Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Šmejdi obírají slepnoucí. Slibují jim vyléčení zraku, kúra stojí přes 8 tisíc

Autor: Veronika Šmídová - 
3. srpna 2018
06:25

Zrak patří mezi to nejcennější, co máme, a oční onemocnění vzbuzují velké obavy. Obzvláště proto, že některá z nich jsou jen obtížně léčitelná a mohou vést ke slepotě. Právě na strach vsázejí i různí podnikavci na internetu. Nabízejí zde produkty, které mají lidi zbavit třeba makulární degenerace, šedého zákalu nebo jim pomoci snížit dioptrie. Samozřejmě po zaplacení tučné částky. Experti ale varují, že podobné výrobky sice ve většině případů neuškodí, k zázračnému uzdravení ovšem rozhodně nepovedou.

Makulární degenerace je závažné oční onemocnění, při kterém dochází ke ztrátě centrálního vidění a v některých případech téměř ke slepotě. Existují dvě formy - suchá a vlhká. Ta první není léčitelná, druhá jen obtížně. 

Přesto se na internetu dočtete něco jiného - existují e-shopy, které slibují, že vás tohoto onemocnění zbaví, když si zakoupíte jejich produkty. Jeden takový vlastní třeba Tomáš Brouček - bývalý finančník. Ten nabízí například za 8200 korun balíček Makularní degenerace Plus, který obsahuje prostředky k detoxikaci střev, jater a žlučníku a tři velká balení antioxidantů plus možnost konzultací.

„V některých případech došlo k praktickému vyléčení během 2-3 měsíců. Jindy se stav zlepšuje pomaleji v průběhu 2-12 měsíců. Minimum, kterého dosáhnete, je zastavení progrese a stabilizace stavu (...) Ve většině případů však dochází nejen k zastavení progrese, ale ke zvrácení onemocnění a k postupnému zlepšování stavu Vašeho zraku,“ uvádí k produktu podnikatel s tím, že vše doloží ohlasy klientů, kterým se „podařilo progresi makulární degenerace zastavit, nebo stav dokonce zlepšit či úplně vyléčit“.

Pokud doberete první balení produktů, čeká na vás pokračování kúry za 7 900 korun

Odborník: Neúčinné, neetické a neodpovědné

V podstatě podobnou léčbu Brouček doporučuje i lidem, kteří trpí šedým zákalem (u tohoto onemocnění dochází k zakalení čočky). Tentokrát balíček s antioxidanty a produkty na detoxikaci střev stojí na dva měsíce 5 700 korun. Podle něj je produkt účinný proto, že za onemocněním stojí mimo jiné nedostatek antioxidantů, zanesená střeva a játra a překyselený organismus. Lékařská veřejnost ale ve skutečnosti příčinu nemoci nezná.

Že mohou antioxidanty příznivě působit na oči i jako podpůrná léčba makulární degenerace, potvrdil pro Blesk Zprávy primář očního oddělení fakultní nemocnice Motol Milan Odehnal. Zdůraznil ovšem, že tím pravdivost tvrzení pana Broučka končí. 

E-shop slibuje vyléčit makulární degeneraci i šedý zákal. E-shop slibuje vyléčit makulární degeneraci i šedý zákal. | Printscreen http://dobreoci.cz/

Slibovat vyléčení během několika měsíců je nemožné, a někomu tvrdit, že tato  intenzivní léčba je víceméně vždy efektivní, je neodpovědné a neetické. Již název některých knižních publikací Zbavte se makulární degenerace!' je zavádějící. Toto onemocnění je přeci jen částečně léčitelné (a to jen některé jeho formy), nikoliv vyléčitelné. Rovněž slogany, že minimálně bude onemocnění zastaveno, to přeci neodpovídá klinickým zkušenostem tisíců odborných očních lékařů,“ okomentoval specialista.

Stejně tak se podivil nad doporučovanou detoxikací střev či jater, protože tyto orgány nemají na sítnici oka zásadní vliv.

Odborník zpochybňuje i produkty bojující proti šedému zákalu. „Jedinou účinnou léčbou šedého zákalu je chirurgická terapie. Snaha o konservativní léčbu užíváním antioxidantů a redukcí tzv. volných radikálů je v tomto případě naprosto neúčinná. Renomované farmaceutické firmy zatím bezvýsledně hledají lék, který by zákal odstranil nebo zabránil jeho vzniku. Pokud u makulární degenerace má podpůrná léčba těmito preparáty svůj určitý význam, tak při léčbě šedého zákalu je zcela neefektivní,“ popsal primář. 

Pár týdnů cvičení a zahodíme brýle?

E-shop Tomáše Broučka slibuje pomoc i lidem, kteří trpí krátkozrakostí či dalekozrakostí. A to díky různým cvičením, jež mají protahovat a stimulovat oční svaly nebo naopak pomáhat očím relaxovat. Za pár týdnů se údajně člověk s osmi dioptriemi dokáže dopracovat na čtyři. V obchodě si lze zakoupit knihu s návodem ke cvičení a DVD za cenu 1 490 korun.

Že by něco takového fungovalo, ale Odehnal zcela odmítá. „Oční cviky jsou velkým mýtem. Myšlenka, že by se tak redukoval počet dioptrií, nemá sebemenší opodstatnění. Lidské oko provede během dne tisíce pohybů v různých směrech a doplňovat je ještě o další cviky je zcela zbytečné. Navíc okohybné svaly nemají žádný vliv na počet nebo charakter dioptrií. Počet dioptrií oka je totiž dán lomivostí oka a jeho délkou. Cvičení očí nemůže proto nijak měnit lomivost oka ani zaostřování,“ vysvětlil expert.

Zajímalo by ho rovněž, jak daní léčitelé zlepšení stavu sítnice nebo zrakových funkcí vlastně ověřují. Kdo jim případné testy provádí a s jakou spolehlivostí. „V jednom tvrzení je uvedeno, že se zrak po léčbě zlepšuje o jeden až dva řádky. Je leda možné, že měl pacient špatně předepsané brýle,“ dodal primář. 

Vyléčení pacienti

Redakce Blesk Zpráv oslovila majitele e-shopu Broučka s otázkou, zda může svá tvrzení o vyléčených pacientech nějak doložit. Popřípadě vysvětlit, jakým způsobem nabyl odbornost v oblasti očních onemocnění. Původně se totiž pohyboval ve finančním sektoru, odkud byl - dle svého životopisu - propuštěn během krize v roce 2008. 

„Moji klienti, kterým jsem pomohl zachránit zrak, mě za šarlatána nepovažují. Lékaři je poslali oslepnout, já jim umím pomoci. Jsou mi vděční, ona ztráta zraku je pro lidi stejně zlá zpráva (možná horší) než rakovina nebo cokoliv podobného. Na mé metodě není nic šarlatánského. Já se nebudu obhajovat a nemyslím si, že cesta konfrontace přinese užitek,“ odpověděl Brouček. Kontakty na dané pacienty neposkytl. 

E-shop slibuje vyléčit makulární degeneraci i šedý zákal. E-shop slibuje vyléčit makulární degeneraci i šedý zákal. | Printscreen http://dobreoci.cz/

Kdo kontroluje podobné obchody?

Přínos nabízených produktů e-shopů se jeví jako minimálně sporný, někteří kupující mohou přitom ve snaze o uzdravení utratit za zboží i desetitisíce. Dozor nad podobnou problematikou spadá nejvíce pod Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci (SZPI), která řeší potravinové doplňky. Ta si na daný e-shop a příbuzné weby „posvítila“ naposledy v květnu 2014.

„Při kontrole bylo ze strany SZPI konstatováno, že svým pojetím navozovaly tyto stránky pocit, že jsou na nich nabízeny léčivé přípravky. Hodnocení proběhlo také u označování potraviny Super Food PLUS, která byla součástí sady „Balíček MAKULÁRNÍ DEGENERACE“. Bylo uloženo opatření ve znění: Kontrolovaná osoba provede kontrolu svých webových stránek a zdravotní tvrzení uvede do souladu s platnou legislativou a bude informovat SZPI o splnění opatření. Kontrolovaná osoba uložené opatření splnila,“ popsal Blesk Zprávám Radoslav Pospíchal z úseku mediální komunikace úřadu.

Pospíchal upozorňuje, že prodej podobných produktů je legální, ovšem pouze za předpokladu, že jsou dodržovány požadavky dané zákonem. Nabízený produkt musí být bezpečný, spotřebitel nesmí být klamán, především pokud jde o informace o nabízeném produktu, nebo produkty nesmí být nabízeny klamavými obchodními praktikami.                           

„Doplňky stravy nejsou schvalovány, ani není posuzována jejich účinnost. Často jsou spotřebiteli vnímány a chybně zaměňovány s léčivými přípravky, které schvalovacím procesem před uvedením na trh prochází,“ doplnil Pospíchal. 

Pokud by se někdo se stížnostmi na podobné prodejce obracel i na Českou obchodní inspekci, ministerstvo zdravotnictví, Státní ústav pro kontrolu léčiv nebo ministerstvo obchodu a průmyslu, nejspíš by nepochodil. Ti podle svých slov danou činnost nedozorují.

Jak nenaletět šarlatánům

V případě nákupu podobných produktů je tak potřeba spoléhat hlavně na zdravý selský rozum. I když to někdy může být složité. 

„Pacienti to nemají lehké. I dnes - v době velkých úspěchů medicíny - zůstávají stále některá onemocněná, která nelze zcela vyléčit. To dává právě prostor pro různé podvodníky, šarlatány nebo lidi často s naprosto omezeným odborným rozhledem, kteří jsou ale schopní obchodníci, psychologové a manipulátoři,“ varuje primář očního oddělení nemocnice Motol.

Podle primáře by stačilo, kdyby se lidé zeptali daných obchodníků či léčitelů na konkrétní vědecké studie, o které se opírají. Lze jim i položit otázku týkající se anatomie či fyziologie oka. „Také je možné žádat, aby dokázali své léčebné úspěchy nějakou statistikou, ohlasy a věrohodným potvrzením úspěšně léčených pacientů a podobně,“ dodal Odehnal. 

Odehnal doporučuje v případě potíží hledat odborného lékaře z renomovaných klinických, fakultních či soukromých pracovišť a udělat si na něj vlastní názor. Případně jít na konzultaci i k druhému specialistovi. 

Máte zkušenosti s alternativními produkty či léčiteli? Ať již pozitivní či negativní? Napište nám o nich na tip@blesk.cz.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

aaobcanka ( 17. prosince 2019 15:36 )

Při šedém zákalu a současně VPMD (věkem podmíněná makulární degenerace) nelze šedý zákal operovat. Jeden člověk z blízkých nejdřív objel 3 odborníky : klasického privátního očaře v ordinaci, nemocnici a soukromou kliniku. Každé pracoviště neodhalilo 1 z diagnóz (dgn). Kdyby neobjel všechny 3, tak by nevěděl, že má 3 dgn ! A žádnou nemoc nelze dle x lékařů léčit ! Takže zbývá jen naděje u p. Tomáše Broučka.

Omasta ( 20. dubna 2019 15:20 )

To jste mě pobavil. Kvalifikovaní optici se z vás snaží dostat peníze za drahá vyšetření, která nezmění nic na tom, že to nejde zvrátit. Natož jeden lék. To musíte vyléčit všechny neduhy ve svém těle a věřit, že následně dobře fungující tělo si potom poradí samo.

kilala ( 15. srpna 2018 00:39 )

Je to jednoznačný podvod. O makulární degeneraci vím, protože tím trpí tatínek. Nikdo přesně neví proč vzniká, ale narostou v oku nové cévy, které zničí zrakové buňky, které odumřou. Jedině u vlhké formy, když se tvoří cévy a otok, tak se injekcí dají zničit znovuvytvořené cévy, otok se díky tomu vstřebá a částečně se zrak zlepší. Ale pokud už je do jisté míry zničený, tak prostě nové buňky Vám nenarostou. To jako, kdybyste chtěli, aby Vám narostla znovu noha. Navíc prodává potravinové doplňky předražené. Vitamín C, borůvky a další koupíte za zlomek ceny v lékárně. To jako ty jeho borůvky jsou pozlacené nebo co? Strach ze ztráty zraku je strašný, tedy si podvodník vybral na podvod dobrou komoditu

mazanykralicek ( 3. srpna 2018 13:09 )

sores : Já s Vámi souhlasím, je to tak. No co se dá dělat, stáří není pro sraby a jak napsal Tolstoj - Největší překvapení v životě je stáří. Bohužel.

sores ( 3. srpna 2018 12:08 )

Pochopte že v mládí kdy vám funguje mozek na 100% jeden ze sta naletí. Ale v 70 až 85 a více jste důvěřivé jako malé děti!!To vás mladé všechno čeká. Stáří je největší svi.ně.

Zobrazit celou diskusi