Česko se obává vepřového z dovozu. Kvůli prasečímu moru zvažuje nové testy masa

Autor: ČTK, Mii - 
25. 9. 2018
08:38

Ministerstvo zemědělství zvažuje povinnost otestovat veškeré dovozové vepřové z evropských zemí, kde se vyskytuje africký mor prasat. V úterý to uvedli zástupci úřadu, podle nich by šlo hlavně o Belgii a Polsko. Tyto státy byly podle údajů Českého statistického úřadu za uplynulý rok čtvrtým největším importérem vepřového masa do Česka. Na tepelné produkty by se povinnost nevztahovala, jelikož teplo virus zabíjí.

Zároveň by se měla zmírnit opatření proti viru na Zlínsku, v ČR už jeho přítomnost nebyla zjištěna minimálně půl roku. I v tomto případě však šlo o divoká prasata uhynulá čtvrt až půl roku.

Nemoc se může přenášet skrze divoká prasata nebo například infikované potraviny. Na lidi se nemoc nepřenáší. Pokud se choroba dostane do chovů prasat, musí se vybít.

Největším dovozcem vepřového do Česka je Německo, následuje Španělsko, ve kterých ohniska choroby nebyla nalezena. Následuje Polsko, které do ČR za rok končící letošním červencem dovezlo chlazeného, zmrazeného nebo čerstvého vepřového za 1,67 miliardy korun, a Belgie s dovozem za 1,35 miliardy korun.

„Vzhledem ke zhoršující se nákazové situaci v zahraničí vážně uvažujeme o zpřísnění podmínek pro dovoz vepřového masa ze zemí s potvrzeným výskytem afrického moru prasat,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Dalším krokem podle něj bude svolání ministerské ústřední nákazové komise. „Jejím úkolem bude příprava opatření pro případ masivnějšího zavlečení afrického moru prasat do ČR, které představuje reálnou hrozbu,“ dodal.

Povinné kontroly od října

Belgie podle ministerstva v polovině září potvrdila výskyt nákazy u divočáků v blízkosti francouzských a lucemburských hranic, Maďarsko minulý týden oznámilo nález nakaženého odloveného divočáka 20 kilometrů od hranic slovenských. „Vážná je situace v sousedním Polsku a zejména také v Rumunsku, kde začátkem září počet ohnisek v chovech domácích prasat překročil 800. Koncem srpna se nákaza dostala i do Bulharska,“ uvedl úřad.

Nařízení by podle ústředního ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda mohla platit prakticky od začátku října. „Tento termín není ještě definitivní, je předmětem jednání a mohl by být ještě posunut,“ sdělil Semerád. Podle něj by státní veterinární ústavy vyšetřování zásilek zvládaly. „Určitým problémem může být čas na vyšetření a pozastavování zásilek do doby vyšetření,“ uvedl.

Kontroly by byly podobné, jako když se kvůli riziku salmonelózy v drůbežím mase kontrolovaly zásilky z Brazílie.

Veterináři by se také měli zaměřit na kontroly dovozu potravin ze zvířat, které jedí řidiči dálkové přepravy nebo dopravy. „Nedostatečně upravené vepřové produkty jsou nejpravděpodobnějším zdrojem přenosu nákazy na dlouhé vzdálenosti,“ dodal Semerád. Podle úřadu v případě ČR i Belgie se dá skoro jistě vyloučit, že se choroba přenesla přirozenou migrací divočáků, protože nejbližší ohniska nákazy byly stovky kilometrů daleko.

Prasečí mor na Zlínsku

V Česku se africký mor prasat, který není nebezpečný pro člověka, objevil poprvé loni v červnu na okraji Zlína. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města dosud veterináři potvrdili africký mor prasat u více než 200 uhynulých, zastřelených nebo odchycených divokých prasat.

Do konce srpna bylo v Evropě nahlášeno 4800 případů nákazy divoce žijících prasat a jedinců žijících v domácích chovech. Představuje to nárůst o 700 případů v porovnání s celým předchozím rokem.

V ČR dlouhodobě klesá soběstačnost výroby vepřového, nyní je kolem 53 procent.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

pooresh ( 25. září 2018 11:31 )

Pokud je mi znamo,tak v socialisticke CSSR,se rodil a na pulty dodaval dobytek bez svickove,kvalitni svalove hmoty a dnes,mezi Cechy popularni "panenky"!

pooresh ( 25. září 2018 11:24 )

Spravne soudruhu,vyvazelo a ty jsi musel zvykat kuzicky!Protoze nic jineho nebylo.

pooresh ( 25. září 2018 11:21 )

A ja zadam dukladnou kontrolu,protoze by se mohlo stat,ze se vrati do vlasti, reexportovana domaci,slechtena prasatka,vykrmena agrofertackymi granulemi!

kukuku ( 25. září 2018 10:24 )

Zase Tě pustili z klecového lůžka k PC, ty modrý soudruhu ?

zdenek43 ( 25. září 2018 10:12 )

ale...... urcite se ve veprinech soudruhu Babisu a Tomanu ......podarilo zvysit chov prasat - takze potrebuji pribrzdit dovoz ....... a vseeeee se hodi . . takze v Rumunsku je praseci mor tak huraaaaaaa ----- je to stejne jako KLECE SLEPICE aaaa VAJICKA ..... soudruzi BABISOVE aTOMANOVE ... museli nakoupit nove klece pro slepice . . . a aby TO neplatili ze sveho - tak rozpoztali silenost VAJICKA ZA 7 KORUN . . A SAMOOO ZE V TERMINU VELIKONOC ...V roce 2012 každý z nás zaznamenal raketový nárůst cen vajec, kdy se takřka přes noc vyhoupla cena vajec až na 6 Kč....... nikde v Evrope se to same neodehralo . . . . JEN V CESKU .......takze si zase dejte POZOR - zase " MEGA SMEJDI " neco kujiiiiii

Zobrazit celou diskusi
Další videa