Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Polojasno 25°C

Nečasovi u soudu kvůli trafikám: Nepotřeboval jsem zajistit obživu, hájí se exposlanec ODS

Autor: ČTK - 
7. září 2017
11:39

Bývalý poslanec za ODS Marek Šnajdr se jako svědek v kauze tzv. trafik ohradil proti tomu, že by od premiéra Petra Nečase potřeboval zajistit funkci výměnou za složení poslaneckého mandátu. Vždy se o sebe a svou rodinu dokázal postarat sám, vypověděl ve čtvrtek u soudu. Bývalý poslanec ODS Petr Tluchoř označil možné podplácení za fake news. Nečas, jeho manželka Jana a exnáměstek ministra zemědělství Roman Boček čelí obžalobě z toho, že Šnajdra a další dva zákonodárce podplatili funkcemi kvůli prosazení vládního daňového balíčku.

„Velmi ješitně se mě dotýká, že bych při mých znalostech, schopnostech a profesním životopisu potřeboval od kohokoliv, aby mi zajišťoval živobytí,“ prohlásil u Obvodního soudu pro Prahu 1 Šnajdr.

Šnajdr: Nebyl jsem žádná šedá myš

Exposlanec ODS zdůraznil, že se už před vstupem do politiky pohyboval ve vysokých funkcích. „Žádnou nabídku ohledně mého dalšího působení jsem nedostal, žádnou jsem nepotřeboval,“ řekl ke svému odchodu ze Sněmovny.

Video Jana Nečasová je nevinná! V šoku je i její právník! - Marcel Mihalik, Lukáš Červený

„Při vší skromnosti si mohu dovolit říct, že jsem nikdy nebyl šedá myš, ale politik s poměrně výrazným vlivem. Kauza trafik přitom navozuje situaci, že někdo potřebuje, aby mu někdo zajistil určité místo, obživu,“ podotkl.

Bývalý poslanec za ODS Petr Tluchoř vyloučil, že by mu někdo nabídl funkci za složení mandátu. Tvrzení státního zastupitelství o podplácení trojice zákonodárců někdejším premiérem Petrem Nečasem (ODS) u soudu označil za fake news, tedy za záměrně šířenou falešnou zprávu.

Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa patřili v ODS k takzvaným rebelům, kteří v roce 2012 nesouhlasili s balíčkem daňových změn. Jeho schválení nakonec umožnili tím, že se vzdali poslaneckých mandátů.

Šnajdr a Fuksa vzápětí dostali lukrativní pozice ve státních firmách. Policie původně v kauze trafik obvinila i tuto trojici, Nejvyšší soud ale dospěl k závěru, že exposlance nelze v této věci stíhat. Muži pak chtěli po státu téměř desetimilionové odškodné, nakonec po dohodě dostali částky v řádu statisíců korun.

Co hrozí Nečasovým?

Šnajdr také řekl, že složení mandátu považoval za nejférovější postup. „Odmítl jsem se nechat zatlačit většinou k něčemu, co jsem nechtěl,“ popsal. Připustil, že v jeho kroku byl i drobný kus politického kalkulu – předpokládal, že až občanským demokratům klesnou preference, většina ODS se přikloní k jeho názoru a umožní mu tím návrat do vysoké politiky.

Kauza trafik vedla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády. Obžalovaní vinu odmítají. Nečas dříve uvedl, že nikomu nic nenabízel, pouze se snažil řešit rozkol v ODS. Expremiérovi a Bočkovi hrozí až šest let vězení. Nečasové až osm, protože navíc čelí obžalobě z krácení daní u luxusních darů, mimo jiné u drahých kabelek nebo kožichů.

Video Karolína Peake vzpomíná na krizi Nečasovy vlády: Za co jí vyčinila Nagyová? - Blesk Zprávy

salto ( 8. září 2017 08:31 )

robin5 ( 7. září 2017 21:41 )

Nečasová není kobyla, to je přímo zasloužilá dojnice která dostala první cenu na výstavě dobytka. No a Nečas stále jako ten blbeček a kretén, jak mu jeho žena něžně říkala a jistě i říká.

mirkazam ( 7. září 2017 15:18 )

Moc se mě líbí informace kolik roků každému hrozí,a to je s celé kauzy.... pouze ta informace,a nic...

mirkazam ( 7. září 2017 13:30 )

Já když vidím ten připosraný slabošský ksicht Nečase,a jak se úporně drží té své matrace,tak je mě na zvracení. On se snad bojí,že mu mu jí někdo sebral ?? No myslím,že může být naprosto v klidu,protože ty její nároky mohl plnit pouze takový bačkora jako je on... (N )

sores ( 7. září 2017 13:13 )

jasně už mají nakradeno v úplatcích víc než dost, Nečas od konce války největší politický po.s.e.ra co se bojí i ženské a poslouchá jak domina.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud