Účtenková loterie startuje, jak hrát o miliony? Ministr Pilný poradil i babičkám

Autor: Matěj Hynek - 
30. září 2017
05:05

Kolik účtenek mohou lidé zaregistrovat do účtenkové loterie? Kdy bude možné se do Účtenkovky zaregistrovat? Zvládnou se do loterie zapojit i starší lidé? Na tyto i další otázky, které měli čtenáři Blesk.cz k chystané účtenkové loterii, odpovídal v online rozhovoru ministr financí Ivan Pilný (ANO). Státní loterie, která má lidi přimět, aby se více hlásili o účtenky, startuje už tuto neděli 1. října.

„Pane ministře, mojí babičce je přes 80 let. Rozhodně nemá bezdotykový mobil, se kterým by se bála i pracovat. Jak se může přihlásit do Účtenkovky ona?“ ptal se v online rozhovoru na Blesk.cz například čtenář Antonín Outrata.

„Jsem si jist, že svoji babičku máte rád, a jistě jí pomůžete,“ odpověděl ministr Ivan Pilný. I jemu je zřejmě jasné, že nejstarší generace bude při hře často odkázaná na pomoc svých dětí a vnuků.

Registrovat se totiž půjde pouze přes počítač, nebo mobilní telefon. To ale ještě v pátek nebylo možné. „Účtenkovka začíná za den a půl, ale na webu je stále provizorní webová stránka, nelze se zaregistrovat ani stáhnout aplikaci,“ upozorňoval další ze čtenářů a nebyl sám.

Od kdy se budou moci lidé do loterie registrovat a co k tomu budou potřebovat? „Od půlnoci 1. 10. z webové stránky www.uctenkovka.cz nebo App Store nebo Google Play,“ popsal Pilný.

Jak to bude s výhrami?

Velké množství otázek přišlo ministrovi i na výhry. Zajímalo vás, jakým způsobem budou vypláceny, nebo jestli je budou výherci nuceni danit. Čtenáře ale zajímalo i to, jak velkou šanci budou mít na výhru.

 Podívejte se na přehled nejdůležitějších informací:

  • Výhry se nebudou danit.
  • Hlavní výhry budou vypláceny bezhotovostně, auta budou předávána osobně.
  • Výherní může být jakákoli účtenka od všech obchodníků, kteří spadají do EET.
  • Své šance na výhru můžete zvýšit registrací více účtenek denně, od jednoho obchodníka ale můžete registrovat jenom jednu.
  • Výhry se budou vyplácet z rozpočtu ministerstva financí.

Co dalšího řekl ministr k účtenkové loterii?

„Účtenková loterie nepodporuje ani udavačství ani neobsahuje data, která by se dala zneužít,“ reagoval Pilný výtku jedné ze čtenářek. Ta ministerstvo financí nařkla z toho, že bude o účastnících loterie sbírat citlivá data. „Základním mottem účtenkové loterie je, že je normální účtenky vystavovat a brát si je,“ vysvětlil ministr.

Pilný zároveň věří, že účtenková loterie bude mít úspěch. „Rád bych, je to lákavé, ale bohužel nemohu,“ odpověděl ministr na dotaz, zda sám plánuje, že by se zapojil.

V neposlední řadě odmítl tvrzení, že se jinde podobná akce neosvědčila. Tvrdila to minimálně naše čtenářka ze Slovenska, podle které o tamní účtenkovou loterii nemá po dvou letech nikdo zájem. „Na základě rozhovoru s ministrem financí a šéfem daňové správy Slovenské republiky nemáme žádné informace, že by slovenská loterie nebyla úspěšná,“ odpověděl jí Pilný.

Video  Pilný o účtenkové loterii  - Tomáš Belica, Jan Jedlička

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zdenek43 ( 30. září 2017 18:54 )

Účtenková loterie podněcuje udavačství. Na Slovensku skončila fiaskem Průměrná výhra 217 korun Pod blyštivým marketingovým povrchem Účtenkovky se skrývají méně lákavé lahůdky. Samotné ministerstvo financí uvádí, že ročně rozdá finanční a věcné výhry v celkové výši 65 milionů korun, přičemž měsíčně rozdá 25 tisíc cen. Tahákem má být prvních pět výher v rozmezí od 100 tisíc do jednoho milionu korun, když hlavní výhrou bude automobil. To zní hezky. Ovšem pokud započítáme všechny ceny, které se budou měsíčně rozdávat, dosáhne průměrná hodnota výhry pouhých 217 korun. To už vypadá hůř, zvláště pokud bude losovatelná jen jedna účtenka na jednoho majitele denně. Pravděpodobnost výhry tak bude při předpokládaném počtu v řádu jednotek, možná desítek milionů losovaných účtenek měsíčně, pokud bude zájem podobný jako zpočátku na Slovensku, nepatrná. na Slovensku uz na to prisli ..Účtenková loterie už netáhne. Bratislava – Šance vyhrát 
v účtenkové loterii se pro Slováky sice každým měsícem zvyšuje, jackpot je však stále nižší. Do soutěže, kterou zavedla levicová vláda premiéra Roberta Fica coby jedno 
z opatření na potírání daňových úniků, se totiž hlásí stále méně lidí. 2015-Od podzimu 2013, kdy začala účtenková loterie na Slovensku fungovat, zájem lidí značně opadl. Zatímco po zahájení účtenkové loterie Slováci zaregistrovali do soutěže podle státní loterijní společnosti Tipos více než deset milionů pokladních dokladů za měsíc, v současnosti to není ani polovina tohoto počtu. Právě od množství zaregistrovaných účtenek přitom po změně systému losování výher loni na podzim závisí výše jackpotu, o který účastníci účtenkové loterie hrají. ..V době jejího zavedení bylo v zemi na DPH celkově vybráno 4,74 miliardy eur, přičemž samotné ministerstvo financí odhadlo dodatečný výnos z loterie na 7 až 8 milionů eur, tedy zanedbatelných 0,17 % vybrané DPH. Rozsah šedé ekonomiky jen na únicích této daně tu dosahuje zhruba dvě miliardy eur (0,4 % přínosu loterie)

zdenek43 ( 30. září 2017 18:43 )

V účtenkové loterii nejspíš nic nevyhrajete, stát však zadarmo získá spoustu cenných údajů ++++ Stát hodlá do své účtenkové loterie na výhry investovat 65 milionů a očekává, že na tom ještě vydělá. Tedy že použité peníze získá z vyššího výběru daní z přiznaných tržeb nebo z pokut, když odhalí, že někdo s vydáváním účtenek „lajdá“. Z tohoto pohledu je 65 milionů korun za rok opravdu směšná částka a chce-li hrát stát opravdu férovou hru se svými lidmi, měl by být jackpot mnohem vyšší. Protože jsou to lidi, kdo budou ve velkém suplovat práci daňových úředníků, kteří ročně stojí erár stamiliony či miliardy korun. Na nepatrný zlomek z nich se usměje štěstí a vyhrají „pár korun“. Ti ostatní nevyhrají nic, ale státu zcela dobrovolně prozradí řadu informací včetně svého telefonu či e-mailové adresy. To je dobrý byznys, ne? Mezi Sportkou, sázením v Tipsportu či Fortuně a na druhé straně účtenkovou loterií jsou ale znatelné rozdíly. Zatímco v prvním případě stát před sázením varuje a poukazuje na jeho návykovost (stejně jako u cigaret či alkoholu), v případě druhém takřka lidi burcuje, aby se tohoto – řekněme – „softhazardu“ ve velkém účastnili. Stejně jako tradiční sázkové společnosti lidem prezentuje, co všechno mohou vyhrát. Ačkoliv většina výher je opravdu nepatrných, zbylých několik výher (v řádu stovek tisíc korun či v podobě osobního automobilu) už zajímavých skutečně je. Nerad bych tu planě prognózoval, ale lákadlo účtenkové loterie mnoha lidem brzy zhořkne. Vezměme si, že obchodníci každým měsíc vydají i stovky milionů účtenek. A pokud by jich lidé přihlásili do každého slosování jen nepatrný zlomek z nich – například třeba dvacet milionů měsíčně – pravděpodobnost výhry bude vskutku mizivá. V každém losování se bude totiž rozdávat „jen“ 21 025 výher. Každý ať si pak spočítá pravděpodobnost.

sores ( 30. září 2017 14:42 )

V putykách a jídelnách se okrádá vesele dál, nedávají pokladní lístky dál ani omylem! Stalo se nám to už mockrát, hlavně v těch venkovských putykách na výletě.

bcase ( 30. září 2017 12:27 )

Maly cesky clovek bude hrat, zejmena "Kdyz je to zadarmo, nestoji ho to ani korunu". Myslim, ze je mu to uplne jedno, co za tim na pozadi stoji. Kdyz si uvedomim, kolik lidi promrha velkou cast sveho uivota sezenim u TV, koukanim na stupidni serialy a tlachanim na socsitich, pak vyplneni nejake loterie pro tyto lidi nebude vubec zadny problem. Kdo chce at hraje, kdo ne at nehraje (mne sobne by hanba fackovala). Co mne ale zajima je dlouhodoba ekonomicka bilance a statistika tehle saskarny po urcitem vypovidajicim casovem obdobi.

krissx ( 30. září 2017 10:50 )

Pane ministře moc dobře víte, že celá "akce" je k ničemu a že za pár týdnů po ní ani pes neštěkne. Je to trapné a směšné možná i pro okolní země co to Češi vymysleli za blbost. Řešte daleko důležitější věci a neodvádějte pozornost od velkých průserů, které pálí národ daleko víc.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud