Pro Nečasovou chce žalobce 3,5 roku vězení. Právník: Je nevinná a nic udělat nemohla

Autor: ČTK, Mii - 
14. listopadu 2017
13:09

Jana Nečasová by měla být v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství zproštěna obžaloby. Myslí si to její právník Eduard Bruna. Důkazy svědčí v její prospěch, řekl v úterý novinářům. Státní zástupce však v pondělí pro Nečasovou znovu navrhl 3,5 roku vězení. Podobné tresty navrhuje i pro trojici obžalovaných zpravodajců. Jak pondělní, tak úterní jednání probíhalo kvůli utajovaným skutečnostem za zavřenými dveřmi.

Kromě Nečasové čelí obžalobě trojice zpravodajců – Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek. Podle státních zástupců Vojenské zpravodajství sledovalo na podzim 2012 na základě pokynu tehdejší šéfky premiérova kabinetu Nagyové a bez vědomí ministra obrany tehdejší ženu premiéra Petra Nečase Radku.

Kauza vedla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády. Zpravodajci vinu odmítají. Tvrdí, že prováděli tzv. kontrasledování kvůli obavám z toho, že Nečasově rodině hrozí nebezpečí.

„Navrhl jsem zproštění obžaloby, a to z důvodu, že se moje klientka nedopustila žádné trestné činnosti a podle mého názoru – to je zvláštní případ – ani nemohla. Vzhledem k vývoji důkazního stavu jsem dospěl k závěru, že tam žádná trestná činnost z její strany není,“ řekl novinářům právník Nečasové Bruna.

„Já se domnívám, že poté, co se pečlivě znovu provedly některé důkazy, které byly dříve třeba jen konstatovány, tak se situace vyvinula v náš prospěch. Konkrétně jde například o výpovědi některých svědků, na které sázela obžaloba,“ upřesnil advokát. O jaké svědky šlo, nechtěl komentovat s ohledem na to, že někteří vypovídali v utajeném režimu. „Ti svědci, kteří vystupovali pod utajenou identitou, mluvili houfně a zcela zjevně v náš prospěch,“ dodal Bruna.

Rozvrácení obhajoby obžalovaných

Státní zástupce Rostislav Bajger v pondělí navrhl pro Nečasovou 3,5 roku vězení. Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Kovanda by si podle něj měl odpykat nejpřísnější trest – tři roky a deset měsíců, jeho nástupci Páleníkovi navrhl Bajger stejně jako Nečasové 3,5 roku. Pro Pohůnka žádá tři roky a čtyři měsíce.

„Nadále trváme na tom, že je dostatek důkazů pro uznání viny obžalovaných. Navrhli jsme tedy uznání obžalovaných vinnými a uložení trestů v rozpětí od tří let a čtyř měsíců do tří let a deseti měsíců a tresty zákazy činnosti,“ řekl státní zástupce Rostislav Bajger v pondělí novinářům.

Upřesnil, že mezi nové důkazy řadí například výpověď ředitele Útvaru zvláštních činností Vladimíra Šibora, který podle něj „rozvrátil" obhajobu obžalovaných. Ti tvrdí, že nešlo o sledování, ale o obranu proti sledování. „Jednoznačně konstatoval, že se jednalo o sledování,“ řekl žalobce. Dále šlo podle Bajgera o výpovědi příslušníků Vojenského zpravodajství, kteří upřesnili své předchozí výpovědi.

Obvodní soud se kauzou zabývá počtvrté. Soudkyně Helena Králová nejprve Nečasové uložila podmíněný trest, odvolací soud však rozhodnutí zrušil. V květnu 2015 a poté v červnu 2016 Králová čtveřici osvobodila. Oba rozsudky zrušil odvolací senát, který kauzu soudkyni kvůli pochybám o její nestrannosti odebral a předal ji nynější soudkyni Pavle Hájkové. Kvůli rozhodování v této i v jiných kauzách čelí Králová kárné žalobě.

Video  Nečasovi s právníkem Brunou u soudu  - Marcel Mihalik, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Právník Sokol: Nejsou důkazy o vině

O tom, že by exšéf Vojenského zpravodajství Páleník vydal rozkaz ke sledování Nečasovy tehdejší manželky, neexistují přitom podle obhájce Tomáše Sokola žádné důkazy. V závěrečné řeči proto žádal, aby byl Páleník osvobozen. Zástupci zbývajících obžalovaných, zpravodajců Kovandy a Pohůnka, budou závěrečné návrhy přednášet odpoledne.

„Poukazoval jsem na to, že všichni svědci, kteří by o tom mohli něco vědět, protože jsou příslušníci Vojenského zpravodajství a měli tu činnost fakticky provádět, kategoricky tvrdí, že žádný takový rozkaz nedostali, a vysvětlují, že dostali rozkaz jiný, který souvisel s informací o bezpečnostní hrozbě v okolí tehdejšího premiéra, v okolí bydliště pana doktora Nečase,“ řekl advokát Sokol.

Pro Páleníka navrhl státní zástupce Rostislav Bajger v pondělí trest 3,5 roku vězení, stejně jako pro Nečasovou. Na to, že v expertním posudku, který Útvar zvláštních činností ke kauze zpracoval, je uvedeno, že o sledování šlo, reagoval Sokol tím, že lze o přijatelnosti důkazu mít pochybnosti. A to proto, že „jeden policejní útvar zpracovával pro druhý“.

ellenic ( 17. listopadu 2017 19:23 )

Už jen to její chování je trestuhodné a pokud to Nečas nevidí, tak je to jeho problém. Ostatně, Boží mlýny pracují dobře, takže dostal, co mu patří. Janulku Nagyovou . Jak mu v těch telefonátech nadávala, to si normální chlap líbit nenechá, ale Nečas to neřeší, je vidět, jak zestárnul a sešel , v podstatě chudák. Viděla jsem je jednou v Karlových Varech, on pár metrů před ní, to byla tedy dvojka .

janasorry ( 14. listopadu 2017 18:38 )

Zdravim jeste jednou...Samo,takze zkracene..spinva ruka spinavou ruku myje

Samo ( 14. listopadu 2017 18:27 )

Kdyby dělali právo v Plzni, pak by prohráli každý soudní spor. Ale je to úplně opačně, právník příslušníků vojenské rozvědky Judr. Sokol vyhrává drtivou většinu soudních sporů stejně tak jako Jud. Brůna a jeho kancelář. A v tomto sporu je důkazní materiál na velmi slabé úrovni, protože to vyšetřoval Šlachta a dozoroval Ištván, přestože nejsou k tomu zákonem zmocněni a Bajgar se chová podobně jako Ištván.

janasorry ( 14. listopadu 2017 18:26 )

Zdravim...Samo..okopirovala jsem od Tebe to nedulezitejsi..A Babiš by neměl šanci si v politice ani škrtnout. U nás v Kocourkově ho zvolili voliči, které Zeman označil za debily a díky tomu se stane premiérem vlády.

Samo ( 14. listopadu 2017 18:18 )

Ví kulové zrovna tak jako to nevíte vy. Zkrátka a dobře Nagyová- Nečasová neměla žádnou pravomoc k vojenské kontrarozvědce a tím pádem tu pravomoc nemohla zneužit. To nepochopí pouze ti, co mají IQ houpacího koně. A u příslušníků vojenské kontrarozvědky je to otázka, kdo jim dal rozkaz sledovat okolí Radky Nečasové, pokud jim ho dal Nečas, ten na to měl právo. Všechno to divadlo kolem dokola, je pouze o Ištvánovi a jeho vrchním státním zastupitelství a Ištvánově averzi vůči Nečasovi. Všude jinde na západ od nás by lidé jako Ištván a jeho podřízení a Šlachta a spol. byli odejíti ze státních služeb s tím, že doživotně se nesmí ucházet o nějako státní službu, protože místo toho, aby konali na příkaz svých nadřízených tak konali na příkaz Babiše a spol. A Babiš by neměl šanci si v politice ani škrtnout. U nás v Kocourkově ho zvolili voliči, které Zeman označil za debily a díky tomu se stane premiérem vlády.

Zobrazit celou diskusi