Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Až 400 tisíc Čechů nemá na jídlo a televizi. A chudých máme jako Němci

Autor: bud - 
1. května 2018
05:02

Každý šestý Čech nebo Češka jsou přímo ohroženi chudobou. A přibližně každý pětadvacátý nemá nedostatek peněz na základní výdaje, jako je třeba jídlo nebo energie. Ve srovnání s ostatními státy EU na tom Česko přitom není špatně, například takových Bulharů nebo Řeků je až několikanásobně více. Ve statistikách se ale ztrácí některé ohrožené skupiny lidí, které finančně velmi strádají. Například otcové a matky samoživitelé nemají dostatek peněz až ve třetině případů, což je několik desítek tisíc lidí.

Přes 33 milionů lidí ve státech EU trpí nedostatkem peněz. Mají proto problémy s placením účtů, nemají finance na vytápění domova, nemohou pravidelně jíst, koupit si pračku či televizi nebo vyrazit na dovolenou. Mezi ně patří i 390 tisíc Čechů, což jsou necelá čtyři procenta obyvatelstva. A je to o 110 tisíc méně než o rok dříve. Patříme tak k zemím, kde je chudoba nejnižší. Třeba v Bulharsku je takto chudých téměř třetina lidí, v Řecku pak třetina.

Poslední rozsáhlé šetření Eurostat za rok 2017 ukazuje, že ve státech EU finančně trpí v průměru osm procent obyvatel. Češi se řadí k těm zemím, kde je chudoba nízká. S necelými čtyřmi procenty je na tom podobně Německo, Dánsko, Rakousko nebo Francie.

Statistiky „ukrývají“ chudé

Země jako celek ze statistik vychází dobře, ve statistikách se nicméně ztrácí životní situace některých velmi rizikových skupin. V Česku například žijí desítky tisíc seniorů na hranici chudoby a 88 tisíc z nich má dokonce exekuci na důchod. V potížích je také až 40 procent neúplných rodin, kde děti vychovávají jen otcové nebo matky samoživitelé. Z čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ) a organizace SOS dětské vesničky může jít až o 70 tisíc rodin.

Video Petr (73) dostává důchod 6300 korun: Prodává na ulici, aby přežil - David Budai, Jan Jedlička

„Stačí, aby odešla pračka nebo lednička“

„Platové podmínky u nás nejsou nejhorší. Lidé z toho zvládají žít. Je to ale hraniční. Mnohdy stačí, že odejde pračka či lednička nebo se objeví zdravotní problém, a spadnete do dluhové pasti,“ uvedla v rozhovoru Iva Kuchyňková z Charity ČR pro agenturu ČTK.

Mnoho lidí v Česku je také chudobou přímo ohroženo. Podle Eurostatu až 16 procent obyvatelstva, tedy 1,76 milionu lidí. To je pro zajímavost přibližně stejné procento jako v bohatých zemích typu Dánska nebo Švédska. Na hranici chudoby pak žije necelých 10 procent Čechů, tedy asi milion lidí, uvádí Český statistický úřad.

Z výzkumu ČSÚ vyplynulo, že každý měsíc dokáže ušetřit peníze asi 67 procent domácností. Pravidelně se daří spořit dvěma třetinám seniorů, kteří žijí sami. Nedokáže to naopak každý druhý rodič, který je sám s dítětem. „Pro 11,7 procenta domácností je ale velkou zátěží úhrada předepsaných léků a pro devět procent platba za volně prodejná léčiva,“ uvedla Simona Měřinská z ČSÚ. Zhruba devět procent lidí má podle ní také problémy s výdaji na péči u zubaře.

Video Matka samoživitelka má nedostatek peněz. Expartner jí neplatí alimenty. - Studio Blesk

tgbg ( 2. května 2018 11:50 )

jo havlokomunizmus, komunisti nemají ani na nájem,zrůdné zlo puče bestií 1948, 1989

gladio ( 2. května 2018 09:35 )

jo havlofašismus, lidé nemají ani na nájem,zrůdné zlo puče bestií 1989

gladio ( 2. května 2018 09:30 )

tady v čssr se žilo slušným lidem dobře, bez chudoby ,bez bezdomovectvím, bez nezaměstnanosti, bez šikany v zaměstnání, pohoda život ty zlodějská špíno

tomik007 ( 1. května 2018 18:58 )

Je to o 110 tisíc méně než o rok dříve - ti uz skapali a proletli kominem

agfor ( 1. května 2018 17:06 )

A bude hůř. Ráno tu byl článek o tom, kolik miliard nás budou stát přivandovalci z Afriky. nebylo by levnější zase postavit kolem republiky plot a zavést pohraniční stráž s možností střílet ilegální příchozí ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud