Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Rakovina jednou za život postihne každého třetího Čecha: Na jaké nádory umíráme nejčastěji?

Autor: ryc, bop - 
11. října 2017
05:02

Rakovina drží smutnou stříbrnou příčku v počtu úmrtí pro Českou republiku. Někdy v průběhu života jí navíc onemocní každý třetí Čech. Ročně mezi námi přibude až 48 666 nových pacientů a 45 796 pacientek. 

Rakovina je pro Čechy velkým strašákem, častěji totiž umíráme už jen na srdečně-cévní choroby. Podle statistik sice nepatrně poklesly případy rakoviny tlustého střeva a plic u mužů, naopak raketově rostou případy nádorů kůže, prostaty a prsu.

Podle lékařů je to kvůli tomu, že stárneme. „Rostoucí počet zhoubných nádorů můžeme dávat do souvislosti se stárnutím populace,“ domnívají se výzkumníci Ústavu zdravotnických informací a statistiky (UZIS).

Nádorové onemocnění připraví o život 26,5 % mužů a 21,8 % žen. Důvodů rozdílu mezi pohlavími je podle odborníků hned několik. Muži prý méně dbají na prevenci, chovají se více rizikově – je mezi nimi více kuřáků, pijí více alkoholu než ženy, ale například také vykonávají povolání, kde jsou vystaveni karcinogenním vlivům (havíři, horníci, hasiči, pracovníci chemických provozů).

Mapa výskytu všech typů rakoviny Mapa výskytu všech typů rakoviny | infografika Blesku

Odborníci si slibují, že se zákazem kouření v restauracích a barech by mohlo nových pacientů o něco ubývat. Nejde však o jev, který by byl pozorovatelný okamžitě. „Kdyby najednou všichni přestali kouřit, nemoc se bude projevovat ještě dvacet let,“ uvedl onkolog David Feltl z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Problémem navíc bývá, že se nemoc neodhalí včas. „Základem úspěšné léčby je včasné odhalení. Rakovina plic nebolí. Až ve chvíli, kdy vykašlete krev, začne vás něco bolet nebo výrazně hubnete, tak začnete řešit, že je něco špatně, ale to už bývá třetí nebo čtvrté stadium,“ dodal.

Důležitá je proto hlavně prevence. Ta vám může zachránit život. Každé dva roky máte nárok na vyšetření u praktického lékaře, dvakrát ročně přímo u stomatologa. V rámci prevence máte také možnost od 50 let jednou za rok na test krve ve stolici, od 55 let pak jednou za dva roky. 

Největší zabiják: Nádory průdušek, průdušnice a plic Největší zabiják: Nádory průdušek, průdušnice a plic | infografika Blesku

Ženy mají nárok na gynekologické vyšetření jednou ročně. Ženy starší 45 let pak mohou využít možnosti preventivního mamografického vyšetření každé dva roky. Při pozitivní rodinné anamnéze nebo jiných rizikových faktorech se tato doba zkracuje. 

Smutný primát nejvyšší úmrtnosti na onkologická onemocnění u mužů i žen drží okres Most, a to zřejmě kvůli tomu, že na Mostecku »řádí« u obou pohlaví největší zabiják – rakovina plic. Nejméně lidí pak podlehne zhoubné nemoci v okresech Praha-východ a Praha-západ.

VIDEO: 6 příznaků, jak poznat rakovinu žaludku.

Video  6 příznaků, jak poznat rakovinu žaludku.  - Jiří Sládeček/iStock.com
Video se připravuje ...

alex0800 ( 11. října 2017 08:54 )

Nárůst rakoviny z důvodu stárnutí populace? A proto touto emocí onemocní každý rok více a více mladších lidí včetně dětí? To už nám ta populace stárne ještě před narozením..? Co vakcinace? Chcete aby děti u nás, stejně jako v USA, dostávali kolem 36 vakcín? Samozřejmě nacpaných aluminiem, rtutí a dalšími choroby způsobujícími látkami.. Já myslím, že nárůst vyhlazovacích chorob jasně vysvětlil BILL GATES na své prezenatci s nejnižší cenou lístku 6000USD.. Je to ta známá rovnice P x S x E x C = CO2 Ke konci projevu zmínil fakt, že jen díky vakcinám se elitě podaří snížit populaci o 15-20%.. Tak se nad tímto faktem zamyslete.. Pročpak nadace B+M Gatesových darovala miliardy USD na "charitu".. Tou charitou se myslí vyhlazování populace a kontrola porodnosti. Občas k tomu přibude i infikace očkovaných viry z vakcíny, třeba HIV, Neurosyfilis a další dárky od elity pro plebs.. Stejně jako se nikdo nezamyslí nad realitou boje s CO2, které jest potravou rostlinám!! Ideálně zastavme jeho tvorbu na planetě ;-) To bude přínosem životu Jde pouze o novou daň na CO2, aby se lidstvo moc nemnožilo a více zotročilo;-) Toť první instance NWO světovlády. Jeden celosvětový sněm prosazující vyhubení lidstva za pomoci boje s CO2 a pak k tomu mohou přidat i ty vyhlazovací vakcíny..

Zobrazit celou diskusi