Sporný zákaz sezení mimo lavičky zrušil soud. V Mostě si znovu můžete sednout, kam chcete

Autor: ČTK, AKu - 
19. prosince 2018
10:19

Ústavní soud zrušil část vyhlášky města Most, která zakazovala sezení mimo lavičky. Vyhověl návrhu ministerstva vnitra. Ministerstvo už dříve platnost vyhlášky pozastavilo s odkazem na pravidla vymezená ve starších nálezech Ústavního soudu. Sporná ustanovení tedy v posledních týdnech nebyla vymahatelná. Zástupci ministerstva ani města dnes k soudu nepřišli.

Soud zopakoval, že sezení na veřejném prostranství mimo lavičku samo o sobě nemůže být škodlivou činností, maximálně „předpolím“ pro pozdější přestupek. Plošný zákaz tedy není v kompetencích obcí.

Mostecká vyhláška konkrétně zařadila mezi takzvané škodlivé činnosti sezení na palisádách, zídkách, odpadkových koších a podobně. Sezení na veřejném prostranství povolovala jen na lavičkách a na jiných zařízeních, která jsou primárně určena k odpočinku.

Sezení na „jiných stavebních částech, předmětech a zařízeních nacházejících se na veřejném prostranství“ bylo povolené jen se souhlasem vlastníka. Výjimku z vyhlášky měli zdravotně postižení nebo lidé, které postihla náhlá nevolnost.

Ústavní soud už loni na návrh ombudsmanky Anny Šabatové zrušil části vyhlášek Litvínova a Varnsdorfu, které zakazovaly sedět na veřejných prostranstvích jinde než na lavičkách. Města s rozhodnutím soudu nesouhlasila, lidé posedávající třeba na obrubnících podle radnic ohrožují bezpečnost provozu.

Podobné vyhlášky přijala v posledních letech i další města, hlavně na severozápadě Čech. Radnice podpořil také Ústecký kraj.

Podle Ústavního soudu ale města „sedacími vyhláškami“ překračují svou působnost vymezenou zákonem. Podle mluvčí soudu Miroslavy Sedláčkové je pravděpodobné, že pokud vnitro zpochybní i další, podobně formulované vyhlášky, bude je soud dále rušit. Nemůže však zakročit vůči vyhláškám, jejichž zrušení nikdo nenavrhne.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

rauby ( 19. prosince 2018 15:09 )

Hlavně se můžou posadit kam chtějí práce se štící netáhla a v klidu si vychutnat svoje krabicový.

boxer ( 19. prosince 2018 11:54 )

Proč se ze vším jde ci.ká.nům jen na ruku ? Obec či město by mělo mít právo takový tip vyhlášek vydávat,bez toho aby se do toho pletla Šabatová, či soud !!! Hnus a hnůj !!

jardahl87 ( 19. prosince 2018 10:41 )

Chudáci lidi v Mostě !! Takže cikáni se můžou povalovat kde chtějí a devastovat co se jim zachce !! Že jo Šabatko a soude ???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud