Neděle 20. června 2021
Svátek slaví Květa, zítra Alois
Polojasno 33°C

Kolize zákonů: Čtyřleté dítě bez očkování do školky nesmí, pětileté musí

Autor: mah - 
4. srpna 2017
19:30

V září čeká rodiče malých dětí zmatek. V platnost vstoupí zákon, podle kterého budou předškoláci muset povinně na poslední rok do školky. Ten je však v rozporu se zákonem o veřejném zdraví. Druhý ze zákonů totiž zakazuje do mateřských škol přijímat děti, které nedostaly povinná očkování. Nově ale do školky budou muset i neočkované pětileté děti.

Do loňského roku mohly školky přijímat pouze ty neočkované děti, které měly výjimku z povinného očkování ze zdravotních důvodů. S nástupem nových předškoláků se ale vše může změnit. Na křížení zákonů upozornil web iDnes.cz.

Novela školského zákona totiž udělala z posledního roku ve školce povinnou záležitost pro všechny. Tedy i pro nenaočkované děti. Nově tak zřejmě začne docházet k situaci, kdy neočkované čtyřleté dítě odmítnou. Za rok ale bude místo ve školce i pro něj.

Zákon tak dále komplikuje situaci. V podobných sporech již dříve rozhodoval Ústavní soud. Ten už v minulosti několikrát přiznal rodičům možnost odmítnout povinná očkování svých dětí. Lidé tak mohou učinit na základě svého náboženského přesvědčení, ale podle rozhodnutí ze začátku minulého roku i na základě svobody svědomí. Rodiče tak mohou žádat o ústavní výjimku. Tento postup ale nemusí být úspěšný. 

Ministerstvo školství potvrdilo, že nový zákon by měl být nadřazen tomu o ochraně veřejného zdraví. Zároveň ale zdůrazňuje, že do školky mohou být bez očkování přijaty pouze děti, kterým je více než pět let a jde o jejich poslední rok před nástupem na základní školu.

Podle vyjádření, které redakci Blesk.cz zaslal tiskový odbor ministerstva, je to jediný správný výklad, který naplní podstatu obou zákonů. Mladší děti podle MŠMT i nadále potřebují být řádně očkovány, aby mohly nastoupit do školky před pátými narozeninami.

Ministerstvo tak potvrdilo svoje dřívější stanovisko, které je k dispozici i na jeho internetových stránkách. V tom rovněž uvedlo, že i nadále vnímá jako prioritu takové přijímání do mateřských školek, které zachová kolektivní imunity. Ta vzniká v momentě, kdy je očkován dostatečný počet lidí v populaci a patogeny se tak nemohou efektivně šířit.

Tiskový odbor MŠMT ale neodpověděl, zda pro školky připravuje opatření, kterými by řešilo případné snížení kolektivní imunity. Do situace zatím nezasahuje ani ministerstvo zdravotnictví. „Ministerstvo zdravotnictví ČR v současné době problematiku monitoruje a po vyhodnocení situace budou přijata odpovídající opatření,“ uvedla k tomu mluvčí MZ Štěpánka Čechová. 

Video Neočkujete svoje děti? Ohrožujete tím vaše blízké - Blesk TV

Zobrazit celou diskusi
Další videa