
Lukáš pomohl Václavovi přežít. Dárců kostní dřeně ale stále není dost
Lukáš se rozhodl, že se zapíše do registru dárců kostní dřeně. Inspiroval ho k tomu starší bratr a také profesor na učilišti. Pedagog pravidelně nabádal své studenty, aby se do registru zapsali. Mladý muž se záhy ukázal jako vhodný dárce. A nakonec dostal možnost setkat se s Václavem, kterému pomohl. Podle vedoucího lékaře Pavla Jindry dárců v registru přibývá. Problém je ovšem najít vhodného dárce pro určité pacienty.
Václav měl štěstí a nemusel čekat dlouho. Poté, co se dozvěděl, že je nemocný a že jediná jeho šance je transplantace kostní dřeně, uběhly dva měsíce. Pak už mu lékaři řekli, že byl nalezen vhodný dárce, Lukáš. Ten s pomocí neváhal.
Muži jeden o druhém nevěděli vůbec nic. Václav podstoupil transplantaci, která se zdařila. Do Českého národního registru dárců dřeně, který u nás funguje už 21 let, se pak zapsala i Václavova starší dcera.
Dárce se daří najít pro 90 procent pacientů
Podle Pavel Jindry, vedoucího lékař registru dárců kostní dřeně, se povědomí o možnosti darovat kostní dřeň šíří. Ročně se do registru zapíše pět až šest tisíc lidí. Rekordní byl rok 2015, kdy se jich zapsalo devět tisíc. V roce 2016 se v jediný den zapsalo 291 dárců, z nichž 271 bylo ze stavební fakulty ČVUT.
„Problém není sehnat dárce, problém je sehnat konkrétního dárce pro konkrétního pacienta,“ přiznal pro Blesk zprávy Jindra a dodal: „Situace už je ale jiná než před deseti lety. Nyní se nám podaří najít dárce až pro 90 % pacientů.“
I tak by bylo lepší, kdyby dárců bylo co nejvíce. Zvyšuje se tím naděje, že se najde vhodný dárce rychleji, protože jde skutečně o čas. Mezi šťastnými byl i Václav, kterému tedy Lukáš zachránil život. Jak se říká v registru „zapsal se mu do života“.
Setkání dárce s příjemcem po pěti letech
Václav a Tomáš dostali možnost se po pěti letech setkat. Není to standardní situace a musí při ní být splněna celá řada přísných podmínek. „Dárce a příjemce musí souhlasit. Příjemce musí být v dobrém stavu a nemoc musí být definitivně zažehnána,“ řekl Blesk Zprávy vedoucí lékař registru dárců kostní dřeně.
Proč je důležité darovat kostní dřeň? Odpovídá vedoucí lékař Pavel Jindra:
EMBED_OFF
Lukáš a Václav nakonec se setkáním souhlasili. Jak to celé dopadlo?
EMBED_OFF
Zajímavosti z registru dárců:
- Rozložení dárců podle pohlaví: 49 procent muži a 51 procent ženy
- průměrný věk dárců je 27 let, přičemž darovat krev můžete do 35 let
- nejvíce zapsaných dárců je ze Zlínského kraje
- V 18 letech se zapsalo 356 dárců, z toho 30 dárců v den svých 18. narozenin
- V roce 2005 darovalo kostní dřeň nejvíce dárců – 58 (z toho 34 do ČR, 24 do zahraničí)
- Argentina je nejvzdálenější zemí, kam putovaly buňky dárce ČNRDD
- 19 let a 8 měsíců - takový byl věk nejmladšího dárce v době odběru
- V roce 2002 dárce do Plzně k odběru ujížděl před povodňovou vlnou z Ústí nad Labem
Do registru by se měl zapsat každý. Odběr je jen z krve - nebolí a když se podaří zachránit byť, jen jediný lidský život a pomoci člověku přežít, tak to za to stojí. Můj manžel to štěstí neměl...bohužel na celém světě nebyl v registru vhodný dárce, tak přesně rok a půl od propuknutí MDS zemřel. Nejhorší je ta bezmoc. Prosím, registrujte se.
