Stánkařům se EET zatím vyhne. Je to nefér, zlobí se restaurace a chtějí evidenci zrušit

Autor: ČTK, pk - 
19. prosince 2017
11:43

Pokud nebude zákon o elektronické evidenci tržeb (EET) brzy novelizován, bylo by lepší normu zrušit. Současný stav, kdy Ústavní soud odsunul start třetí a čtvrté vlny EET, vede k tomu, že například restaurace musí tržby evidovat, zatímco stánky s občerstvením nikoli. Tím se otevírá cesta k nerovným podmínkám v podnikání ve stejném oboru. Novinářům to v úterý řekl prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Asociace v minulosti zavedení EET podporovala.

 

„Podle vyjádření většiny politických stran nebude prozatím v parlamentu dostatečná vůle ani podpora pro prosazení původně schváleného návrhu, aby proběhly další vlny EET, které by zahrnuly do této povinnosti ostatní obory,“ uvedl Stárek. Za této situace je podle asociace lepší zákon zrušit. Norma podle Stárka tak již nebude narovnávat postavení na trhu, ale naopak diskriminovat část podnikatelů.

Ústavní soud zrušil plánované spuštění třetí a čtvrté etapy EET s odkazem na to, že je nutné zvážit dopady na různé skupiny povinných subjektů. Třetí vlna se týká svobodných povolání, dopravy či zemědělství, čtvrtá vybraných řemesel a výroby. Vláda Andreje Babiše (ANO) nyní připravuje novelu předpisu. Vláda a zákonodárci by podle Stárka měli urychleně učinit kroky k novelizaci zákona o EET, aby byla aplikována na všechny oblasti podnikání.

Babiš v pátek řekl, že třetí a čtvrtá vlna EET se neruší, pouze odsouvá. Připomněl, že ministerstvo už před volbami slíbilo novelu zákona, která umožní výjimky pro uživatele s tržbami do půl milionu korun. Ústavní soud podle Babiše nyní doplnil, že výjimky mají být dané zákonem, aby je jednotlivé kabinety nemohly měnit, čemuž jako premiér rozumí. Do novely tak bude nyní zahrnuto i zavedení třetí a čtvrté vlny systému.

Třetí vlna EET měla být spuštěna v březnu 2018. Má se týkat stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému mají zapojit také vybraní řemeslníci či další služby. Do třetí a čtvrté vlny by se podle odhadů MF mělo zapojit zhruba 300 tisíc podnikatelů. Po roce fungování EET eviduje tržby 161 tisíc podnikatelů.

Změny v EET: Ústavní soud ji proškrtal:

Video Změny v EET: Ústavní soud ji proškrtal. A konec igelitek zdarma. - Markéta Volfová, Lukáš Červený, redakce Blesk

 

salto ( 20. prosince 2017 08:33 )

Se nedivím, že restaurace protestují. Stánkaři můžou krást a restaurace ne? To není spravedlivé, taky bych řval

tomik007 ( 20. prosince 2017 04:00 )

A co? takhle to je v celem civilizovanem svete a nikdo neprotestuje...

zdenek43 ( 19. prosince 2017 14:58 )

elektronické evidence tržeb je vyvíjen velký tlak. Osobně se angažuje Andrej Babiš...2014.......EET pomůže velkým firmám likvidovat konkurenci malých podnikatelů a živnostníků...............Protože malých podnikatelů a živnostníků je mnoho. Je to část společnosti, která se špatně politikům ovládá. Likvidace malých podnikatelů a živnostníků půjde v krocích: Nejprve zaniknou tisíce těch, kteří nebudou schopni či ochotni vyhovět technickým podmínkám. Potom zanikne řada těch, kteří nebudou stačit finančním nákladům v již tak napjatém podnikání. Dále své podnikání opustí ti, kteří budou unaveni neustálým tlakem a zhoršováním podmínek malého podnikání a živnostničení. A poslední na řadě budou ti, kteří vydrží. Informace o jejich podnikání, sbírané centrálním systémem, se čistě náhodou dostanou do rukou velkých řetězců či jiných dominantních firem. Stačí pár měsíců dumping cen nebo párkrát přeplatit dodavatele a malí se rychle položí. V posledních době jsou malí podnikatelé a živnostníci stálým cílem stigmatizace a dehonestování. Mnozí politici a vysocí úředníci zevšeobecňují a paušalizují, že podnikatelé neplatí daně, krátí tržby, odvádí málo na sociálních a zdravotních odvodech, zneužívají paušály atd. EET je jen konkrétním nástrojem pokračování tohoto tlaku. Proč to dělají? Protože malých podnikatelů a živnostníků je mnoho. Je to část společnosti, která se špatně politikům ovládá. Živnostníci a malí podnikatelé se nedají koupit za „sociální výhody“. Oni raději mají málo, ale svoje. Nechtějí, aby jim do jejich života někdo mluvil, chtějí se rozhodovat sami a dělat si věci po svém. A to se politikům vůbec nehodí. EET prostě pomůže těch 1.200.000 divných lidí zkrotit. ... 1. 2017 Ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce zpřísnit kontroly elektronické evidence tržeb (EET). Dosud úředníci provedli 1842 kontrol. Chyby zjistili na 160 místech a zahájili správní řízení........ no, ale zase tak ne jsou VOLBY2017 . . . . Poslanecké sněmovny Parlamentu 20.10. – 21.10.2017

zdenek43 ( 19. prosince 2017 14:46 )

 ale,ale s o d r u z i a jejich pratele TO?? ZARIDI??? . . . . . . 8.2016-Babiš překvapil. Stánkaři dostali výjimku z evidence tržeb - 2014–2017 působil jako první místopředseda vlády České republiky a ministr financí v kabinetu Bohuslava Sobotky. +++ Babišovy stánky mají z EET výjimku, ale jiní musí končit, říká majitel kempu..... Stánky s rychlým občerstvením Parkys, které vlastní Kostelecké uzeniny spadající do koncernu Agrofert Andreje Babiše, se do EET zařadí až s třetí vlnou díky výjimce, kterou dostali stánkoví prodejci. Týká se to takových stánků, které svým zákazníkům nenabízí zázemí ve formě stolů a židlí. anoooooooooo - mam ja soudruh-StBak BURES - pardon Andrej B A B I S - - a nedam tam zidlicku a huraaaaaaaaaaaa - - - - je jak O C U R A T Zakon Ceske republiky . . . . . . . . tedy mujjjjjj ZAKON . . . . . . ++ Společnost Kostelecké uzeniny, které stánky Parky‘s provozují, podle Hanzelky přímo provozuje jen tři prodejny...... a bachaaaaaaaaaaaaa -- Drtivá většina provozoven Parky‘s jsou podle něj navíc franšízy a mají tedy jiného majitele. Hanzelka nechtěl uvést, kolik licencí Parky‘s společnost poskytla. „Ptáte se na věc, kterou považujeme za obchodní tajemství,“ uvedl. Když ale v roce 2014 projekt Parky‘s začínal, projektová manažerka Kosteleckých uzenin Petra Dlouhá avizovala, že by se mezi lety 2017 a 2018 mohla síť rozšířit i na dvě stovky......./oblboval - tiskový mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka/

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud