Středa 6. července 2022
Oblačno, déšť 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Očkování vyvolá i rakovinu, lékaři to tají, tvrdí spolek. Nesmysl, shodli se experti

Autor: Zuzana Zelenková - 
9. října 2017
18:12

Očkování jsou opředená řadou mýtů a pověr. Nejčastěji se o poškozeních po jejich aplikaci mluví v souvislosti s autismem. To nedávno vyvracela americko-korejská studie, podle které žádná souvislost neexistuje. Společnost pacientů s následky po očkování všechno vidí jinak. Vydala dokonce desatero, podle kterého je mnohem více neblahých účinků očkování. Veřejnost o nich prý jen neví.

Malá Milenka byla do půl roku prý úplně zdravá. Problémy začaly u třetí dávky očkování. Nastoupila prudká horečka. „Horečka jí vyskočila, jakmile jsme přišli domů od lékaře. Nikdy dřív jsem neviděla tak bledé dítě. Ležela, ani se nepohnula, oči zavřené, naprosto bezvládná, jako hadrová panenka,“ uvedla pro hnutí její maminka Milena.

Video  Neočkujete svoje děti? Ohrožujete tím vaše blízké.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Její zdravotní stav se nezlepšoval a později se přidávaly i bakteriální infekce. Testy imunity ukázaly snížené hodnoty. Podle lékaře to bylo v normě a dítě dostávalo další vakcíny. Milenka začala časem trpět dalšími problémy jako nechutenstvím, šilháním, epileptickými záchvaty, až následoval otok mozku a smrt. Její maminka je přesvědčena, že za všechno může očkování. 

Mluvčí: Lékař to řekne mezi čtyřma očima

Mluvčí spolku Václav Hrabák tvrdí, že lékaři ne vždy přiznají, že zdravotní komplikace způsobilo očkování. „Spousta lékařů to řekne mezi čtyřma očima, s tím, že něco napíše, ale často nenapíšou nic. Proto je důležitá osvěta a informovanost, že se to děje a že to není nic výjimečného,“ tvrdil pro Blesk.cz Hrabák. Pro společenství je potom nejdůležitější osvěta, i když pomáhají i rodinám reálných pacientů.

Podle „Společnosti pacientů s následky po očkování“ existuje deset bodů, které nám lékaři o očkování tají. Mezi asi nejkontroverznější patří to, že očkování proti černému kašli může vyvolat epidemii černého kašle. Dále prý souvisí očkování s rozvojem autismu. Očkování proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám má tyto nemoci oddalovat a propuknou pak ve věku, kdy je tělo už nesnáší tak dobře jako v dětství. V neposlední řadě zpráva uvádí, že očkování proti pravým neštovicím zvyšuje úmrtnost až pětinásobně.

Podle oslovených odborníků jsou tato tvrzení většinou nesmyslná. Mají však svá opodstatnění. „Očkování proti černému kašli nemůže vyvolat epidemii, protože součást vakcíny nemá nic společného s bakterií, je to jenom část bakterie. Je to, jako kdyby se uvedlo, že někomu usekneme ruku, z té vyroste celé tělo a to nás zabije. To nejde,“ uvedl pro Blesk.cz ředitel Centra očkování a cestovní medicíny Jiří Beran.

Očkování = autismus?

Souvislost mezi očkováním a autismem mnoho lidí také hledá už pořádně dlouho. Zatím ale nikdy nebyla objektivně prokázaná a vědecky potvrzená. „Tento argument se už opakovaně vyvracel a nikdy nebyl potvrzený. Autismus má mnoho příčin a je to komplexní problém, včetně genetické zátěže,“ popsala pro Blesk.cz předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR Ilona Hülleová.

Oba odborníci už nebyli tak jednotní v případě očkování proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám. Podle Hülleové je tvrzení nesmyslné. Beran tvrdí, že by onemocnění opravdu mohlo být očkováním posunuté a proto by se lidé měli po deseti až patnácti letech přeočkovávat. 

Zpráva se také dotýká úmrtnosti lidí očkovaných proti pravým neštovicím. Ta prý byla až pětinásobně vyšší než u neočkovaných. Proti této nemoci se však už 30 let neočkuje, prakticky totiž vymizela. „Pravé neštovice, proti těm se neočkuje už třicet let. Samozřejmě, tak ta reakce proti vakcíně, která byla před 30 lety k dispozici, mohla být vyšší, ovšem dnešní vakcíny, připravené proti případné pandemii, jsou v pořádku,“ dodal Beran. 

Expertka: Maminky nemyslí do budoucna. Jak budou neočkované děti cestovat?

Kde se berou obavy rodičů? Podle Hülleové vychází strach rodičů z nepodložených informací a často třeba ze sociálních sítí, které dříve neexistovaly. Rodičům, kteří se očkování striktně brání, podle odbornice chybí zodpovědnost. S rostoucí migrací totiž roste i možnost nejrůznějších nákaz. Nehledě na to, že se neočkované děti můžou chtít chránit do budoucna. 

„Mladí také hodně cestují, my vypisujeme lékařské zprávy pro pobyty třeba v Anglii nebo v USA a tam je jedna ze základních povinností, že budou tito lidé očkovaní, nebo dané onemocnění prodělali, jinak není šance, aby tam mohli jet studovat nebo pobývat v rámci krátkodobých pobytů. To maminky do budoucna nevidí, ale jednou z toho může být velký problém,“ dodala Hülleová.

Deset bodů, které nám podle spolku lékaři tají

1. Očkování proti HPV (lidským papilomavirům) může vyvolat rakovinu děložního čípku.
2. Současné vakcíny proti černému kašli selhávají a vedly již k epidemiím černého kašle podobným těm v dobách před očkováním.
3. Rozšiřování počtu očkování a očkovacích programů u dětí časově odpovídá nárůstu výskytu autismu.
4. Náhlá úmrtí kojenců (SIDS) mohou být způsobena očkováním.
5. Bezpečnost vakcín je obhajována zfalšovanými vědeckými výsledky.
6. Povinné očkování vakcínou MMR (proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám) posunuje výskyt příušnic do věku, kdy jsou komplikace vyvolané touto nemocí častější a závažnější.
7. U očkovaných proti pravým neštovicím byla až pětinásobně vyšší úmrtnost na tuto nemoc než u neočkovaných.
8. Lékaři jsou o problematice očkování školeni a dezinformováni osobami těsně propojenými s farmaceutickou lobby.
9. Nečistoty ve vakcínách vyráběných z kuřecích embryí mohou způsobit cukrovku I. typu.
10. Reklamní agentury a média mají zadáno vzbuzovat nenávist a opovržení veřejnosti vůči kritikům očkování a snižovat jejich důvěryhodnost bez ohledu na jejich argumenty.

hejpockej ( 18. ledna 2018 07:19 )

nesmysl, prestan ovlivnovat verejnost propagandou. Umiraji deti ne kvuli spalnickam ale kvuli spatne imunite, protoze zdravy deti s dobrymi geny na spalnicky neumiraji.

hejpockej ( 18. ledna 2018 07:15 )

moje dve deti maji par zakladnich ockovani, proti nestovicim MMR jsme je neockovali ani proti zloutenkam, klistatum, chripce... za celych 7 let byli nemocny co by se dalo spocitat na jedne ruce.. zatimco jejich vseockovany kamaradi jsou neustale na antibiotikach a prodelavaji pichani usi... tak nevim... a moje babca s dedkem jako deti ockovany vubec nebyli a cely detstvi nebyli u doktora ani jednou, a to chodili bosy, maso jednou za tyden, zadny vitaminy a podobny hovadiny.

Kukes ( 9. října 2017 19:08 )

Přestaňte ovlivňovat veřejnost nepravdivými informacemi o očkování, kvůli vám už umírají děti v Itálii na spalničky!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa