Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Firma FAU, na kterou „klekla“ Finanční správa, vyhrála další soud

Autor: ČTK, kal, vei - 
30. listopadu 2017
20:20

Finanční správa prohrála spor s přerovskou firmou FAU. Nejvyšší správní soud ve čtvrtek zamítl kasační stížnost Odvolacího finančního ředitelství proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě. Ostravský soud předtím zrušil zajišťovací příkazy vydané na tuto firmu. Vyplývá to z webu soudu, o případu informoval web ihned.cz. Firma FAU, která po vydání zajišťovacích příkazů zkrachovala, měla sklad v areálu chemičky Precheza ze skupiny Agrofert.

Úředníci po firmě FAU v podstatě vymáhali DPH za jeden obchod dvakrát. Podle ihned.cz žádali po firmě jako po ručiteli nejprve 200 milionů korun, tentýž den dalšími příkazy 218 milionů. Krajský soud posléze označil zajišťovací příkazy za nezákonné, jeho verdikt nyní potvrdil Nejvyšší správní soud.

Finanční správa čeká na odůvodnění rozsudku Nejvyššího správního soudu, proto se k jeho rozhodnutí nechce v tuto chvíli zatím vyjadřovat. V tuto chvíli pouze víme, že NSS potvrdil rozsudek Krajského soudu v Ostravě, který se však nezabýval meritem věci, tedy zda se firma FAU účastnila daňového podvodu či nikoliv,“ napsala v tiskovém prohlášení Blesk.cz mluvčí Finanční správy Gabriela Štěpanyová. 

EMBED_OFF

Dodala také, že se správnímu soudu nelíbilo jednání Finanční správy jen z části "Ve svém rozhodnutí se soud neztotožnil s postupem Finanční správy pouze z důvodu souběhu doměření daně a současně vydaných ručitelských výzev, ačkoliv zákonná úprava mezi těmito nástroji neumožnuje Finanční správě možnost volby. Bylo proto nezbytné, aby se k danému případu vyjádřil Nejvyšší správní soud a správní praxi v obdobných případech souběhu upravil," dodala Štěpanyová s tím, že až Fiananční správa rozsudek dostane podrobí ho důkladné analýze a zváží další kroky.

Odvolací finanční ředitelství spolu s kasační stížností po

dalo žádost o přiznání odkladného účinku. Poukázalo na to, že po zrušení zajišťovacích příkazů krajským soudem je nutné peníze vrátit, hrozí také povinnost uhradit případnou škodu. Úřad se obával, že z firmy už později peníze nevymůže, i kdyby se ukázalo, že jeho postup byl správný. Nejvyšší správní soud už dříve žádosti nevyhověl.

„Nejvyšší správní soud dnes potvrdil, že exekuce byla nezákonná,“ citoval právního zástupce FAU Alfréda Šrámka web ihned.cz. „Je to otevření cesty k náhradám škody. V okamžiku zahájení exekuce měla firma hodnotu převyšující miliardu korun,“ dodal. Paralelně dostal soud na stůl ještě kasační stížnost Generálního ředitelství cel, která také neuspěla u Krajského soudu v Brně. V této věci zřejmě Nejvyšší správní soud ještě nerozhodl.

EMBED_OFF

Zmínka o likvidaci společnosti FAU zazněla na nahrávce zveřejněné v srpnu na anonymním twitterovém účtu skupina Šuman a podle některých politiků vyvolává dojem, že finanční správa jednala v zájmu šéfa hnutí ANO a bývalého ministra financí Andreje Babiše. Obchodník s pohonnými hmotami FAU totiž vlastní sklad pohonných hmot v areálu přerovské společnosti Precheza z holdingu Agrofert, který Babišovi patřil. Babiš holding později převedl do svěřenských fondů.

„Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony,“ říká na nahrávce Babiš, který se má aktuálně stát novým premiérem. Není jasné kdy a s kým na ní mluví.

Andrej Babiš už dříve popřel, že by v době působení ve funkci ministra financí zneužíval nebo úkoloval finanční a celní správu. Finanční správa podle svého vyjádření pracuje samostatně na základě vlastní analytické činnosti, a nikoliv na základě zadání.

jiri.k ( 30. listopadu 2017 20:56 )

Tak těm bych přál, aby vysoudili za ušlý zisk miliardy a aby z toho byla vyvozena i osobní odpovědnost klidně až po bureše, minimálně po šilerovou a janečka.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud