Senioři a děti z mateřinky tvoří společně boty. Chtějí zničit generační propast

Autor: bud - 
5. 11. 2017
12:05

Celkem 22 dětí z mateřské školy U studánky v Praze vytvořilo společně s deseti seniorkami malované boty. Nejstarší seniorce přitom bylo 95 let. Unikání výrobek nazvaný Kecky získal cenu veřejnosti v soutěži Šťastné stáří očima dětí, kterou pořádá Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS). Cílem soutěže je sblížení věkově vzdálených generací a odstranění předsudků. Podle expertů totiž generační propast stále roste.

Stovky prací letos bojovaly v unikátní soutěži, která sbližuje dědečky, babičky a děti. Zatímco ty menší kreslily hlavně obrázky, starší si troufly i na fotografie nebo básničky. Nejmladším dětem, které se zúčastnily, byly pouhé čtyři roky. Například Tomáš Wostl (4) v kategorii do 5 let zvítězil s obrázkem nazvaným „Na procházce s dědou“.

Cenu dostalo více než dvacet dětí a čtyři týmy složené z dětí a seniorů. Například děti z mateřské školy Na Pohoří ve Zruči nad Sázavou vytvořili společně se starými lidmi z domova pro seniory koláž kreseb a keramiky. Získali za to 3. místo v kategorii „Tvoříme společně“.

Šťastné stáří očima dětí - kategorie společné tvorbyŠťastné stáří očima dětí - kategorie společné tvorby | 

Děti se zamýšlejí nad stářím

„Pouto mezi generací dětí a seniorů existuje a my jsme rádi, že tento projekt podporuje setkávání dětí se seniory a vede děti k zamyšlení nad stářím. Díky němu vznikla také celá řada nových vazeb mezi dětmi ze škol a domovů pro seniory,“ uvedl prezident APSS Jiří Horecký. Podle něj pomohou tyto aktivity alespoň částečně sblížit děti a seniory, které dělí několik generací.

Podle expertů dnes totiž rodina neplní roli, jakou měla v minulosti. Chybějí tradiční rituály, při kterých se rodiny běžně scházely, jako jsou svatby a pohřby. Z toho pak plyne nedostatek přirozené mezigenerační komunikace. A tím, že se lidé neznají, se od sebe vzdalují. Jiným problémem je také rychlý technologický rozvoj, který starší lidé nestíhají sledovat.

Video Jiřího (91) ničila samota a ztratil smysl života. Dnes vyrábí píšťaly z kravských rohů - David Budai, Blesk Zprávy
720p 360p

Chybí společné chvíle

„Mezi generacemi vzniká hluboká propast, která jednak znemožňuje přirozené mezigenerační učení a jednak se podílí na vytváření dvou generací, které jsou si cizí,“ uvádí například ve své výzkumné práci Gabriela Troppová z Masarykovy univerzity.

Podle ní je jednou z hlavních příčin mezigeneračních problémů nedostatek možnosti k mezigeneračnímu setkávání. „Vyhýbáme se mezigeneračnímu kontaktu, mnohdy i v rámci rodin. Nedostatek vzájemného kontaktu generace mladých a generace seniorů s sebou přináší neznalost té druhé generace. V důsledku toho se generace odcizí, nic o sobě neví a tudíž si ani nerozumí,“ dodává.

Podívejte se v galerii na vítězné práce:

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud