Další batole zavřené na sluníčku v autě: Matka přišla po 11 minutách

Autor: David Vaníček, Andrea Ulagová - 
9. 6. 2018
19:00

Je to nebezpečný risk se životem malých dětí, a přesto už podruhé tento týden svědci našli dítě zavřené na slunci v autě. Nepoučitelná byla také matka batolete z Liberce, která před jednou z místních samoobsluh zaparkovala a v autosedačce nechala spát maximálně dvouleté dítě. Motor byl vypnutý, jedno okno nechala pootevřené.

Dítě objevila žena, která v pátek 8. června vyjela na nákup. „Bylo to před malou samoškou, takže jsem očekávala, že se maminka každou chvíli vrátí,“ řekla Mirka S. Blesk Zprávám s tím, že bylo teprve půl deváté ráno, venkovní teplota nebyla extrémní. „Byla jsem připravená, že pokud během 15 minut nedorazí, skočím do té sámošky a vytáhnu ji odtamtud a policii zavolám. Ale dorazila,“ dodala Mirka.

Batole se mezitím nejméně jednou probudilo a zase klidně usnulo, jeho matka nakonec k autu přišla asi po 11 minutách. „Podle všeho si uvědomila, jak je to hloupé,“ doplnila Mirka.

Ani pootevřené okénko nestačí

Podle profesionálních záchranářů je ponechání dítěte ve voze riskantní, i když rodiče nechají pootevřené okénko. „Vzduch ve voze neproudí, na sluníčku je někdy až 50 stupňů a otevřené okno to výrazně neovlivní,“ říká Marek Hylebrant, vedoucí školicího centra Středočeské záchranky. Zvláštní opatrnost je na místě především u dětí. „Děti mají jinou termoregulaci než dospělí. Jsou více náchylné na pokles vody v těle a rychleji reagují na nárůst teploty,“ uvedl záchranář.

Nepoučitelní rodiče i nešťastné náhody

Tenhle případ z Liberce naštěstí dopadl dobře, veřejností i záchranáři ale otřásl případ z minulého týdne v Brně. Strážníci Městské policie tam zachránili z uzamčeného auta holčičku (3), která už v utěsněném rozpáleném voze upadala do mdlob. Venku bylo 29 stupňů ve stínu! Dívenka seděla ve voze 22 minut, otec ale původně tvrdil, že dítě opustili jen na pět minut.

Ze lži ho usvědčil až videozáznam. Navíc se choval nevděčně. „Ten otec nebo partner začal strážníkům vyčítat, proč předtím, než vyťukli to okno, proč mu nezavolali,“ svěřil se pak České televizi Martin Menšík, který strážníky a záchranáře přivolal a dítěti nejspíš zachránil život.

Hned poté znovu hasiči rozbíjeli okénko dalšího vozu v Karlových Varech. Tam ale maminka osmiměsíční holčičky zabouchla dítě v autě omylem i s klíčky. „Řidička neváhala ani chvilku a zavolala na tísňovou linku. Hasiči tentokrát museli zvolit násilný vstup do auta, kdy rozbili jedno boční okno tak, aby se mohli dostat do vozidla, vysvobodit malé dítě a také jej předat matce,“ říká mluvčí hasičů Martin Kasal. Stejný zásah pak měli záchranáři během června taky v Chebu.

Záchranář: Tohle nedělejte nikdy, hrozí smrt

„Mně pořád nedochází, že to je schopen někdo udělat. Chápu, že mohu být zaneprázdněn nějakou myšlenkou, ale na tohle zkrátka nemohu zapomenout,“ dodává záchranář Marek Hylebrant.

Video Jak dát první pomoc dítěti, kterého nezodpovědní rodiče zavřou ve vedru v autě? - Andrea Ulagová, Lukáš Červený
1080p 720p 360p

Přehřáté dítě po několika minutách vede k masivnímu pocení, bolestem hlavy, zrychlený puls, následně spavost a malátnost. Delší doba v horku vyvolá zvracení, pocení se zastaví, začne schnout kůže a pokožka bledne. To už je kousek od upadnutí do bezvědomí. „Může dojít až k zástavě základním životních funkcí,“ varuje Hylebrant.

Video Počasí a děti: Na co si dávat pozor? - Dagmar Honsová, David Vaníček, Lukáš Červený
1080p 720p 360p

Doporučujeme
oxygene.p ( 10. června 2018 12:09 )

Tak si Mirka S. užila svých pět minut slávy a od zítra zase začne žít svůj bídný život jako doposud , ani pes po ni neštěkne. Snad zase uloví po roce něco zajímavého , aby se zase dostala do Blesku a byla na pět minut na výsluní. Moc ji to přeju.

sores ( 10. června 2018 11:42 )

borkyně: to nemá co se svobodou a demokracií nic společného když nechá nezodpovědná matka své dítě zavřené v autě kde prudce stoupá teplota! Už ti to došlo????????? Zlynčovat takovou mámu.

Zdenk Kopen ( 10. června 2018 11:03 )

Proč zase vymýšlet další zákon? V tr. zákoníku jsou uvedeny tr. činy ublížení na zdraví z nedbalosti i usmrcení z nedbalosti (trest od. svob. 1 rok až 6 let). Dále (k dítěti) zvláště toto: tr. zák. § 195 Opuštění dítěte nebo svěřené osoby (1) Kdo opustí dítě nebo jinou osobu, o kterou má povinnost pečovat a která si sama nemůže opatřit pomoc, a vystaví ji tím nebezpečí smrti nebo ublížení na zdraví, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta. (2) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 a) na dítěti mladším tří let, ... Není potřeba nic dalšího.

arne100 ( 10. června 2018 10:23 )

borkyně ty jsi akorát hloupá nána.Že takhle žvaní pouze kozy jako jsi ty

kradu ( 10. června 2018 06:37 )

prosím a které sou ty vyspělé země at sem chytřejší

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa