Českým večerkám odzvonilo? Drobné obchodníky „odírají“ nadnárodní dodavatelé

Autor: Zuzana Zelenková - 
30. 4. 2018
06:00

Maloobchod prý ohrožují nejen řetězce, ale i nadnárodní výrobci. Ti totiž podle Družstva CBA dávají marketům nízké ceny a hojí se právě na malých obchodnících, kterým zboží dávají za vysoké sazby. Prodejce Bohumír Bálka s tvrzením souhlasí a rozkryl i další problémy, které obchodníkům komplikují život. Problém vidí v EET nebo třeba ve vietnamských večerkách.

Bohumír Bálka má svůj obchod v moravských Kloboukách. „Řetězce nakupují za směšné ceny oproti nám. Když s nimi obchody nepodepíšou smlouvu a nepřistoupí na jejich podmínky výrobci, tak oni od nich neberou třeba rok, dva. Řetězce mají takové obraty, že si obchodníci nemůžou dovolit dlouho vzdorovat. Nemluvím o regálovném, nebo o plakátovném, na vše musejí přispívat,“ vysvětlil Blesk Zprávám Bálka.

Obchodník také zmínil, že českých obchůdků a večerek je čím dál tím méně, což podle něho není problém jen velkých, ale i menších měst. Volné prostory si potom nejčastěji pronajímají vietnamští obchodníci.

U Vietnamců bez EET?

Bálka se zmínil také o EET, problém s ní prý nemá, co mu vadí, je, že i přes její zavedení jej spousta obchůdků nepoužívá. „Nedávno jsem si v Pavlovicích všiml, že Vietnamci mají dvoje přepínání. Kupoval jsem si sodovku a obchodník mi dal účtenku, která nebyla v EET. Když jsem ho upozornil, tak mi vytisknul novou. Setkávám se s tím ale také v lékárnách. Tak když si o účtenku neřeknu, tak mi ji nedají,“ upozornil na nespravedlnosti muž, podle kterého se až za pár let ukáže, jestli celá situace spěje k zániku drobných živnostníků.

Problém v rozdílných cenách od výrobců pro řetězce a malé obchodníky neřeší žádný zákon. „Neexistuje zákon na ochranu českého obchodníka. Nadnárodní výrobci si s námi dělají, co chtějí. Pro nezávislý trh mají nastavené horší podmínky než pro velké řetězce. Často to zdůvodňují výší obratu, přitom v 90. letech měl tradiční trh obraty mnohem vyšší než řetězce, ovšem výhodnější podmínky nedostal,“ uvedl Roman Mazák, předseda Družstva CBA.

To potvrdil také tajemník Asociace tradičního českého obchodu Jan Hrdina. „Z praxe lze určitě uvést příklady, kdy české obchodní sítě nemají takovou vyjednávací pozici jako silné nadnárodní řetězce, a tudíž se v některých případech nedostanou k tak výhodným podmínkám,“ uvedl.

Chybí legislativa

Podle Mazáka mají velké řetězce takovou pozici na trhu, že vědí, co od dodavatelů chtít. Ti na nich nevydělají a jediný zisk jsou pak nezávislé prodejny, kam se snaží prodávat dráž a kde se podle Mazáka hojí. „Nám vůbec neumožňují diskusi, nebo marži, hlavně ti velcí,“ poznamenal Mazák.

„Je to tak, že chybí legislativa, stát řeší jak ochránit malé výrobce, ale ty by ochránil tím, že ochrání malé distributory,“ dodal odborník.

Dražší Kinder vajíčko

Jedním z produktů, které výrobci nabízejí malým obchodníkům mnohem dráž, je například obyčejné Kinder vajíčko. Mazák uvedl, že drobní živnostníci takové a další výrobky s nespravedlivou cenou už ani neodebírají. „Snažíme se odlišit od řetězců a raději půjdeme do jiných produktů, kde se můžeme dostat na výrazně užší ceny, než mají i řetězce. Třeba Kinder vajíčko nám nabízejí za cenu, za kterou ho řetězce prodávají, někdy i dráž,“ dodal Mazák.

Podle odborníka je pozitivní, že řetězce v současné době velmi zvedly ceny, čímž dostávají drobní obchodníci větší možnost výdělku, protože jsou ve finále levnější.

Na chybějící legislativu upozorňuje i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. „My jsme k tomu chtěli říct, že zákon o významné tržní síle sleduje pouze řetězce, nikoli dodavatele a to ani velké dodavatele,“ uvedl úřad pro Blesk Zprávy.

Doporučujeme
anna1234 ( 30. dubna 2018 12:10 )

.. pokud ti nevadí na čem zbohatli, tedy na pašovaném zboží, které neclili, tím pádem samozřejmě neodváděli daně a tím pádem si mohli dovolit být s cenami vždycky pod cenami českých obchodníků a i tak měli velký zisk .. pokud ti nevadí, že díky tomuhle zbohatnutí nalezli do kamenných obchodů v historických!!! centrech měst, což mi přijde trestuhodné, ale holt peníze jsou peníze .. pokud ti nevadí, že zlikvidovali české obchody a teď už si jenom diktují a to hlavně na menších městech, protože tam lidi nemají kam jinam jít nakoupit, pak je asi všechno OK. Pro mně to tedy OK není. Navíc kdysi prodávali aspoň levné věci, dneska ale ... aspoň u nás .. mají věci = HADRY (a to doslova )už dražší než třeba v CA. Jak píše la.ma, mají nás za blbce

kenguru ( 30. dubna 2018 11:55 )

Tak nevím oč jde ?U nás jsou vitnamské obchody OK.

la.ma ( 30. dubna 2018 11:44 )

hloupý názor, vietnamsky tě mezi sebou pomluví a ty nerozumíš...mají tě za hlupáka,kterýho úsměvem a šišláním oblbnou

anna1234 ( 30. dubna 2018 11:37 )

.. jasně, usmívají se, pokud něco nakoupíš, pokud nenakoupíš, tak umí být pěkně nepříjemní U nás už jsou mladí Vietnamci, zřejmě nová vietnamská krev a ty mají do úsměvu hodně daleko, i když markují, mají věčně zapnutý skype, plkají mezi sebou a ani nepozdraví. Oni se už totiž slušně chovat nemusí, zlikvidovali díky svému pašovanému zboží (a za pomoci zahraničních obchodních řetězců) české obchodníky, na malém městě už není pomalu kam jinam jít nakoupit, dosáhli čeho chtěli, jsme takový malý Vietnam Nechápu jak to může někdo opěvovat. A upřímně .. nakupovat u Vietnamců pečivo bych se štítila. U nás ho koupí v marketu a pak ho jenom přeprodávají .. ale před tím ohmatají fuj

spania ( 30. dubna 2018 10:45 )

Vietnamci jedou pořád.Jsou pracovití,ochotní,milí,když přijdete do obchodu tak hned vidíte,že jste vítaní a většinou mají měkké a čerstvé rohlíky a chleba i večer.Najdete u nich všechno,co potřebujete,ať je všední den,neděle nebo svátek.Poděkují,usmívají se,to u normálních prodavaček prostě neuvidíte.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa