„Nikdo z nás nikdy neví, kdy tuto pomoc bude potřebovat. Tento krok jihomoravských policistů proto velmi oceňuji. Sama moc dobře vím, jak těžké je najít vhodného dárce. Když před časem potřebovala kostní dřeň kamarádka, dostala ji až z USA,“ uvedla Marie Němcová z Českého národního registru dárců dřeně.

Mladí policisté na jižní Moravě přitom patří mezi potenciálními dárci na čelné místo. „Již dříve se jich do registru zapsalo 165, nyní se ve Fakultní nemocnici (FN) Brno a v dalších městech Jihomoravského kraje přidalo dalších 100. Velmi rádi by pomohli lidem i tímto způsobem,“ upřesnil mluvčí policie Pavel Šváb.

V současné době je v národním registru evidováno téměř 80 tisíc potenciálních dárců, ve světě číslo přesahuje 32 milionů ochotných lidí pomoci. Přesto je mnohdy velmi těžké najít vhodného protějška. „Zatím evidujeme 36 dárců, kteří od nás poskytli dřeň někomu jinému,“ upřesnila Němcová.

Vhodný dárce kostní dřeně by neměl mít žádné závažné zdravotní problémy a měl by být ve věku 18 až 35 let. „U této věkové kategorie je totiž šance na poskytnutí pomoci pacientům jednoznačně nejvyšší,“ vysvětlil mluvčí FN Brno Pavel Žára.

VIDEO: Vzorem ostatním sportovcům jsou například fotbalisté Plzně, kteří do registru dárců kostní dřeně vstoupili už v roce 2015. Ke stejnému kroku se před několika lety rozhodly i interligové házenkářky SHK Veselí nad Moravou.

Video
délka: 01:49.93

Fotbalisté Plzně vstoupili do registru dárců kostní dřeně. iSport TV