Češi za Vánoce utratí průměrně 10 tisíc. Na dárky si dopředu šetří

Autor: bru/ČTK - 
27. listopadu 2017
12:58

Češi letos v průměru utratí za Vánoce 10.000 Kč, což je o pětinu více než loni. Svátky představují pro většinu lidí zvýšenou finanční zátěž a musí na ně šetřit, jen 17 procent jich je schopno je financovat ze svého běžného rozpočtu. Vyplývá to z průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro úvěrovou společnost Profi Credit.

Vánoce slaví 96 procent obyvatel ČR. Devět z deseti lidí dodržuje vánoční zvyky a tradice, tedy štědrovečerní večeři, zdobení domovů, pouštění koled či posílání vánočních pohlednic. Vánoční cukroví peče 85 procent respondentů.

Video  Převoz vánočního stromu z Křivoklátska směrem k Praze  - David Malík, Ivan D. Hladík

Na 97 procent Čechů slavících Vánoce potvrdilo, že kupuje vánoční dárky. Mezi nejčastěji obdarované patří partneři a děti, kterým kupuje dárky 85 procent dotázaných. Ostatní rodinní příslušníci jsou obdarováváni méně častěji. Například svým prarodičům kupuje dárek pouze 35 procent lidí.

Anketa
Kolik peněz utratíte za Vánoce?
počet hlasujících: 754
Anketa
Kolik peněz utratíte za Vánoce?
víc než 10000 Kč
50 %
5000 Kč
19 %
10000 Kč
18 %
2000 Kč
12 %
počet hlasujících: 754

Co Češi nejčastěji darují?

Nejoblíbenějšími dárky pro partnery jsou kosmetika (47 procent) a oblečení (40 procent). Rodiče svým dětem nejčastěji kupují rovněž oblečení (44 procent) a hračky (41 procent). Více než polovina dotázaných plánuje za dárky pro partnery utratit do 2000 korun. Stejnou sumu uvedlo 41 procent rodičů jako plánovanou útratu za nákup dárků pro své děti.

Za stromeček a výzdobu 4000,-

Mezi nejčastější výdajové položky Vánoc podle průzkumu patří potraviny, alkohol, dekorace, cukroví, vánoční stromeček či adventní věnec. Do těchto položek pravidelně investuje více než polovina respondentů. Souhrnná průměrná částka, kterou za ně vydají, činí 4000 korun.

Průměrná částka, kterou si lidé obvykle půjčují, je okolo 10.000 korun. „Průměrná vánoční půjčka u Profi Creditu činí momentálně 10.825 korun, což je o více než osm procent více proti minulému roku. Vypovídá to o optimismu českých domácností a jejich vyšší ochotě utrácet,“ uvedla marketingová ředitelka společnosti Dana Soukeníková.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud