Dvouleté dítě ve školce? Někdy prospěšnější než ho dát k babičce, říká ženská lobby

Autor: Matěj Hynek - 
12. února 2018
20:47

Senátní výbor se shodl na tom, že je potřeba upravit zákon z roku 2016, podle kterého mají mít školky povinnost od roku 2020 přijímat dvouleté děti. To podporuje i šéf vzdělávacího výboru Václav Klaus ml. (ODS), který chce nařízení zrušit. Stejně to vidí také část učitelů. Proti nim je Česká ženská lobby, které vadí, že diskusí cloumají emoce a zapomíná se na fakta. Současný zákon se ale nelíbí ani Hospodářské komoře, která patří přitom k předním zastánců zkrácení doby mateřských dovolených.

„Diskusi vnímám jako velmi emotivní a bez dostatečného odstupu, což je velká škoda,“ vysvětluje za Českou ženskou lobby Eliška Kodyšová, která zároveň působí jako ředitelka společnosti Aperio. Dodává, že ale chápe obavy mnohých učitelek mateřských škol, které se bojí, že jim s dvouletými dětmi přibude práce.

„Předškolní vzdělávání je u nás jako celek žalostně podfinancované, podle údajů OECD se pohybujeme na posledních místech mezi rozvinutými zeměmi,“ uvádí jeden z důvodů toho, proč jsou dnes často školky přeplněné. Připomíná ovšem, že už dnes školky mohou, a řada z nich to dělá, využít možnost mít zvláštní třídu pro dvou až tříleté děti s omezenou kapacitou, u které čerpají dotaci ministerstva práce a sociálních věcí na chůvu.

Lobby: Dvouleté děti mohou být v malém kolektivu bez problémů

„Na druhou stranu je potřeba mít na paměti, že dvouleté děti obvykle velmi dobře zvládnou pobyt v malém kolektivu v rozsahu do 20 hodin týdně bez újmy na duševním či tělesném zdraví,“ dodává Kodyšová s tím, že takový pobyt prospívá zejména znevýhodněným dětem. „Nedávný výzkum Oxfordské univerzity dokonce ukázal, že malá skupina s patřičně kvalifikovanou vychovatelkou je pro dítě vhodnější než péče prarodiče nebo chůvy,“ upozorňuje. Vyvrací tím jeden z častých argumentů odpůrců současné právní úpravy.

Česká ženská lobby rovněž připomněla, že umisťování malých dětí do školek je jinde poměrně běžnou záležitostí. Dobře to jde vidět i na statistikách. V roce 2014 totiž v Česku do předškolních zařízení chodilo jen šest procent dvouletých dětí, v Německu jich bylo pětkrát více a v Polsku jich bylo skoro dvakrát více.

Ve světě je normální posílat děti do předškolních zařízení

Ženská lobby zároveň poukazuje na to, že rodiče za dva roky nikdo nebude nutit, aby své děti do školky dávali, ale pouze by jim dal možnost je tam umístit. V roce 2016 totiž školky odmítly 40 tisíc takových žádostí. Jiná předškolní zařízení přitom zákony umožňují a jsou hojně využívána.

I proto lobby plánuje své vlastní setkání k problematice. „Připravujeme kulatý stůl v parlamentu, jeho termín bude určen do pátku,“ přibližuje Kodyšová. V debatě by měly zaznít hlasy řečníků reprezentujících všechny strany sporu. „Pozváni proto budou nejen zástupci obcí a MŠ, ale i rodiče, dětští psychologové, sociologové a ekonomové,“ vysvětluje.

Kodyšová rovněž připomněla, že kromě poslanců, kteří se postavili za Václava Klause mladšího a jeho návrh, je ve Sněmovně i řada těch, kteří podporují současnou právní úpravu. Ti podle Kodyšové rozumí potřebě rodičů sladit práci s rodinou. „Otázkou zůstává ještě dostatečné financování mateřských škol, které by měla v případě zachování současné verze zákona neprodleně řešit vláda,“ varuje.

Rodiče mají mít šanci na výpomoc

Mezi dlouhodobé zastánce možnosti zkrácení rodičovské dovolené přitom patří i Hospodářská komora České republiky. Ta v možnosti kratšího rodičovského volna vidí především potenciál ve snížení rozdílu v odměňování žen a mužů. „Hospodářská komora dlouhodobě zastává názor, že je třeba umožnit větší uplatnění žen na trhu práce. Mateřství nebo péče o rodiče by neměly být překážkou pro profesní realizaci,“ vysvětluje právní expertka a tajemnice sekce pro zaměstnanost Hospodářské komory Kateřina Kozáková.

„V případě matek je největší překážkou zejména nedostatek zařízení pro děti ve věku do tří let, která by garantoval stát,“ dodává. Současná právní úprava podle ní ale tento problém řeší jen zdánlivě a chybí jí koncepce. Poukazuje jednak na to, že většina dětí mladších tří let by neměla být v kolektivu určeném pro děti mezi třemi a šesti roky.

„Druhá neméně důležitá věc je, že vláda by měla přijmout celkovou strategii pro oblast zaměstnanosti, která bude celou tuto oblast řešit komplexně,“ dodává. Hospodářská komora totiž poukazuje na to, že pro zlepšení zapojení žen po mateřské dovolené je nezbytné změnit i další předpisy, například to, jak fungují zkrácené úvazky, nebo nastavení daní a sociálního a zdravotního pojištění.

Video Komu pomohl povinný poslední rok školky? Byrokratům, aby měli co dělat, tepala opozice Valachovou. - Blesk Zprávy

flesch2z ( 13. února 2018 17:48 )

U babičky dítě nechytne dětské nemoci a jsou tam vychovávaní s láskou. Povinná školka je spojená s povinným očkováním a to je teror.

kodlisko ( 13. února 2018 07:34 )

S velkou slávou se zavírali jesle jakožto výtvorem totality. Nejste schopni se postarat o vlastní děti? Tak si je nedělejte a když už tak mlčte.Sám mám 2 žena je sedmým rokem doma a taky jsme se nepodělali. Učitelky v MŠ studovaly aby zavedly čerstvý inkluzivní luft do zatuchlého malého školství, ne aby přebalovaly malý pokakance na to není nikdo zvědavej.

zdenek43 ( 12. února 2018 22:43 )

ale.... takze po 28 letech po Sametaku vesel PLUJEME do systemu budovani SOCIALISMU v Ceskoslovenske socialisticke republiky . . . . . nemame pracovniky - - - takze nazeneme do Z A V O D U i zeny . . . . . (tj. šedesátá létá) se ovšem vynořily nedostatky kolektivní výchovy malých dětí. Více se upozorňovalo na důležitý kontakt matky a malého dítěte. Ženy se ale ani v tomto období nemohly vrátit zpět do domácností, protože to neumožňovala ekonomická situace rodiny. Z jednoho platu se žilo velmi obtížně. ........

11karel11 ( 12. února 2018 22:13 )

Rozhodovat o dětech mají jejich rodiče. Pokud je mateřská placena do 4 let, tak má být matka se svými dětmi. Vyberou peníze na začátku a jdou pracovat. A to je špatně. Peníze mají být je pro ty matky. které se o ně starají doma.

bre-burda ( 12. února 2018 21:58 )

Jestli je ve "světě" něco normální, neznamená to vůbec, že je to také správné a následováníhodné. Chudinky děti, které se stanou překážkou v kariéře "maminky".

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud