Ptáci odlétají do teplých krajin: Které druhy nás opouští?

 • Autor: rap - 
  12. 10. 2017
  22:08

  Hlavně k večeru a v místech, kam nedoléhá městský ruch, můžeme v těchto dnech uslyšet mnohohlasé štěbetání. To se mezi sebou domlouvají tažní ptáci směřující do teplých krajin. První odlétají hmyzožraví (pryč už jsou vlaštovky), protože by se s nastupujícím chladem a úbytkem potravy neuživili. Ale odlétají i zrnožraví ptáci a někteří dravci. Kteří právě nyní? 

 • 1.Čáp bílý

  Odlet: září–říjen

  Když se chystají k odletu, shromažďují se v hejnech o desítkách ptáků a společně se vykrmují. Takové hejno je spolehlivým signálem o nadcházejícím odletu. Zimují na jihu a východě Afriky, uletí tedy až 15 000 kilometrů. K nám se vracejí v březnu a dubnu.

  Čáp bílý se přes sněhovou pokrývku obtížně dostává k potravě.

 • 2.Červenka obecná

   

  Odlet: září–říjen

  Přezimují v jižních oblastech Evropy – v Itálii, Španělsku. Opticky jich ale neubývá, protože ty naše nahradí na zimu červenky ze severu, které tráví zimu tady. Proto mohou na jaře ihned zahnízdit a mají tak výhodu před »starousedlíky«, které čeká cesta zpět, nejčastěji v březnu.

  Červenka obecná

 • 3.Drozd zpěvný

   

  Odlet: září–říjen

  Od nás odlétá do západního Středomoří a severní Afriky, takže uletí i 5000 kilometrů. Italové, Španělé i Arabové chytají drozdy na tahu do sítí, pečou a konzumují. Ne všichni se proto v březnu vrátí domů.

  Drozd – Drozd zpěvný zpívá „tydydy tydydy tydydy“.

   

 • 4.Kachna divoká

  Odlet: říjen–listopad

  Díky kroužkování víme, že české divoké kachny zimují v severní Itálii, jihovýchodní Francii a na pobřeží Španělska, odkud se v březnu vracejí. Jejich hejna, která vídáme na českých řekách i v zimě, tvoří přistěhovalci ze severu a Sibiře, i když mnohé naše kachny už na jih neodlétají. Vyžadují ale proudnou vodu i v zimě.

  Kachna divoká

 • 5.Linduška lesní

   

  Odlet: říjen–listopad

  Přezimuje v západní a východní Africe, kam to od nás má více než 4000 kilometrů. Vrací se v březnu až květnu, jako první vždy samci, kteří zhruba v 80 % volí stejná místa k zahnízdění jako v loňském roce.

  Linduška lesní

 • 6.Pěnkava obecná

   

  Odlet: říjen

  Na zimu se od nás stěhuje do jihozápadní Evropy a létá tam často v mnohasethlavých hejnech – k původním ptákům se totiž cestou přidávají další. Vrací se k nám mezi prvními, často již v únoru, nejpozději počátkem března.

  Pěnkava obecná

 • 7.Skřivan polní

   

  Odlet: říjen–listopad

  Přezimuje v jižních oblastech Středomoří, ale malý počet otužilců u nás zůstává na zimu. Ti, co odlétají, se vracejí už v únoru a jejich zpěv spolehlivě znamená příchod jara.

  Skřivan – Skřivani jsou schopni zpívat v kuse přes 5 minut, rekordní záznam je dokonce 68 minut.

  Skřivan polní zpívá vysoko a dlouho, rekord je 68 minut v kuse.

 • 8.Špaček obecný

   

  Odlet: říjen–listopad

  Ornitologové odhadují, že jich u nás hnízdí až dva miliony párů. Proto jejich statisícová hejna na tahu do jižní Evropy a severní Afriky někdy zastíní i oblohu. Zpět domů se vracejí v únoru a březnu.

  Špaček obecný

  Špačci

  VIDEO: Vyrobte si krmítko pro ptáky za pět minut a skoro zadarmo!

  Video  Vyrobte si krmítko pro ptáky za pět minut a skoro zadarmo!  - Irena Sládečková

  VIDEO: Praha vyniká v počtu ptáků! V metropoli létají vzácné druhy!

  Video  Praha vyniká v počtu ptáků! V metropoli létají vzácné druhy!  - Matěj Smlsal, Daniela Pilařová

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud