pouziti spalit kyselinou v dekontaminacni mistnosti.

vaber ( 22. prosince 2018 10:50 )

stejná úroveň expertů na praní i politiku píše do našich médií

hadraplan ( 22. prosince 2018 09:51 )

Naše babky praly u potoka,v 15st vodě s jelenem a žádné alergie nebyly.

pepen ( 22. prosince 2018 08:26 )

To znamená ,že pomalu cca do 10-20 let ,lidstvo postupně vymře !!!!Potraviny v Česku jsou také samé náhražky a karcinogenní přísady...mládež bude postupně vymírat na rakovinu!!!!Je to vše úmysl od EU !!!!!Nemusí být ani válka!!!

oldra ( 22. prosince 2018 00:10 )

Článek u mne vyvolal postupně . Pokud se člověk nechce setkat s E.Coli, tak nesmí existovat. Protože tento mikroorganismus je součástí každého tl. střeva teplokrevných živočichů. A kdykoliv jsme tam a prdneme si, tak se rozletí do všech stran, i do našeho nosu. To nakonec poznáme po čichu. Virus chřipky se nejčastěji přenáší dotykem, a chtěl bych vidět, jak si někdo myje ruce mýdlem, a protože to podle článku nestačí, tak si pouští na ruce 5 minut 75 st. C horkou vodu. A proč je max. teplota 42 st. C, to se zastavuje množení buněk, pak je v tom prádle ještě prášek - takže musí stačit 45 st. C, protože je to déle než pár minut. Pan profesor se mi zdá být asi absolventem Plzeňské univerzity.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud