Rána před dovolenou. Koruna vůči euru rekordně oslabila, požitky podraží

Autor: ČTK, tbr - 
3. července 2018
12:05

Kdo si ještě nevyměnil eura na letošní letní dovolenou, ten teď běduje. Pryč jsou časy s českou měnou okolo hranice 25 korun za euro, která byla v únoru vůbec nejsilnější za posledních pět let. V úterý oslabila vůči platidlu eurozóny na 26,16 Kč/EUR, což je naopak nejslabší hodnota od loňského srpna. Vyplývá to z údajů na webu společnosti Patria. Fakultativní výlety, památky a další požitky na dovolené, které už nejsou předplacené v ceně zájezdu, vás tak vyjdou dráž.

„Koruna zůstává pod tlakem a nedá se říci, že by ji za sebou táhl region. Ani žádné domácí zprávy do hry nevstupují. Vývoj svědčí o tom, že potenciál domácí měny přestává být lákavý pro zahraniční hráče držící velké objemy korun, postupně tak své pozice redukují,“ uvedl Vlk.

Koruna začátkem letošního února dosáhla nejsilnější hodnoty k euru za více než pět let, což bylo 25,17 Kč/EUR. K výraznému posílení jí pomohlo rozhodnutí České národní banky zvýšit základní úrokovou sazbu na 0,75 procenta. Od dubna začala zvolna oslabovat.

Video  Konec intervencí  - Info.cz

Hranici 26 Kč/EUR prolomila minulý týden ve čtvrtek navzdory tomu, že centrální banka o den dříve znovu zvýšila úrokové sazby, a to o čtvrt procentního bodu na jedno procento. Analytici oslabení zdůvodňovali vlivem světových trhů.

K dolaru dnes koruna naopak mírně posiluje. Kolem 10:30 byla proti pondělnímu závěru o dva haléře silnější a obchodovala se za 22,40 Kč/USD.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 3. července 2018 13:30 )

Kolem 25 Kč/EUR vidí rovnovážný kurz také Komerční banka. „Za dlouhodobý rovnovážný kurz lze považovat takový, který je v souladu s makroekonomickým rámcem. Tedy takový kurz, který ekonomiku nevychýlí do stavu nějaké vnější či vnitřní nerovnováhy. Takovýto kurz my odhadujeme kolem 25 CZK/EUR. To ale neznamená, že to je hodnota, kam se kurz musí po exitu ihned propadnout. To by totiž nebyl návrat k rovnováze, ale velký šok pro ekonomiku. Návrat by měl být postupný a podle našich propočtů trvat kolem třech let, abychom se vyhnuli negativnímu dopadu posílení měny na českou ekonomiku,“ uvádí Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky...... „Pokud by dnes ČNB přestala ze dne na den intervenovat, je téměř jisté, že by koruna okamžitě zpevnila. Odhadovat cenu je v tomto případě obtížné, ale hladina mezi 25 – 26 Kč/EUR a 22 – 23 Kč/USD mi osobně přijde jako docela pravděpodobná. ČNB by však musela opustit intervence bez náhrady. Dovedu si ale dost dobře představit scénář, kdy ČNB v budoucnu sice kurzový závazek opustí, „vymění“ jej ale za další uvolnění měnové politiky a v tomto případě by i volně plovoucí koruna mohla být nadále docela slabá,“ vypočítává možné scénáře Jaroslav Brychta, Head of Research X-Trade Brokers.

zdenek43 ( 3. července 2018 13:27 )

ale,ale - jaka RANA ?? je to jenom UTOK NA PENEZENKY spodnich 10 milionu obcanu CR , aby VAS zase soudruzi - presne TI ??? ktere si doola d o b r o v o l n e VOLITE oskubali .. . . O S K U B A L I je to stejny SCENAR jako zdrzovani vajicek a masla VANOCE-VELIKONOCE ...atd. „Férová“ cena české koruny - „Díky intervencím ČNB je koruna uměle dlouhodobě podhodnocena. Férový kurz koruny vidím kolem 24 – 25 korun za euro, kde se pravděpodobně i po ukončení intervencí její hodnota ustálí,“ odhaduje hodnotu české koruny Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace (ČBA), která v Bankovní radě ČNB dříve zasedala.....10.2016 Ještě silnější korunu po ukončení kurzového závazku vidí Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko: „V okamžiku ukončení intervencí lze očekávat výraznou volatilitu, možná i krátkodobý výpadek likvidity, ale následně osobně odhaduji kurz kolem 24,50 Kč/EUR. V delším časovém horizontu mírné posilování české koruny.“ „Prognóza naší společnosti je posílení kurzu minimálně o 7 procent, ale nedivili bychom se, když to bude více. Nesmíme zapomenout, že v době od zahájení intervencí ECB výrazně zintenzivnila expanzivní měnovou politiku, tedy jak se říká, nevstupujeme do stejné řeky. Doporučujeme našim klientům se měnově jistit a nabízíme jim k tomu vhodné nástroje a poradenství. Portfolia našich klientů v rámci správy aktiv jsou měnově jištěna,“ hodnotí situaci Štěpán Pírko, vedoucí oddělení Asset management společnosti Colosseum. Posílení kurzu o 7 % by přitom znamenalo kurz 25,11 Kč/EUR.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud