7. srpen 2020
Svátek slaví Lada, zítra Soběslav

Máte zrak jako rys? Vyzkoušejte si, co vidí lidé s oční vadou!

/
 • Umíte si představit, co vidí lidé s poškozením očí?
  Umíte si představit, co vidí lidé s poškozením očí? (Profimedia.cz)
  10. října 2018 ● 06:00

  Z výzkumů ke Světovému dni zraku, který připadá na dnešek, vyplývá, že 60 % lidí na světě trpí oční vadou, ale pouze čtvrtina svůj problém řeší! Pokud máte to štěstí, že vidíte takříkajíc jako rys, můžete si pomocí speciálních obrázků vyzkoušet, jaké to je trpět některou z nejčastějších očních vad. Na vlastní kůži tak poznáte, že dobrý zrak není samozřejmost!

   

   

 • 1.

  Co vidí člověk s šedým zákalem?

  Šedý zákal (katarakta) postihuje 40 % lidí středního a 90 % vyššího věku. Velmi často se objevuje u diabetiků, ale vzniká také po úrazu oka nebo v souvislosti s užíváním léků, zejména kortikosteroidů. Katarakta je na prvním místě mezi očními onemocněními, která způsobují snížení zraku a slepotu.


  Projevy:  Zamlžené a rozostřené vidění do dálky, citlivost na silnější světlo a zkreslené barevné vnímání, dvojité nebo trojité vidění při pohledu jedním okem.


  Léčba: Šedý zákal se nedá ani zastavit ani zpomalit. Jedinou možností obnovy vidění je operační zákrok, při kterém se z oka odstraní zkalená čočka a nahradí se čočkou umělou. „Dříve se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi, dnes je to jinak. Operaci doporučujeme hned v okamžiku, kdy šedý zákal začne pacientům zhoršovat vidění. Jednak je zbytečné trápit se se zhoršeným viděním a také platí, že čím je šedý zákal pokročilejší, tím je oční čočka tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější,“ vysvětluje docentka MUDr. Šárka Skorkovská.

   

  Přesně tohle vidí lidé, kteří trpí některou z nejčastějších očních vad.

 • 2.

  Co vidí člověk se zeleným zákalem?

  Zelený zákal (glaukom) je oční onemocnění, při kterém dochází k postupnému odumírání vláken zrakového nervu. Tento nerv přenáší ze sítnice do mozku zrakové informace, a jeho poškození má za následek částečnou nebo dokonce úplnou ztrátu zraku.


  Projevy: Glaukom se neprojevuje zakalením očních tkání, jako je tomu u šedého zákalu, jeho nebezpečí totiž spočívá v tom, že se rozvíjí zcela bez příznaků a většina pacientů nemá šanci zelený zákal sama rozpoznat. Při dalším zhoršení nemoci může pacient rychle přijít i o zbytek zorného pole a hrozí mu úplná slepota.


  Léčba: Jedinou zbraní proti zelenému zákalu jsou preventivní návštěvy očního lékaře. „Každý člověk starší čtyřiceti let by měl absolvovat jednou za rok preventivní vyšetření, zvláště pokud se glaukom vyskytuje v rodině,“radí docentka Skorkovská.

   

  Přesně tohle vidí lidé, kteří trpí některou z nejčastějších očních vad.

 • 3.

  Co vidí krátkozraký člověk?

  Krátkozrakost (myopie) je nejčastější oční dioptrickou vadou, která postihuje až 30 % populace. Významný nárůst případů krátkozrakosti se podle nedávných výzkumů projevuje zejména u lidí, kteří vyrůstají ve městech. Ke zrychlení vývoje krátkozrakosti dochází u dětí v průběhu školní docházky, ale i kolem dvacátého roku života, a to zejména u studentů.


  Projevy: Špatné vidění na dálku. Špatně rozeznáváme vzdálené předměty, citlivě vnímáme oslnění, při práci s výpočetní technikou či řízení vozidel a strojů, kdy je zraková pohoda nezbytná,  je sebemenší nekorigovaná vada riziková!


  Léčba: Myopie se koriguje „mínusovými“ čočkami, které posunou obraz na sítnici a ten se tak stává ostrým (brýle nebo kontaktní čočky). Nejvhodnější metodou refrakční chirurgie ke korekci krátkozrakosti je operační řešení a implantace nitrooční kontaktní čočky.

   

  Přesně tohle vidí lidé, kteří trpí některou z nejčastějších očních vad.

 • 4.

  Co vidí člověk s presbyoptií?

   

  Presbyoptie  (vetchozrakost) je neschopnost zaostřit nablízko, která postihuje 40 % lidí středního a 90 % vyššího věku.


  Projevy:  Oddalování textu při čtení, až jsou jednoho dne ruce příliš „krátké“.  Nevidíme dobře na jemné ruční práce, s obtížemi hledáme v mobilním telefonu. Pokud to neřešíme, trpíme bolestí hlavy, pálením očí, nadměrným slzením nebo naopak pocitem písku v očích.


  Možnosti léčby:Brýle ani kontaktní čočky nejsou jediné možnosti řešení této oční vady, v současné době je možné odstranit presbyopii také pomocí nitrooční operace. Během zákroku je původní lidská oční čočka, odstraněna a místo ní je implantována umělá multifokální nitrooční čočka, která umožní vidění do blízka i na dálku bez brýlí. Zákrok je bezbolestný, probíhá ambulantně a trvá jen několik minut,“ říká doc. Skorkovská.

   

  Přesně tohle vidí lidé, kteří trpí některou z nejčastějších očních vad.

 • 5.

  Co vidí dalekozraký člověk?

   Dalekozrakost  (hypermetropie) postihuje zhruba 10 % populace.


  Projevy:  Špatné vidění na blízko.U slabšího stupně dioptrií se oko automaticky doostří. Při +0,5 dioptrie může permanentní akomodace oka způsobit ospalost či nesoustředěnost,bolesti hlavy a migrény.


  Možnosti léčby: „Krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus, to vše lze jednoduše vyřešit dioptrickými brýlemi, kontaktními čočkami, ale nejlépe šetrným odstraněním dioptrií femtosekundovým laserem nebo nitrooční operací,“říká primářka oční kliniky DuoVize MUDr. Lucie Valešová.

  Přesně tohle vidí lidé, kteří trpí některou z nejčastějších očních vad.

 • 6.

  Co vidí člověk s makulární degenerací?

  Degenerace sítnice je genetické vrozené postižení obou očí. K degenerativním změnám může dojít také vlivem stárnutí, pak se hovoří o věkem podmíněné makulární degeneraci, která postihuje především lidi nad 50 let. Odborníci uvádějí, že tento typ je způsoben nejen geneticky, ale i civilizačními vlivy a životním stylem – kouření, obezita, vysoký krevní tlak, ultrafialové záření, nevyvážená strava s nedostatkem vitaminu E.


  Projevy: Onemocnění se projevuje nenápadně – nejprve se zhorší zrak při soumraku a za tmy, vidění je zamlžené a rozostřené, barvy člověk nevnímá tak jasně jako dřív.


  Možnosti léčby: I přes současné možnosti medicíny na suchou formu makulární degenerace dosud neexistuje léčba, lékaři doporučují užívat doplňky stravy s obsahem luteinu, vitaminu E a zinku. Naopak vlhkou formu nemoci lze dnes ovlivnit a účinně zastavit biologickou léčbou – antiVEGF injekcemi.

  Zdroj: DuoVize

   

  Přesně tohle vidí lidé, kteří trpí některou z nejčastějších očních vad.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

             

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy