Na Vánoce si půjčují i Češi s exekucí na krku. Komora: Pozor na nevýhodné podmínky

Autor: bru/ČTK - 
28. 11. 2017
11:23

Na výdaje spojené s Vánoci si letos hodlá půjčit 13 procent Čechů v produktivním věku. Proti loňským 19 procentům jde o pokles, většina těchto lidí si ale na Vánoce půjčuje opakovaně a téměř pětina z nich v minulosti čelila exekuci. Vyplývá to z listopadového průzkumu Exekutorské komory ČR.

„Pozitivním údajem je velké snížení počtu občanů, kteří si hodlají půjčit na vánoční výdaje. Problém může naopak představovat vysoké procento lidí, kteří se letos plánují zadlužit a zároveň se již v minulosti dostali do exekuce,“ uvedla prezidentka komory Pavla Fučíková.

Video Takto vypadalo usazení stromu na Staroměstském náměstí. - Tadeáš Provazník, David Malík
1080p 720p 360p

Lidé si nejčastěji chtějí půjčit do 10 000 korun. Vyšší částku si plánuje vzít zhruba čtvrtina respondentů. Zatímco v předchozích letech Češi pro předvánoční půjčky nejvíce využívali klasické banky, zvýšil se nyní počet těch, kteří o půjčku budou žádat i nebankovní společnosti. Tyto společnosti sice často poskytují peníze velmi rychle, sjednané podmínky však mohou být podle komory pro občany nevýhodné. Na rodinu a známé se ohledně půjčky chystá obrátit 36 procent dotázaných.

Důrazně nedoporučujeme, aby si lidé, kteří třeba v současné době čelí exekuci, často i mnohočetné, brali další půjčky na zbytné věci. Naopak by měli takovým půjčkám předcházet a co nejdříve splatit současné dluhy, aby se jejich problémy více neprohlubovaly,“ upozornil viceprezident komory Vladimír Plášil.

Anketa
Kolik peněz utratíte za Vánoce?
počet hlasujících: 624
Anketa
Kolik peněz utratíte za Vánoce?
víc než 10000 Kč
50 %
5000 Kč
19 %
10000 Kč
19 %
2000 Kč
12 %
počet hlasujících: 624

Lidé by si měli rozmyslet, jestli půjčku opravdu potřebují a mají na její splácení dostatečné a stabilní příjmy, doplnila Fučíková. Ještě horší variantou je podle ní ta, když si lidé berou půjčku, aby splatili jiný závazek. Dostanou se tak do začarovaného kruhu, ze kterého se jen velmi těžko dostává ven. Nakonec mohou skončit i v exekučním řízení.

Problémem bývají některé společnosti nabízející předvánoční úvěry. „V internetovém prohlížeči si stačí zadat slovní spojení ‚Vánoční půjčka‘ a najdete stovky nedůvěryhodných firem a nabídek, které slibují rychlou pomoc před Vánoci. Ty nejhorší dokonce poskytnou půjčku bez smlouvy. Kamenem úrazu mnohdy bývají měsíční poplatky nebo sankční podmínky,“ varoval Plášil.

Pro občany, kteří potřebují poradit s exekucí, zřídila komora bezplatné právní poradny. Ty v roce 2014 doplnila on-line poradna na webových stránkách www.ekcr.cz, kde mohou lidé pokládat dotazy a podněty.

Doporučujeme
Paja_6681 ( 28. listopadu 2017 12:55 )

A proč by si právě tihle problematičtí půjčovači s několika exekucemi na krku nepůjčovali, když není síla, která by je donutila dluhy splácet? Ví, že když přijde na lámání chleba, tak je stát oddluží. Jen tak dál Pelíkáne, proč jim neodpustit dluhy úplně, že? Ve statistikách to bude vypadat dobře, protože přece ubyde lidí v exekuci a co na tom, že ti, kteří někomu takovému půjčí, nebo pro něj něco udělají, aniž by věděli, že nemá na platbu, spláčou nad výdělkem. Zapomeneš zaplatit pokutu za MHD, nebo poslat peníze na hypotéku, sedřou z tebe kůži a připraví tě klidně o střechu nad hlavou, ale když jseš nezodpovědný, půjčuješ si, kde se dá, exekucí máš až nad hlavu, tak tě stát oddluží. To je na hlavu postavené. Čím větší nezodpovědnost, lajdáctví a neschopnost, tím větší úlevy a zastání. Místo toho, aby je vzali pendrekem po zádech za nesplácení dluhů, tak je oddluží. Proč by si tedy potom neměli zvesela půjčovat i na Vánoce, když na to místo nich samotných doplatí ten, kdo jim třeba i v dobré víře půjčil, nebo něco prodal.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa