Kellner je opět nejbohatším Čechem, Babiš dál druhý. Kolik miliard získali?

Autor: ČTK, var - 
5. 10. 2017
13:55

Nejbohatším Čechem zůstává podle časopisu Forbes vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner s majetkem v hodnotě 310 miliard korun. Druhé místo opět obsadil předseda hnutí ANO a někdejší ministr financí Andrej Babiš s 88 miliardami korun. Třetí je realitní magnát Radovan Vítek s 57 miliardami korun, v těsném závěsu za ním skončil s 55 miliardami vlastník skupiny KKCG Karel Komárek. Majetek všech čtyř se meziročně zvýšil. Žebříček nejbohatších Čechů dnes zveřejnil Forbes na svém webu.

Podle Forbesu je letos mezi 70 nejbohatšími Čechy 11 nováčků a souhrnné jmění nejúspěšnějších českých podnikatelů poprvé v historii překonalo hranici bilionu korun, činilo 1,039 bilionu.

Kellnerův majetek se meziročně zvýšil o 55 miliard, kladně se na tom podepsal zejména úspěšný rozvoj splátkového byznysu skupiny Home Credit v Číně.

Babiš, který počátkem roku převedl kvůli zákonu o střetu zájmů svou společnost Agrofert do svěřeneckých fondů, si od zveřejnění loňského žebříčku polepšil o 18 miliard. „Jeho zemědělsko-potravinářský Agrofert je sice aktuálně zaparkovaný ve dvou svěřeneckých fondech, Babiš ale zůstává jediným příjemcem z nich plynoucích benefitů, proto ho dále řadíme mezi tuzemské miliardáře,“ uvedl Forbes.

Do desítky nejbohatších se dostali také finančníci Daniel Křetínský a Pavel Tykač, nově v ní přibyli zakladatelé softwarové firmy Avast Eduard Kučera a Pavel Baudiš, kteří se umístili na sedmém a osmém místě před spolumajitelem skupiny Penta Markem Dospivou a podnikatelem Zdeňkem Bakalou.

Odhad majetku bývalého spoluvlastníka společnosti NWR, mateřské společnosti OKD, Bakaly časopis ale v porovnání s loňským rokem snížil o dvě miliardy na 18 miliard korun, a to kvůli „neprůhlednosti jeho aktuálních investic“.

Mezi nováčky Fait, Graf a Hubáček

Mezi nováčky v žebříčku nejúspěšnějších Čechů je pak mimo jiné vlastník brněnské skupiny Jet Investments Igor Fait, ústecký podnikatel Aleš Graf nebo vlastník skupiny Unicapital Pavel Hubáček.

Při odhadu majetku nejbohatších Čechů magazín pracuje s výročními zprávami a dokumenty v obchodním rejstříku, sleduje tržby, ziskovost jejich firem přes EBITDA, současně bere v potaz dluhy a volné peníze. Vedle toho sleduje, jak se oboru daří v celosvětovém kontextu, jak se vyvíjejí tržby a ziskovost dané firmy v čase a jaké připravuje investice.

Forbes se letos poprvé podíval na české miliardáře i z pohledu dobročinnosti a podle jeho zjištění je největším filantropem Babiš, který dal v roce 2016 na charitu 112 milionů korun. Druhý Keller pomohl sociálně slabým a dalším zhruba 89 miliony korun. Po 50 milionech korun přispěli developer Radim Passer, šéf firmy W.A.G. payment solutions Martin Vohánka, Baudiš, Kučera a Komárek. 

Žebříček nejbohatších Čechů podle časopisu Forbes (TOP 10):

   Jméno  Majetek v mld. Kč (2017)  Majetek v mld. Kč (2016)
1.  Petr Kellner  310  255
2.  Andrej Babiš  88  70
3.  Radovan Vítek  57  49
4.  Karel Komárek  55  49
5.  Daniel Křetínský  50  22
6.  Pavel Tykač  31  31
7.  Eduard Kučera  21  10,3
8.  Pavel Baudiš  21  10,3
9.  Marek Dospiva  20,7  18,2
10.  Zdeněk Bakala  18  20

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

gabreta ( 27. prosince 2017 12:19 )

Jak je vidět na Babišovi, tak zemědělská výroba tak nesype, když přidal za rok jen 18 mil.! To Kellnerovo spekulace na burzách vydělaly 55 mil. a o Křtětínskýho zisku 28 mil. ani nemluvím!!

hafblaf ( 5. října 2017 17:43 )

Je smutné, že si to lidé spojují s dobrem, ale žádný dobrák nemúže být bohatý.

bubu60 ( 5. října 2017 15:02 )

Dříve velbloud projde uchem jehly než se bohatý dostane do království nebeského. Všichni to vědí a každý chce co nejvíc. A co veme se sebou? 4 desky a lopatou po Kzadku. Oni nevědí, že je lepší když celý národ smutní za paní Květou Fialovou. Po ni zůstane v srdcích smutek a po nich možna radost pozůstalých, vztek okradených a podvedených. Z léty přijde strach z toho protahování uchem a špatné svědomí.

bubu60 ( 5. října 2017 14:51 )

To je ten zbytek, socky jedny neschopný !!!!!!

janejaneja ( 5. října 2017 14:37 )

Teda- to je ostuda být druhý.. Honem to naprav- ukradni, podveď, nakup, klekni.... Možností je hodně.

Zobrazit celou diskusi
Další videa