Souložící žena i prostitutka na záchodě: Sexistické prasátečko zná své „vítěze“

Autor: ČTK, Mii - 
24. listopadu 2017
10:42

Letošní ročník anticeny Sexistické prasátečko je u konce. Od veřejnosti cenu obdrželo Free Radio za facebookový příspěvek, který používá jazykový sexismus, ponižující vtip a zesměšňuje světovou kampaň #metoo, v níž ženy zveřejňují příběhy znásilňovaných žen. Odborná porota zvolila reklamu firmy FEKO LT na čistění kanalizace. Na billboardu použila obrázek ženy sedící na záchodě oblečené jako prostitutky se sloganem „Výcuc všeho, co smrdí“. O výsledcích informovala Petra Havlíková ze spolku Nesehnutí, který soutěž organizuje. 

Příspěvek Free Radia umístila odborná porota na druhé místo. Na obrázku je žena s odhaleným dekoltem opřená o stůl, se kterou zezadu souloží muž, jemuž není vidět hlava. Výjev doprovází slogan „Cesta k úspěchu nemusí být složitá, pokud jí rozumíte“. Podle spoluorganizátorky Kristýny Pešákové v sobě reklama snoubí několik forem sexismu. „Žena je vyobrazena jako pouhý objekt, který je možné využít, a podporuje tak kulturu, kde se na ženské tělo nahlíží jako na věc. Zároveň celosvětová kampaň #metoo přinesla velké množství příběhů, kdy je moc v práci zneužitá právě skrze sex,“ uvedla Pešáková.

Letos veřejnost nevybírala tři nejsexističtější reklamy, ale na škále od nuly do 100 procent hodnotila každou reklamu. „Hodnocení připomíná populární seznamku Tinder. Hlasující vybírali mezi ‚to je sexismus‘ a ‚to ještě jde‘ a posouvali tlačítko na škále, jak moc jim reklama vadí. Na prvním místě se umístila reklama s nejvyšším negativním hodnocením. Vítěz měl 92 procent, hodnotících bylo 1700,“ uvedla Havlíková.

Problematické byly i reklamy pivovarů

Reklamu firmy FEKO LT, kterou vybrala jako vítěze odborná porota, okomentovala organizátorka obdobné soutěže na Slovensku Diana Gregorová. „Chápu, že vytvořit zajímavou reklamu na čištění kanalizací je kreativně náročná úloha. Ponižování žen ale není cestou. Reklama vulgárním způsobem zesměšňuje zobrazenou ženu a v podstatě ji staví na stejnou úroveň s nežádoucím odpadem, čímž snižuje její důstojnost,“ uvedla Gregorová.

Video  Číňany pobouřila „sexistická“ reklama na Audi. Přirovnává ženy k ojetým autům.  - twitter.com

Veřejnost na druhé místo vybrala reklamu pivovaru Modrá hvězda, na níž je klečící nahá žena, v rozkroku má logo pivovaru a slogan je „Pivní pálenka, dokonalá milenka“. Třetí místo obsadila personální agentura Rich Service. Bez vazby k produktu dominuje billboardu žena v erotickém prádle se sloganem „Pustíme se do práce?“.

Porotci na druhé místo vybrali zmíněnou reklamu Free Radia, třetí příčku obsadil pivovar Bernard za sérii reklam s nakreslenými polonahými ženami.

Slavnostní vyhlášení se koná v pátek od 17:30 v brněnském Domě umění. Snahou organizátorů je již několik let upozorňovat na sexistické chování inzerentů a sexistické stereotypy, používání odhalených žen a sexu k propagaci produktu, který s nimi nesouvisí. Všechny reklamy je možné zhlédnout na webu Prasátečko.cz.

Podívejte se na reklamy, které o anticenu „soutěžily“:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

panchovilla ( 25. listopadu 2017 08:37 )

Jo musej ozvat ty,co je nikdo nechce

panchovilla ( 25. listopadu 2017 08:34 )

Kdyby si alespoň tvůrci týhle ceny uvědomili,že ta "reklama" s ženou opřenou o stůl je parodie z internetu na skutečnou reklamu v televizi.Slogan je Český Spořitelny a ta ženská byla její tváří,ale i hrála tuhle scénu v jednom filmu.

vosavopruz ( 24. listopadu 2017 22:47 )

to jsem jednou jel vlakem přes Kralupy a po jiné koleji šel naháč s mačetou Lidi jsou různí

oxygene.p ( 24. listopadu 2017 13:48 )

Jinak viděli jste ty šeredky z toho spolku Nesehnutí? Těžce antierektivní , na nich se ta příroda vyřádila. Takže za tím hledejte jen mindráky pár ošklivých bl.bek , které jsou nepr.ca.telné , protože se na nich příroda teda pořádně vyřádila. U jedné mám pocit , že její fotr musel mít teda hodně zkažený semeno.

oxygene.p ( 24. listopadu 2017 13:37 )

Nesehnutí , další absolutně zbytečná neziskovka. Pro mě je to banda darmožroutů , kteří se v normálním životě vůbec nechytli. Jak se u nás říká : Jsi lempl , netáhlo a budiž k ničemu? Tak šup do neziskovky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud