Zemana musel u nových rektorů zastat ministr. Na Hrad jsme je nezvali, tvrdí Ovčáček

Autor: ČTK, var - 
30. 1. 2018
17:00

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) v úterý v pražském Karolinu předal jmenovací dekrety 12 novým rektorům vysokých škol, které v pondělí jmenoval prezident Miloš Zeman. Prezident tak učinil bez tradičního ceremoniálu, který se v minulosti obvykle konal na Hradě. Plaga novinářům řekl, že zatím není jasné, zda bude dekrety rektorům předávat i v budoucnu, nebo zda to bylo dnes výjimečně.

Tentokrát to bylo tak, že mě (prezident) požádal, abych (dekrety) v zastoupení předal, což jsem učinil. Takže pokud bude někdy v budoucnu chtít předávat přímo osobně, samozřejmě je to preferovanější varianta," uvedl Plaga. S prezidentem bude o dalším postupu jednat. „Otázkou je, jak se nakonec rozhodne prezident," dodal. 

Ministerstvo podle něj ještě v pondělí nevědělo, zda bude jmenování rektorů tradičně na Hradě, nebo jestli bude dekrety předávat ministr. „Byli jsme nachystáni na obě varianty a finální rozhodnutí padlo včera (v pondělí)," řekl Plaga. 

Ministr školství předává už několik let jmenovací dekrety také vysokoškolským profesorům. V minulosti tak někdy činil prezident, Zeman se ceremoniálu účastnit nechce.

Zima: „Pan Ovčáček asi lže“ 

Podle rektora Univerzity Karlovy a předsedy České konference rektorů Tomáše Zimy dostali rektoři původně telefonickou pozvánku, aby se dostavili v úterý ve 14:00 k převzetí dekretů na Pražský hrad, kde se ceremoniál v minulosti obvykle konal. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ale již v pondělí tyto informace odmítl.

Pan Ovčáček asi lže. Já bych řekl, že jestliže volá kancelář prezidenta republiky a zve někoho na Pražský hrad, tak nevím, zda pan Ovčáček řídí Pražský hrad, nebo nikoli. Měl by si zjistit, co úřad činí," řekl novinářům rektor Univerzity Karlovy a předseda České konference rektorů Tomáš Zima. 

Sám se prý o změně dověděl v pondělí kolem 13:00 od ministra Plagy. Někteří rektoři se o změně údajně dověděli až z médií. Proč byla akce na Hradě zrušena, Zima neví. Poznamenal, že za tím mohou být třeba zdravotní potíže prezidenta.

Zklamání ze Zemanova vítězství 

Rektoři měli se Zemanem v posledních letech napjaté vztahy. Nelíbilo se jim, že odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů a že prezident kvůli osobním sporům nepozval na předávání státních vyznamenání 28. října na Pražský hrad rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera. V roce 2014 se proto slavnostního ceremoniálu přestali účastnit. 

Někteří z rektorů také o uplynulém víkendu vyjádřili zklamání z toho, že Zeman v prezidentských volbách porazil akademika Jiřího Drahoše. Uvedli, že se obávají dalšího vyhrocení už tak napjatých vztahů mezi prezidentem a vysokými školami. 

Jedenáct nově jmenovaných rektorů se funkce ujme 1. února, staronové rektorce Vysoké školy ekonomické v Praze Haně Machkové začne další funkční období 1. dubna. Ve vedení školy budou pokračovat čtyři stávající rektoři a jedna rektorka. Dalších šest rektorů a jedna rektorka se do čela vysoké školy postaví poprvé. 

Rektor Vysoká škola
Tomáš Vaněk Akademie výtvarných umění v Praze
Petr Sklenička Česká zemědělská univerzita v Praze
Vojtěch Petráček České vysoké učení technické v Praze
Petr Oslzlý Janáčkova akademie múzických umění v Brně
Danuše Nerudová Mendelova univerzita v Brně
Miroslav Brzezina Technická univerzita v Liberci
Tomáš Zima Univerzita Karlova v Praze
Jaroslav Miller Univerzita Palackého v Olomouci
Jiří Málek Univerzita Pardubice
Alois Nečas Veterinární a farmaceutická univerzita Brno
Petr Štěpánek Vysoké učení technické v Brně
Hana Machková Vysoká škola ekonomická v Praze

 

Video Rektor Zima: Albertov budeme hájit, aby patřil studentům - Blesk.cz - Zuzana Štíchová

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

luder ( 31. ledna 2018 10:59 )

Z čl./Jaký by podle vás Miloš Zeman měl být, co by měl a co by rozhodně neměl dělat, aby ve svém druhém volebním období „obstál“? Já si nemyslím, že by neobstál. Neustálé zdůrazňování jeho nepěkného neprezidentského slovníku voličům zevšednělo a tlak na to, aby si všichni všimli, že nás táhne na východ místo na západ, se také opotřeboval. Navíc se i ti méně informovaní dozvěděli, že to je bohapustá lež, že Miloš Zeman je zcela jasně prozápadně orientovaný český politik, že jen včas pochopil, že byznys se bude v budoucnu dělat jinde než dnes a že by nebylo špatné, aby u toho čeští výrobci a obchodníci nechyběli… Protože to bude už za pár let, ne ještě dnes, rozhodovat o životní úrovni občanů v České republice.

illyria ( 31. ledna 2018 09:19 )

Heh, sou to šašci a dokonce se tak i oblékají... Tak jak chtějí nějaký respekt? .-D

cid2000 ( 31. ledna 2018 08:40 )

1)Většina studovala za komoušů!2)předání ministrem je dostačující!3)stejně jim není nic dobré!Mají se pak jak pra.s.a.ta v žitě a rochní a rochní!!!

11karel11 ( 30. ledna 2018 18:09 )

Je to pravda.

11karel11 ( 30. ledna 2018 18:01 )

Stále jen pomlouváte.

Zobrazit celou diskusi
Další videa