Ludmilu (65) zadlužila dcera, Marii (78) bijí příbuzní. I tak žijí senioři v Česku

 • Autor: bud - 
  11. 9. 2017
  05:15

  Vydírání příbuzných, násilí, tíživá samota i chybějící peníze na jídlo nebo léky. Každý den volají na speciální linky stovky seniorů, kteří se trápí nebo přestávají zvládat svůj život. Podívejte se některé závažné příběhy lidí, s nimiž se setkali pracovníci dvou největších českých seniorských linek provozovaných sdružením Elpida a organizací Život 90.

 • 1.Utajené příběhy

  Život ve stáří po odchodu do důchodu není pro mnohé Čechy vůbec snadný. O jejich problémech se ale rodina, veřejnost nebo stát vůbec nedozví – nechtějí o tom mluvit a často tiše trpí. Buď se stydí, nebo mají strach, shodují se seniorské organizace.

  Když už se po dlouhém a často mnohahodinovém či dokonce několikadenním váhání rozhodnou zvednout telefon a svěřit se některé ze seniorských linek, vyprávějí příběhy, které mohou nejednoho rozplakat. Hovorů neustále přibývá a častěji volají také příbuzní, kteří si se svými rodiči nebo prarodiči neví rady.

  „Trendem posledních dvou let je nárůst hovorů s tématy péče o osobu blízkou trpící demencí, stejně tak přibývá hovorů s problematikou existenční finanční tísně. Naopak problematika osamělosti a vyhrocených rodinných vztahů má bohužel setrvalý charakter. Seniorů, kteří jsou hluboce nešťastní, je u nás v republice dle naší zkušenosti mnoho,“ říká Kateřina Bohatá, vedoucí linky Elpida.

  Video Petr (73) dostává důchod 6300 korun: Prodává na ulici, aby přežil. - David Budai, Jan Jedlička
  1080p 720p 360p

 • 2.Trpí kvůli dluhům dcery

  Paní Ludmila (65) má jedinou dceru, která se během několika let velmi zadlužila. Snažili se jí pomoci, půjčili jí peníze na nájem, aby vnuci neskončili na ulici. Jenže dcera si toho neváží, dokonce si ofotila občanku své mámy a přes internet si na ni bere půjčky.

  Ludmile chodí upomínky, celkem už dluží a 600 tisíc korun. Nyní s manželem uvažují, že prodají byt, aby vše zaplatili, a půjdou na ubytovnu, než se uvolní nějaké místo v domově důchodců.

  Každý den volají na speciální linky stovky seniorů, kteří se trápí nebo přestávají zvládat svůj život.Každý den volají na speciální linky stovky seniorů, kteří se trápí nebo přestávají zvládat svůj život. | 

 • 3.Odkázal majetek synovi, ten ho omezuje

  Jaromír se dlouho staral o velké hospodářství, které po letech odkázal vnukovi a synovi. Na statku ale bydlí dále. Vlastní syn ho omezuje v pohybu a žádá po něm stále více peněz za energie. Ostatní děti Jaromíra podporují, syn jim však úplně zakázal vstup na statek. Pan Jaromír si neví rady, co si počít, zároveň se mu o celé záležitosti ale těžce mluví a vnímá to jako ostudu.

  Video „Senioři se stydí žádat o dávky, raději žijí v chudobě,“ říká Jan Lorman. - Blesk TV
  1080p 720p 480p 360p 240p

 • 4.Manžel násilník

  Hanu (68) bije její manžel a nadává jí. Byt, ve kterém spolu žijí, je její, Hana ale chce odejít. Říká, že zdraví je jí přednější a už situaci nemůže snášet. Na lince hledá radu, na koho se obrátit, aby jí pomohl. Hovor byl ovšem nečekaně ukončen, protože se někdo vrátil do bytu.

  Každý den volají na speciální linky stovky seniorů, kteří se trápí nebo přestávají zvládat svůj život.Každý den volají na speciální linky stovky seniorů, kteří se trápí nebo přestávají zvládat svůj život. | 

 • 5.Urážky, výhrůžky a ponižování

  Paní Janu už její manžel nebije, ale začal ji týrat psychicky. Na veřejnosti se k ní chová jako milující manžel, že by ji na rukou nosil, ale za zavřenými dveřmi na ni křičí nadávky, ponižuje ji, uráží.

  Jana dlouho váhala, jestli má na linku seniorů zavolat. Odhodlala se poté, co ji vyhrožoval, že ji zamkne v domě a celý dům podpálí. Odmítla mu totiž ráno obléct ponožky. „Nemůžu to nikomu říct. Všichni ho mají rádi, nikdo mi neuvěří, nikdo mi nepomůže. Když zavolám policii, nikdo mi nic nedosvědčí. Ještě si o mně budou myslet že jsem mrcha, že se ho chci zbavit,“ řekla v telefonu.

  Video „Starý člověk je křehký, aby se bránil,“ říká Jan Lorman z organizace Život 90. - Blesk TV
  1080p 720p 480p 360p 240p

 • 6.Dědicové po zemřelém manželovi

  Paní Vlastě zemřel manžel. Bydleli spolu 12 let, ale před 2 roky se odstěhovala do pronajaté garsonky, protože manžel si našel jinou ženu. Nechtěla se rozvádět, říkala si, že se to vystříbří. Když manžel vážně onemocněl, nová partnerka paní Vlastu k manželovi nepustila. Když zemřel, partnerka zmizela, byt zůstal prázdný a povinnost platit nájem je na paní Vlastě.

  Snažila se uzavřít dohodu, že vyklidí byt do 3 měsíců, ale vložili se do toho dědicové z manželova prvního manželství, kteří chtějí čekat na dědické řízení. Finančně ji ale nechtějí pomoci. Vlasta tak v tuto chvíli platí dva nájmy, přestože žije pouze z důchodu. Po zaplacení nájmů ji zůstává 1500 korun na měsíc.

  Každý den volají na speciální linky stovky seniorů, kteří se trápí nebo přestávají zvládat svůj život.Každý den volají na speciální linky stovky seniorů, kteří se trápí nebo přestávají zvládat svůj život. | 

 • 7.Samota na samotě i ve městě

  Další senior bydlí na samotě v Novohradských horách. Zemřela mu žena, se kterou žili jeden pro druhého. Vychovali dvě děti, ty mají vysoké školy, důležitou práci, vlastní rodiny.

  Přes den ho zaměstná chalupa, pes, zahrada. Ale když se začne smrákat, padne to na něj jako deka. Ví, že by neměl být smutný a měl by si najít nějakou zábavu. Ale připadá si zbytečný.

  Děti mu říkají, ať se odstěhuje za nimi. Ale on do města nechce, má pocit, že by tam byl stejně sám, protože oni jsou celý den v práci.  „Být sám v úplně cizím světě, to je horší než být sám doma,“ řekl do telefonu.

  Video Přivazování proti vůli důchodce. Realita některých pečovatelských domů. - Život 90
  1080p 720p 360p

 • 8.Ubližování od příbuzných

  Paní Marie (78) bydlí se synem svého bratrance. Před několika lety ho u sebe nechala pobývat, protože se bála samoty. Proto na něj také přepsala dům, kde jí zůstalo pouze věcné břemeno v podobě práva na dožití v nemovitosti. Syn bratrance a jeho přítelkyně Marii chtějí dostat z domu a ubližují jí. Marie byla dokonce dvakrát hospitalizovaná.

  Video Nucení do jídla i souboj s pečovatelkou. Video ukazuje, jak mohou senioři trpět. - Život 90
  1080p 720p 360p

 • 9.Kam zavolat?

  Tady mohou senioři s problémy najít pomoc: 

  Senior telefon Život 90, 24 hodin denně: 800 157 157 

  Linka seniorů Elpida, každý den od 8 do 20 hodin: 800 200 007 

  Na obě linky je možné zavolat odkudkoliv z České republiky a zcela zdarma.

   

Doporučujeme
ladik2015 ( 11. září 2017 08:14 )

Tak pravidlo jedna nikdy nic nepřepisovat na potomky a známé pokud mají problémy s penězi. Věcné břemeno je fajn, ale není všespasitelné. Tyrani si nevidí na špičku nosu. Pokud prudí celá léta partnera, tak při první příležitosti se jim to vrátí. Pokud dostane záchvat, tak je pravděpodobné že aby měl týraný klid nechá ho tam zhebnout.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa