Pro Nečasovou chce žalobce 3,5 roku vězení. Právník: Je nevinná a nic udělat nemohla
Jana Nečasová by měla být v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství zproštěna obžaloby. Myslí si to její právník Eduard Bruna. Důkazy svědčí v její prospěch, řekl v úterý novinářům. Státní zástupce však v pondělí pro Nečasovou znovu navrhl 3,5 roku vězení. Podobné tresty navrhuje i pro trojici obžalovaných zpravodajců. Jak pondělní, tak úterní jednání probíhalo kvůli utajovaným skutečnostem za zavřenými dveřmi.
Kromě Nečasové čelí obžalobě trojice zpravodajců – Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek. Podle státních zástupců Vojenské zpravodajství sledovalo na podzim 2012 na základě pokynu tehdejší šéfky premiérova kabinetu Nagyové a bez vědomí ministra obrany tehdejší ženu premiéra Petra Nečase Radku.
Kauza vedla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády. Zpravodajci vinu odmítají. Tvrdí, že prováděli tzv. kontrasledování kvůli obavám z toho, že Nečasově rodině hrozí nebezpečí.
„Navrhl jsem zproštění obžaloby, a to z důvodu, že se moje klientka nedopustila žádné trestné činnosti a podle mého názoru – to je zvláštní případ – ani nemohla. Vzhledem k vývoji důkazního stavu jsem dospěl k závěru, že tam žádná trestná činnost z její strany není,“ řekl novinářům právník Nečasové Bruna.
„Já se domnívám, že poté, co se pečlivě znovu provedly některé důkazy, které byly dříve třeba jen konstatovány, tak se situace vyvinula v náš prospěch. Konkrétně jde například o výpovědi některých svědků, na které sázela obžaloba,“ upřesnil advokát. O jaké svědky šlo, nechtěl komentovat s ohledem na to, že někteří vypovídali v utajeném režimu. „Ti svědci, kteří vystupovali pod utajenou identitou, mluvili houfně a zcela zjevně v náš prospěch,“ dodal Bruna.
„Rozvrácení“ obhajoby obžalovaných
Státní zástupce Rostislav Bajger v pondělí navrhl pro Nečasovou 3,5 roku vězení. Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Kovanda by si podle něj měl odpykat nejpřísnější trest – tři roky a deset měsíců, jeho nástupci Páleníkovi navrhl Bajger stejně jako Nečasové 3,5 roku. Pro Pohůnka žádá tři roky a čtyři měsíce.
„Nadále trváme na tom, že je dostatek důkazů pro uznání viny obžalovaných. Navrhli jsme tedy uznání obžalovaných vinnými a uložení trestů v rozpětí od tří let a čtyř měsíců do tří let a deseti měsíců a tresty zákazy činnosti,“ řekl státní zástupce Rostislav Bajger v pondělí novinářům.
Upřesnil, že mezi nové důkazy řadí například výpověď ředitele Útvaru zvláštních činností Vladimíra Šibora, který podle něj „rozvrátil" obhajobu obžalovaných. Ti tvrdí, že nešlo o sledování, ale o obranu proti sledování. „Jednoznačně konstatoval, že se jednalo o sledování,“ řekl žalobce. Dále šlo podle Bajgera o výpovědi příslušníků Vojenského zpravodajství, kteří upřesnili své předchozí výpovědi.
Obvodní soud se kauzou zabývá počtvrté. Soudkyně Helena Králová nejprve Nečasové uložila podmíněný trest, odvolací soud však rozhodnutí zrušil. V květnu 2015 a poté v červnu 2016 Králová čtveřici osvobodila. Oba rozsudky zrušil odvolací senát, který kauzu soudkyni kvůli pochybám o její nestrannosti odebral a předal ji nynější soudkyni Pavle Hájkové. Kvůli rozhodování v této i v jiných kauzách čelí Králová kárné žalobě.
Právník Sokol: Nejsou důkazy o vině
O tom, že by exšéf Vojenského zpravodajství Páleník vydal rozkaz ke sledování Nečasovy tehdejší manželky, neexistují přitom podle obhájce Tomáše Sokola žádné důkazy. V závěrečné řeči proto žádal, aby byl Páleník osvobozen. Zástupci zbývajících obžalovaných, zpravodajců Kovandy a Pohůnka, budou závěrečné návrhy přednášet odpoledne.
„Poukazoval jsem na to, že všichni svědci, kteří by o tom mohli něco vědět, protože jsou příslušníci Vojenského zpravodajství a měli tu činnost fakticky provádět, kategoricky tvrdí, že žádný takový rozkaz nedostali, a vysvětlují, že dostali rozkaz jiný, který souvisel s informací o bezpečnostní hrozbě v okolí tehdejšího premiéra, v okolí bydliště pana doktora Nečase,“ řekl advokát Sokol.
Pro Páleníka navrhl státní zástupce Rostislav Bajger v pondělí trest 3,5 roku vězení, stejně jako pro Nečasovou. Na to, že v expertním posudku, který Útvar zvláštních činností ke kauze zpracoval, je uvedeno, že o sledování šlo, reagoval Sokol tím, že lze o přijatelnosti důkazu mít pochybnosti. A to proto, že „jeden policejní útvar zpracovával pro druhý“.
Už jen to její chování je trestuhodné a pokud to Nečas nevidí, tak je to jeho problém. Ostatně, Boží mlýny pracují dobře, takže dostal, co mu patří. Janulku Nagyovou
. Jak mu v těch telefonátech nadávala, to si normální chlap líbit nenechá, ale Nečas to neřeší, je vidět, jak zestárnul a sešel
, v podstatě chudák. Viděla jsem je jednou v Karlových Varech, on pár metrů před ní, to byla tedy dvojka
.