Sobotka řeší sledování Chovance: Na kobereček jdou ministři i šéf zpravodajců

Autor: Jakub Veinlich, bel - 
8. března 2017
13:42

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si pozval na kobereček ministra obrany Martina Stropnického (ANO) a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Důvod? Podezření, že vojenští zpravodajci mohli sledovat vilu, kterou využívá i ministr Chovanec. S vysvětlením má dorazit také šéf zpravodajců Jan Beroun. 

Celá „sledovací akce" je stará zhruba týden. Informace ale vyplula na povrch pouze pár dní před volebním sjezdem ČSSD. Na něm má ministr vnitra obhajovat post prvního místopředsedy. I někteří ministři proto řeší, zda si Chovanec z údajného sledování dělá vlastní PR, anebo jestli ho chce někdo zdiskreditovat.

Pravda je taková, že vojenský zpravodajec okolo vily, kterou Chovanec v Praze 6 využívá, skutečně kroužil. Podle Hospodářských novin se ale zajímal o jinou budovu, která je velmi blízko té, ve které bydlí i ministr vnitra. A v hledáčku měl agent také přilehlé prostory. „Tu akci máme schválenou,“ řekl redakci zdroj, který o celé akci ví. Zpravodajce chytila při sledování Chovancova ochranka – zjistila, že jde o agenta Vojenského zpravodajství, které spadá pod ministerstvo obrany, které řídí Martin Stropnický z hnutí ANO. Zpravodajci se prý ale zaměřovali na jiný dům a jednali v bezpečnosti státu.

Podle zdrojů Blesk.cz chce údajně celou situaci premiér Sobotka probrat s oběma ministry a přizval si i šéfa vojenského zpravodajství Jana Berouna. To nám dnes potvrdil i mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. „Dnes se má sejít premiér Sobotka s ministrem vnitra i naším panem ministrem,“ řekl stručně. Mluvčí vlády Martine Ayrer ale Blesk.cz napsal, že o žádné schůzce neví. 

Babiš: „Chovanec neříká pravdu“

Informace se objevila nejen pár dní před sjezdem ČSSD, ale také v předvečer zasedání vlády. Ministři se tím prý ale vůbec nezabývali. „Nikdo to neotevíral,“ řekl Blesk.cz ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD).

Jedno je ale jisté. Pnutí mezi ANO a sociálními demokraty pokračuje. A oba političtí rivalové si nic nedarují. „Je to předmětem zasedání komise v rámci BRS (Bezpečnostní rada státu – pozn. redakce), které nejsem členem. Je to samozřejmě nesmysl. Pan Chovanec dělá kampaň před sjezdem ČSSD a neříká pravdu,“ řekl k celé situaci šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Andrej Babiš a Milan Chovanec po společném jednání o platech pošťáků, hasičů a policistůAndrej Babiš a Milan Chovanec po společném jednání o platech pošťáků, hasičů a policistů | Jakub Veinlich

Jsem student. Ne, jsem agent

Podle týdeníku Respekt nejdříve zadržený zpravodajec Chovancově ochrance tvrdil, že je student. Až po příjezdu policie ukázal odznak Vojenského zpravodajství.

Podle týdeníku nebyly v jeho foťáku snímky Chovancovy vily, ale dům v těsném sousedství. Na dalších fotkách už ale agent zachytil stromy na vedlejším pozemku, přes který je vidět na ministrovu rezidenci.

I ministr obrany Martin Stropnický se kloní stejně jako Babiš spíše k tomu, že se chce Milan Chovanec před volbou nového vedení ČSSD spíše zviditelnit. „Přesto jsem inicioval svolání stálé sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství, aby tento médii prezentovaný 'incident' vyšetřila,“ uvedl v úterý v tiskovém prohlášení, které má redakce k dispozici.

Komise se sejde co nejdřív

A komise už začala pracovat. Tedy alespoň její šéf. Bohuslav Chalupa z hnutí ANO si už vyžádal potřebné podklady od ministerstva obrany i vojenského zpravodajství. Za zpravodajce mluvil Chalupa s jejich šéfem Janem Berounem. O celé akci toho prý ale po telefonu příliš vědět nechtěl. „Mě po telefonu ujistil, že věci nejsou tak, jak jsou prezentovány ze strany médií a ministra vnitra. Po telefonu jsem se nechtěl bavit, jaké měl, či neměl ten člověk úkoly,“ popsal první kroky Chalupa. „Chci požádat i ministra vnitra o podklady k celé té události nešťastné a medializované,“ řekl Chalupa Blesk.cz s tím, že komise by se mohla sejít nejdřív v pátek, po té až někdy okolo 20. března, protože do té doby bude předseda mimo republiku.

Vysvětlení musí přijít

Bývalý šéf vojenských zpravodajců Andor Šandor má za nešťastné, že se věc řeší přes média, měla by to prý správně probrat parlamentní komise. Jelikože ale jde o živý případ, je na náčelníkovi VZ, které info uvolní. Vysvětlení ale přijít musí. „Asi to nejhorší, co bychom mohli zažít, je, že si Chovanec stěžuje, že je sledován a vojenské zpravodajství hraje mrtvého brouka,“ řekl Blesku.

Pro práci nešťastného rozvědčíka má ale větší pochopení. „To, že ho legitimovali, není nic neobvyklého. A sice se psalo, že měl ve foťáku fotky toho baráku, ale nikde pro to nebyl důkaz. Takové amatéry snad vojenské zpravodajství nezaměstnává,“ uzavřel Šandor. A doufá, že tu opět nedochází ke zneužívání vojenských zpravodajců ke sledování, stejně jako tomu bylo v případu Jany Nagyové.

Napětí mezi ČSSD a ANO bylo znát i v zákulisí debaty Blesku, podívejte se:

Video  Babišovi se nelíbil stolek, Chovanec hledal vodu z Agrofertu. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

motyl8 ( 8. března 2017 19:55 )

Chovance nesledovali vojenští zpravodajci,to byli psychiatři od MUDr.Chocholouška, aby měli Chovance pod kontrolou, protože normální člověk není schopen vystudovat během 9 měsíců bakalářský obor na právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. A tak to bude do dalších voleb, kde se Chovanec se svými schopnostmi nemůže už prosadit a může se ta akorát vrátit ke kšeftování s nabýtkem a ten může stěhovat do ubytoven pro benga.

kukuku ( 8. března 2017 19:37 )

A jak raketovým tempem umí rozkrádat ODS a TOP09 jsi už zapomněl ?

flesch2z ( 8. března 2017 19:20 )

ČSSD a ANO nevolit. A co KDU-ČSL? Neříkejte, že tihle lupové v tom s nimi nejedou.

starypes ( 8. března 2017 18:08 )

Žerte se a perte se !!

joudajoudovy ( 8. března 2017 17:16 )

noooo, ct to jiz rano prozradila, pry si nekdo chtel ofotit chovancovu diplomovou praci, aby se narod konecne dozvedel o jeho genialite, ktera ho predurcila za studenta, jenz rok zvladne za tyden, a tudiz narazka o rychlokvasce je scestna.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud