Jan Palach zemřel v roce 1969 mučednickou smrtí, když se na protest vůči režimu upálil. Stal se první tak zvanou „lidskou pochodní”, která svým činem hodlala vyburcovat tehdejší společnost k vybuzení z pasivního snášení diktátu komunistického režimu. Na jeho čin se vzpomínalo v podvečer v úterý za nepříliš příznivého počasí, kdy se metropolí prohnal nenadálý silný déšť.

„S nástupem nových generací ztrácí společnost spojení s reáliemi let minulých,” uvedl při vzpomínkové akci historik hospodářských dějin Andrej Tóth. „Některé události je však nutné připomínat si stále.” V podobném duchu na pietní akci promluvil i rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. „Jeho oběť nesmí být zapomenuta. Musí připomínat to, že svobodu a demokracii je třeba hájit a je nutné za ni bojovat.”

Palachův čin si připomínali akademici i studenti

Za Jana Palacha přišli k budově FF UK zapálit svíčku nebo položit věnec nejen nynější studenti, ale také akademici. Jedním z nich byl historik a prorektor UK pro vnější vztahy vztahy Martin Kovář. „Už za našich studií, v mizerných 80. letech, byl Palach jedním ze symbolických odkazů, ke kterému jsme se hlásili,” uvedl pro Blesk.cz. „Dvacetiletý mladý kluk, který neváhá ve snaze vyburcovat národ obětovat vlastní život, to se musí dotýkat každého.”

„Palachův čin pro mne rozhodně není lhostejný,” řekl Ladislav Říha (21), který v současné době studuje podobně jako Palach historii. „Mám pro něj jedině uznání a obdiv za to, co pro lid a národ udělal. Měl pocit, že je něco špatně, a svým činem to chtěl změnit. Přinesl tu největší oběť,” svěřil se student, který se Palachově památce přišel poklonit i přes nepřízeň počasí.

Jan Palach a jeho místo v historii

Čin mladého studenta v roce 1969 otřásl nejen Československem, ale celým světem. Na protest proti režimu, proti okupaci sovětskými vojsky i proti nečinnosti společnosti se 16. ledna upálil v horní části Václavského náměstí. Jeho odkaz přetrval desítky let. Byl to právě Palachův týden zkraje roku 1989, který díky masovým protestům signalizoval blížící se pád komunistického režimu v Československu. Jeho skutek si každoročně připomínají lidé napříč celou republikou.

Fotogalerie
27 fotografií