Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

„Lajdáci“ mezi exministry i hlavní hygienička: Kdo „kašlal“ na očkování proti chřipce?

Autor: všm/čtk - 
29. listopadu 2018
06:01

Zima klepe na dveře a s ní přicházejí i zákeřné chřipkové bacily, které není radno podceňovat. Za posledních 5 let stály život zhruba 550 Čechů, 1500 jich kvůli nim skončilo na odděleních ARO nebo JIP. Přesto v tuzemsku mnoho lidí očkování opomíjí, mezi nimi i například bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), jak zjistily Blesk Zprávy. To je podle odborníků chyba, dává to totiž špatný příklad veřejnosti.

Jen za rok 2017 skončilo v nemocnici s vážným průběhem chřipky přes 660 lidí, z toho zhruba 260 zemřelo. Nákaza může být vážnou hrozbou pro seniory, těhotné, chronicky nemocné či děti. Ministerstvo zdravotnictví tak doporučuje, aby se lidé nechali před nástupem chřipkové sezóny očkovat, a to nejlépe do konce listopadu. Platí to i pro „neohrožené“ jedince - mohou totiž snadno nakazit okolí.

Mnohdy si ale pro vakcínu nejdou ani sami úředníci či ministři - ať již aktivní či bývalí. „Nenechal jsem se očkovat. Aktivně sportuji a cítím se i přes svůj věk 70 let fit a pokládám se za nízkorizikového seniora,“ uvedl například pro Blesk Zprávy exšéf resortu zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). 

Minulý rok se Zdravotnickému deníku přiznali k podobnému „prohřešku“ i tehdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) či hlavní hygienička Eva Gottvaldová. „Nejsem očkovaný proti chřipce, protože jsem lajdák,“ řekl loni Ludvík. Gottvaldová se omlouvala, že to nestihla včas.

Letos to ale ředitel Fakultní nemocnice Motol napravil. „Nechal jsem se očkovat proti chřipce, protože je to správné a potřebné,“ popsal Ludvík pro Blesk Zprávy.

Očkovaný je i jeho kolega z nemocnice a exministr zdravotnictví ve vládě Jiřího Rusnoka Martin Holcát. „Očkovat jsme se i společně s ředitelem nemocnice oba již nechali. Důvod? Chceme se před onemocněním ochránit a zbytečně nestonat. A nevěříme nesmyslným argumentům proti očkovaní. Mimochodem někteří významní představitelé světové medicíny hodnotí objev očkování jako největší objev v medicíně vůbec,“ okomentoval.

Pro vakcínu si došel také nynější ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). „Nechal jsem se očkovat proti chřipce. Považuji to za jednu z důležitých forem prevence,“ reagoval na dotaz redakce. 

Vzory pro veřejnost

Právě přístup představitelů státu i zdravotnického resortu považuje za důležitý například místopředseda České lékařské společnosti J. E. Purkyně. „Je potřeba podpory i představitelů ministerstva zdravotnictví. A ne, že jednoho dne vystoupí nejmenovaný náměstek ministerstva zdravotnictví a do kamery prohlásí, že se ještě proti té chřipce nenechal očkovat. Když tohle řekne národu, co si má pak pacient pomyslet,“ popsal lékař Igor Karen na nedávné tiskové konferenci k problematice vakcín. 

Očkování podle Národní referenční laboratoře pro chřipku snižuje riziko onemocnění až o 60 % a u těch, kteří se i přesto nakazí, zlehčuje průběh nemoci a předchází vážnějším komplikacím

Pokud budou tři ze čtyř Čechů očkovaní, zemře tak ročně o 2000 lidí méně. Zároveň se ušetří stovky milionů korun, protože ubude kolem 5000 hospitalizací a desítky tisíc návštěv pohotovostí a praktických lékařů. Vyplývá to z propočtů farmakoekonoma Tomáše Doležala z Institutu pro zdravotní ekonomiku a technology assessment.

Proč se očkuje každý rok?

Epidemie chřipky přichází každoročně, většinou začíná v lednu. Očkování není povinné a je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění jen rizikovým skupinám, ostatním pojišťovny na očkování přispívají. Vakcína stojí kolem 400 korun, aplikuje ji praktický lékař nebo speciální očkovací centrum. 

Chřipkové viry se dělí na typy A, B a C a jejich podtypy. Odborníci očkovací vakcínu pro následující sezónu sestavují podle odhadů, jaké typy viru budou kolovat. Proto je potřeba vakcinaci podstoupit každý rok znovu.

Chřipka se od běžné virózy liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a tělesnou teplotou nad 38 stupňů Celsia. Nejúčinnější prevencí je vyhnout se kontaktu s nemocnými, dále pravidelné mytí rukou vodou s mýdlem. Neumytýma rukama by se lidé neměli dotýkat obličeje.

doktormediciny ( 29. listopadu 2018 12:13 )

K predchozimu..Je vbic druhu chripky. Jdyz tady byla v roce 1968 az 1969 chtipka A 2 Honk kong, ozeznela u me za 24 hodin.. Jinak porad ve televizi kdy nekolik lidi reklo jak jim pop oskobani bylo zle neby prinosny, spis naopak 

Zobrazit celou diskusi