Exmoderátorka Čejková bere víc než ministr. Radí za 181 tisíc měsíčně, Babiš zuří

Autor: zst - 
5. 4. 2018
18:21

Vedle tiskového oddělení ještě speciální poradkyně pro komunikaci ministra. Tak to vypadá na ministerstvu zemědělství pod vedením Jiřího Milka, který angažoval bývalou televizní moderátorku Mirku Čejkovou. Její plat je podle zjištění Mladé fronty Dnes 181 500 korun hrubého měsíčně, což je víc než plat samotného ministra. Ten dostává zhruba 145 tisíc korun.

Smlouvu má Čejková zatím podepsanou pouze na 3 měsíce, její náplní má být i „mediální podpora na služebních cestách“. „Mirka Čejková mi byla doporučena jako odbornice na strategickou komunikaci, která má zkušenosti z byznysu i politiky,“ obhajuje angažmá ministr zemědělství v demisi Milek. Čejková dříve pracovala v Protonovém centru, nebo se pokoušela dostat do Senátu. Do povědomí veřejnosti se zapsala jako moderátorka hlavních večerních zpráv na Primě i Nově.

Čejková se podle deníku hájí tím, že musí odpracovat měsíčně 160 hodin, což je standardní osmihodinová pracovní doba. Podle ní ale není jisté, že se tak stane. „Zajišťuje podkladové materiály, přípravu mých veřejných vystoupení, nastavuje interní komunikaci úřadu, je pověřena koordinovat tiskové oddělení i komunikaci s parlamentem a vládou. Vybraným zaměstnancům poskytuje mediální trénink,“ přibližuje ministr práci své externí poradkyně.

Ministerstvo zemědělství jí zatím podle čtvrteční tiskové zprávy vyplatilo za dva a půl měsíce 150 000 Kč bez DPH. Na nyní vystavenou smlouvu zatím peníze vyfakturovány nebyly. „Paní Mirka Čejková za leden, únor a půlku března pracovala na DPP (dohoda o provedení práce) a účtovala si dvakrát 75 000 korun. Nyní jsme jí nabídli externí smlouvu, tudíž žádná faktura vystavena nebyla," sdělil Milek. Podle ministra jde ve skutečnosti o šetření peněz, protože propouštěl v rámci systemizace ministerstva jiné pracovníky. Za medializací spolupráce s Čejkovou ministr vidí účelovou kampaň kvůli své nespokojenosti s vedením podřízených organizací.

Babiš se shoduje s ODS: Neskutečné

Smlouvu s Čejkovou už začala cupovat opozice. Za flagrantní příklad plýtvání peněz daňových poplatníků ji má například bývalá senátorka a expertka ODS pro oblast zemědělství Veronika Vrecionová.

„Ministr zemědělství má k dispozici tiskové oddělení, není mi jasné, na co si najímá další externisty za tak obrovskou sumu. Vzhledem k tomu, že paní Čejková podle mých informací v minulosti úzce spolupracovala s hnutím ANO, nechce se mi věřit, že by jeho předseda Andrej Babiš nevěděl o jejích aktivitách a aktivitách „svého“ ministra zemědělství. Pokud je pravda, že paní Čejková v minulosti s hnutím ANO spolupracovala, beru její smlouvu na ministerstvu jako „prémie“ za její služby pro ANO. To je zcela nepřijatelné,“ napsala v prohlášení Vrecionová.

Andrej Babiš (ANO) totiž pro deník prohlásil, že považuje kroky svých ministrů za nepřijatelné a prý o nich nevěděl. Sám tvrdí, že žádné poradce spojené s ANO na Úřadu vlády nemá. „Určitě je to nepřijatelné,“ řekl. V minulosti podobné praktiky u ostatních politických stran ostře kritizoval.

„Přikázal jsem panu Milkovi, aby to okamžitě zrušil. Je to hrozné, všem ministrům jsem nařídil, že mají šetřit. Ale vypadá to, že někteří to nepochopili,“ připojil pak Babiš pro Novinky.cz, aby dodal: „Vůbec nechápu, proč někoho za takové peníze najal. To je neskutečné.“ Všichni ministři mají proto Babišovi do čtvrtečního večera předložit seznam všech svých poradců a výši jejich odměn.

Video Vicepremiér Brabec a ministryně financí Schillerová: Na většině bodů se s ČSSD shodneme, problematické jsou daně. Překvapit dokážeme i sami sebe - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

Milek si přivedl i podnikatele z Agrofertu

Milek si na ministerstvo zemědělství jako dalšího poradce přivedl taky Petra Jelínka. Ten figuruje ve firmě Uniles, která spadá do holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra v demisi Andreje Babiše. Na ministerstvu bere 300 korun na hodinu.

Čejková ale není jedinou externistkou, nad kterou stojí za to se pozastavit. V podobných funkcích působí také rodinní příslušníci nebo straníci. Uplatnění našla bývalá mluvčí ANO i někdejší hlavní manažerka hnutí.

Exmluvčí ANO radí Dostálové

Podle Mladé fronty Dnes si na 450 korun na hodinu přijde na ministerstvu pro místní rozvoj také někdejší mluvčí hnutí ANO Radka Nastoupilová. Podle mluvčího rezortu Viléma Frčka má dohodu u pracovní činnosti na maximálně 20 hodin týdně, přijde si tak až na 36 tisíc.

Pod Klárou Dostálovou, ministryní pro místní rozvoj v demisi, pracuje také hlavní exmanažerka ANO Erika Duchanová, její plat ale deník spadající do svěřenského fondu Andreje Babiše neuvádí.

To ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová zase zaměstnává matku šéfky svého kabinetu. Jana Zdráhalová jí za 400 korun na hodinu radí v oblasti státní správy, zatímco její dcera Petra na úřadě pracuje jako ředitelka kabinetu ministryně.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Valeria ( 15. dubna 2018 08:30 )

Zvedá se mi žaludek z toho, jak se rozkrádají peníze nás, daňových poplatníků. Je to nechutné.

zkzkz ( 8. dubna 2018 16:42 )

zkzkz ( 8. dubna 2018 16:35 )

TeplaBuchta ( 5. dubna 2018 21:50 )

Drž kušnu, k.u.n.d.o provokatérská👎 Ta Tvoje "moudra" tu opravdu chyběla, ty vypatlaná "pančelko" v důchodu😂 Samozřejmě že Čejková je bezskrupulózní špína jdoucí přes mrtvoly. A sprostá š.l.a.p.k.a😂😂

levandulova ( 5. dubna 2018 20:57 )

A lekar podle tabulky 28-33tis. Vim to jiste, ted jsem podepisovala smlouvu. Moje kamaradka mela jako onkolozka plat 23tis hrubeho. Sestra ma tolik, jako lekar a jeste breci... a vsichni mame jako prodavacka v Lidlu. Jen je "kapku" rozdil v delce studia a zodpovednosti, ze ano.

Zobrazit celou diskusi
Další videa