Neděle 14. srpna 2022
Svátek slaví Alan, zítra Hana
Oblačno, déšť 26°C

Konec zvířat v cirkusech? Ministerstvo zemědělství chce změnit zákon

Autor: ČTK, nkov - 
19. října 2018
15:25

Ministerstvo zemědělství (MZe) navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. Obsahuje to novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, jež prošla meziresortním připomínkovým řízením. MZe v současnosti vypořádává připomínky, poté bude stanoveno přechodné období a konkrétní podmínky zákazu, uvedl úřad v dnešní tiskové zprávě. Před necelými dvěma týdny předali aktivisté resortu petici proti chovu volně žijících zvířat v cirkusech, pod kterou se podepsalo 14.000 lidí.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ČTK sdělil, že právě jeho resort se o tuto změnu zasadil.

Zákonem byla už v minulosti na návrh ministerstva zemědělství zakázána drezúra nově narozených primátů, ploutvonožců, kytovců, nosorožců, hrochů a žiraf. Zákaz chce úřad nyní rozšířit. Například v Itálii, Nizozemsku nebo Řecku je podle mluvčího resortu Vojtěcha Bílého drezura všech zvířat v cirkusech zakázána, v Německu či Polsku se o tom diskutuje.

Majitel Národního cirkusu Original Berousek Jiří Berousek starší ČTK řekl, že navrhované opatření vnímá jako omezování podnikání. „To se asi zbláznili. Myslím, že by ředitelé všech cirkusů emigrovali. Plošný zákaz drezúry není nikde ve světě, možná se zakáže jeden druh zvířat, ale v tomhle bychom byli první a jediný stát na světě,“ řekl. Drezúra zvířat podle něj provází lidi po staletí a rodiče s dětmi do cirkusu chodí především na zvířata, která třeba mnoho dětí dnes odnikud jinud ani nezná.

„Když se to stane, přijedeme se všemi lvy a tygry na Václavák nebo na ministerstvo zemědělství a všechny je tam vypustíme,“ řekl Berousek. Dodal, že majitelé cirkusů jsou zmatení z toho, pod který resort jejich působení spadá. „Celý život jsme patřili pod ministerstvo kultury, teď ani nevíme, kam patříme, jsme jediný stát na světě, kde s námi metou z jedné strany na druhou,“ řekl Berousek.

„Děkujeme ministerstvu zemědělství, že si vzalo za své naše připomínky k návrhu novely zákona na ochranu zvířat proti týrání a v pátek potvrdilo, že je pro úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech,“ sdělil ČTK Brabec. Ministerstvo zemědělství si stojí za svým vyjádřením, že jde o jeho novelu a jeho vypořádávání připomínek z ostatních resortů.

Nejde o artisty, ale o zvířata

Na problematiku chovu zvířat v cirkusech se v poslední době poukazuje. Kromě zmíněné petice také před dvěma týdny zhruba stovka lidí demonstrovala u vchodu do cirkusu Berousek na pražské Letenské pláni. Nelíbilo se jim zacházení se zvířaty v podobných zařízeních. Akci svolala organizace Hlasy zvířat.

„Nedemonstrujeme proti samotnému cirkusu a artistům, ale proti tomu, že tam mají zvířata. Jde nám o to, že se převážejí, drží v kleci a využívají pro peníze. Tyto demonstrace jsou jednou z možností, jak na problém upozornit a šířit osvětu mezi veřejnost,“ řekla tehdy ČTK organizátorka protestu Markéta Michaldóttir.

Podle webové stránky českých cirkusů působilo před několika lety v tuzemsku 17 cirkusů včetně slavného Cirkusu Humberto a dalších dvou společností, které také nesou jméno Berousek stejně jako Národní cirkus Original Berousek. Jiří Berousek starší dnes podotkl, že cirkusům mohla uškodit letní kauza kolem zabíjení tygrů a nelegálního obchodu s nimi, v níž figuruje jeho jmenovec Ludvík Berousek. „I když se to asi zakládá na pravdě....my s ním ale nemáme nic společného, nikdy to nebyl artista, je to obchodník se zvířaty,“ řekl Jiří Berousek.

Video  JXD vs. demonstranti proti cirkusu Jiřího Berouska  - Martin Bartkovský
Video se připravuje ...

Cirkusáci chtějí kvůli riziku zákazu drezury ukázat, jak se o zvířata starají, organizují proto den otevřených dveří českých cirkusů

flora ( 19. října 2018 22:35 )

Konečně !! Hlaně ať je to rychle. Majitel Národního cirkusu Original Berousek Jiří Berousek starší tedy doufám dostojí svému slovu a emigruje. A ještě vyhrožuje, že vypustí šelmy na Václavák ! .

djaba ( 19. října 2018 19:14 )

 Cirkus bylo jedno z mála zpestření života a možnost shlédnout něco neobvyklého v dobách , kdy bylo zábavy málo .Přesto velký kvalitní cirkus v dnešní době není špatný a bez zvířat nebude cirkusem .

naidka ( 19. října 2018 16:13 )

Bylo na čase a žádné výjimky.

Baronka ( 19. října 2018 16:02 )

Je to správné řešení. Zvířata v cirkusu nemají co dělat, jestli se dobrovolně mrzačí lidé, je to jejich věc, ale nemají do toho zatahovat zvířata.

zavsar ( 19. října 2018 15:58 )

No konečně....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa